Strażnicy Galaktyki (2014) - recenzja


  Uniwersum Marvela to nie tylko słynni herosi pokroju Avengersów, Fantastycznej Czwórki, czy X-Menów, ale także superbohaterowie nieznani szerszej publiczności, których przygód, nie wiedzieć dlaczego, jeszcze nie zekranizowano. Jednak do odważnych świat należy! W myśl tej zasady studio, stawiające do tej pory na pewniki takie jak Iron Man i Wolverine, postanowiło powołać do życia Strażników Galaktyki. Kiedy tylko dowiedziałam się, że powstanie film na podstawie komiksów, z których pierwsze datowane są na lata 70-te, z niecierpliwością wyczekiwałam seansu. Moją chęć na wizytę w kinie dodatkowo pogłębił zwiastun widowiska, jednoznacznie zapowiadający obraz, jakiego Marvel nigdy wcześniej nie zaprezentował swoim fanom. Miało być zabawnie, miało być z jajem i bardzo, ale to bardzo retro.

  Założenia te twórcy spełnili w stu procentach. Strażnicy Galaktyki co rusz wywoływali na sali kinowej salwy gromkiego śmiechu, akcji było tyle, że czasami człowiek nie nadążał za migającymi jeden za drugim kadrami, a ścieżka dźwiękowa do filmu w wielu odbiorcach wywołała swego rodzaju tęsknotę za dawnymi czasami. Tak więc śmiało mogę napisać, że dzieło Jamesa Gunna plasuje się w ścisłej czołówce najlepszych produkcji Marvela, aczkolwiek w dalszym ciągu nie przebija jedynki Iron Mana, której z piedestału łatwo strącić się nie da. Takie postawienie sprawy zupełnie jednak Strażnikom nie szkodzi, bowiem jest to obrzydliwie dobry obraz.

  Jak na geeka przystało, rajcowałam się prawie każdą sceną, chociaż nie obraziłabym się, gdyby twórcy nie pospieszyli się tak z fabułą na początku filmu. Z jednej strony dobrze, że tak zrobili, bo dzięki temu zabiegowi właściwa akcja otrzymała mnóstwo czasu na rozwinięcie się w pożądanym przez fanów kierunku, ale z drugiej wolałabym, by zadziało się to odrobinę wolniej. Wypadałoby tak postąpić chociażby ze względu na osoby, które wybrały się do kina ot tak sobie, a nie dlatego, że jarają się uniwersum Marvela. Tak, wciąż istnieją widzowie nieznający się na całej tej superbohaterskiej otoczce i, o zgrozo, nie czekający na koniec napisów! W pewnym stopniu czuję się również rozczarowana faktem, iż członkowie grupy, na którą składają się Terranin Peter Quill (Star-Lord), genetycznie zmodyfikowana asasynka Gamora, mówiący archaicznym językiem Drax oraz eksperymentalnie powołany do życia Rocket, i Groot z planety X, otrzymali niewiele czasu na to, aby zaprezentować się widzom w pełnej krasie. Moja krytyka na tym się kończy, teraz czas na peany!

  Przede wszystkim w Strażnikach Galaktyki wiele się dzieje! Tak różnorodnych lokacji nie uświadczy się w pierwszym lepszym filmie. Nieważne czy chodzi o drążoną przez górników gigantyczną czaszkę kosmity, czy o więzienie o zaostrzonym rygorze, z którego uciec można tylko po zdobyciu protezy jednego z osadzonych – każde miejsce akcji wykreowano w iście artystycznym stylu, z dbałością o wszelkie detale cieszące oko. Widz ma do czynienia z wartką akcją, po brzegi wypełnioną humorem. Jeszcze wiele godzin po seansie bolały mnie mięśnie brzucha, tak bardzo śmiałam się na filmie Gunna. W zasadzie jest to dość prosty i schematyczny obraz, kipiący ironią i kąśliwością bohaterów, pięknie prezentujący się na ekranie IMAX 3D i w pełni wykorzystujący dobrodziejstwa lat 70-tych i 80-tych. Warto przy tym podkreślić, że brak skomplikowania nie stanowi wady Strażników – produkcja nie ma na celu moralizowania fanów, prezentowania górnolotnego patosu czy potęgowania napięcia. To lekkie kino w dawnym stylu, które powinno nas bawić, zaś jego głównym zadaniem jest rozbudowanie uniwersum i połączenie ziemskich wątków z kosmicznymi. Muszę przyznać, że ja to kupuję i nie mam twórcom nic do zarzucenia w tym temacie. Takie filmy chce się oglądać!

