Dzikie serce (Moira Young) - recenzja


W pierwszym tomie „Kronik Czerwonej Pustyni” główna bohaterka przebyła trudną i długą drogę, by odnaleźć swojego brata bliźniaka, Lugha. Zdołała osiągnąć cel, jednak myli się ten, kto sądzi, że to koniec perypetii Saby, wojowniczki zwanej Aniołem Śmierci. Bo to dopiero początek.

„Dzikie serce” przynosi jedną diametralną zmianę w kreacji bliźniąt – oboje zmienili się nie do poznania. Saba wyszła z roli wiecznego popychadła i potrafi walczyć o swoje, natomiast Lughem zawładnęły niekontrolowane, narastające napady gniewu – wszystko to sprawia, że przed rodzeństwem jeszcze długa droga do zakończenia pewnych spraw.

„Dzikie serce” to młodzieżówka jakich wiele – bohaterowie przemieszczają się z punktu A do punktu B, a podróż ta jest jednocześnie tłem dla pokazania relacji pomiędzy nimi, wszelkich niesnasek, powiązań, uczuć, emocji, krótko mówiąc, wszystkiego, czego szukają w tego typu lekturze nastolatki. Czym zaś różni się sama powieść od wielu podobnych? Z pewnością konstrukcją świata przedstawionego.. Jeśli jednak ktoś sądzi, że autorka postanowiła stworzyć coś ciekawego w sferze bohaterów, to srogo się rozczaruje – w „Dzikim sercu” do mamy do czynienia ze stuprocentowymi nastolatkami, łącznie z całą gamą ich problemów z samymi sobą. Dodajcie do tego dążenia w stronę kreacji klasycznego miłosnego trójkąta.

Na pewno nie sposób nie zauważyć tu nawiązań do filmowego i kultowego filmu „Mad Max” – świat nie jest już miejscem, jakie znamy , a na jego zgliszczach podejmowane są próby zbudowania nowego, wspaniałego świata na wzór idei, jakie przyświecały nazistom pod koniec pierwszej połowy dwudziestego wieku. Krótko mówiąc, społeczeństwo idealne, w którym nie ma miejsca dla jednostek odstających od pewnego wzorca.

Młodzieżówka jak młodzieżówka – bohaterowie psują praktycznie cały efekt, jaki udało się osiągnąć Young za pomocą nietypowego, jak na tego typu lekturę, settingu świata. A szkoda, bo za sprawą tych kilku elementów mogliśmy dostać coś w miarę świeżego.

Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Matylda Zatorska

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Egmont

Tytuł: Dzikie serce
Autor: Moira Young
Wydawca: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2015
ISBN: 9788328104815
Oprawa: miękka

Polski