Historia anioła (Hermann Huppen) - recenzja


  Pierwszy rzut oka na „Historię anioła” może sprawić, że potencjalny czytelnik nie znający twórczości Hermanna raczej nie zainteresuje się tym niewielkim, wręcz broszurkowym komiksem. Bo w istocie to nie samodzielnie wydana pozycja, lecz niewielka historyjka, na dodatek oderwana od szerszego kontekstu. Z czym więc mamy do czynienia?

  Opowieść rozpoczyna się gdzieś w południowej Ameryce, na śmietnisku – to miejsce jakich wiele, dające „utrzymanie” sierotom i niechcianym dzieciom, a także brutalne i duszące w zarodku wszelkie widoki na lepszą przyszłość. Główną „bohaterką” komiksu jest kilkuletnia dziewczynka, niemowa – trudno jednak nie rzec, że to tylko bierna obserwatorka tego, co się wokół niej dzieje. A będzie tego całkiem sporo, choć na pierwszy rzut oka trudno znaleźć w tym wszystkim sens.

  Mimo iż, jak wspomniano wcześniej, „Historia anioła” to raczej skąpa fabularnie opowieść, jej wydźwięk jest już zdecydowanie bogatszy. Hermann w swoim komiksie zderza ze sobą dwa światy: dziecko nie znające świata poza slumsami z przedstawicielką klasy wyższej, która ma jakiś dziwny, ukryty cel w przysposobieniu dziewczyny. Finał opowieści będzie równie zaskakujący, co tajemniczy.

  Lektura komiksu przyniesie bardzo dużo pytań, i praktycznie zero odpowiedzi. Co ma na myśli kamerdyner, mówiąc bohaterce, że „byłaby piąta”. Co takiego wyczuła w swojej wybawczyni dziewczyna, że doprowadziło to do takiej a nie innej jej reakcji w finale? W końcu: dlaczego jej dalsze losy potoczą się według schematu, którego zalążek widać na ostatnich planszach komiksu? Hermann pozostawia bardzo dużo miejsca na interpretacje, nie dając jednocześnie żadnego punktu oparcia.

  „Historia anioła” jest komiksem niedostępnym w normalnej sprzedaży, nie znaczy to jednak, że nie warto się z nią zapoznać, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Owszem, Hermann ma z pewnością swój bardzo specyficzny styl graficzny (w opinii niżej podpisanego: po prostu brzydki), jednak w przypadku recenzowanego dzieła ważniejszy jest wydźwięk całej historii, jak i pytania postawione czytelnikowi i pozostawione bez odpowiedzi ze strony twórcy. Jednocześnie zaś czytelnicy otrzymali dowód, że nie trzeba wielkich ilości plansz, by stworzyć wyczerpującą, chociaż niedokończoną opowieść.

  Dawid "Fenrir" Wiktorski
  Korekta: Matylda Zatorska

  Dziękujemy Wydawnictwu Komiksowemu za egzemplarz komiksu do recenzji

  Tytuł: Historia anioła
  Scenariusz: Christian Godard
  Rysunek: Hermann Huppen
  Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe
  Miejsce wydania: Warszawa
  Data wydania: 2014
  ISBN: 978-83-64638-21-3
  Oprawa: miękka

  Polski