  Zresztą superprodukcję Jamesa Gunna mogłabym po prostu pochwalić za trzy jej składowe: muzykę, Rocketa i Groota. Ta pierwsza jest idealnie dobrana i miła dla ucha. Szop stworzony w laboratorium to przykład genialnej roboty speców od grafiki (ta mimika, ta dbałość o szczegóły anatomii gryzonia!). Ten ostatni zaś to prawdziwe dzieło sztuki przemawiające, o dziwo, łagodnym głosem Vina Diesela, a zarazem jedyny element filmu, który doprowadził mnie do łez w kluczowej dla tej postaci scenie.

  Jestem mile zaskoczona projekcją Strażników Galaktyki. Nigdy nie pałałam do nich szczególną sympatią i trochę obawiałam się odbiegania od tego, do czego przyzwyczaił mnie Marvel, ale okazało się, że martwiłam się na zapas. Obraz okazał się fantastycznym widowiskiem z masą niezłych efektów specjalnych, genialnym humorem sytuacyjnym i świetnymi bohaterami zagranymi przez zaangażowanych aktorów, zrealizowanym na kompletnym luzie, a jednocześnie najwyższym poziomie. Czego chcieć więcej?!

  Angelika Angie Wu Wawrzyniak
  Korekta: Monika Katriona Doerre

  Film obejrzeliśmy dzięki uprzejmości Cinema City.


  Oryginalny tytuł: Guardians of the Galaxy
  Gatunek: Akcja | Przygodowy | Sci-Fi
  Reżyseria: James Gunn
  Produkcja: Stan Lee, Louis D'Esposito, Kevin Feige
  Scenariusz: James Gunn, Nicole Perlman
  Montaż: Hughes Winborne
  Zdjęcia: Ben Davis
  Muzyka: Tyler Bates
  Długość: 123
  Język: angielski
  Premiera: 01/08/2014
  Obsada: Chris Pratt, Zoe Saldana, Vin Diesel, Bradley Cooper

  Polski

  Komentarze

  No Avatar
  Yarwen on śr., 09/17/2014 - 12:08

  Macie poważny błąd w artykule, pierwsze pojawienie się Strażników Galaktyki datuje się na lata sześćdziesiące, bodajże 1969 rok jeśli się nie mylę.

  Obrazek użytkownika Katriona
  Katriona on śr., 09/17/2014 - 13:10

  Dziękujemy, zaraz ulegnie to poprawie

  No Avatar
  Yarwen on śr., 09/17/2014 - 13:25

  Ależ proszę bardzo. Normalnie bym pewnie nie zwrócił na to uwagi, ale akurat dwa dni temu wdałem się w długą dyskusję na temat Marvela z ludźmi, którzy żyją komiksami i wielokrotnie zmierzała ona w kierunku strażników :)

  Obrazek użytkownika YoAnna
  YoAnna on ndz., 09/21/2014 - 20:57

  Tyle zachwytów czytam nad tym filmem, a mnie przyjdzie z obejrzeniem poczekać na wydanie DVD. Buuuuuu :(

  No Avatar
  Veris on ndz., 09/21/2014 - 23:29

  Na pocieszenie mogę Ci powiedzieć, że podobno wersja dvd ma być wzbogacona o jakąś scenę, która się w kinówce nie zmieściła. Czytałam o tych chyba na IMDB. Może to niewiele, ale zawsze coś :) Pytanie tylko kiedy Strażnicy się na dvd ukażą? Bo sama chętnie bym ponownie ich obejrzała.

  Obrazek użytkownika YoAnna
  YoAnna on ndz., 09/21/2014 - 23:33

  Może w okolicach Bożego Narodzenia, choć to może być jeszcze za wcześnie. Ale taka Wielkanoc?

  No Avatar
  Veris on ndz., 09/21/2014 - 23:34

  Boże narodzenie byłoby idealne, święto zakupów i prezentów, idealny czas na wrzucenie filmu do sprzedaży.