Śpiewnik krasnoludzki - wstęp

  Wielu zwykło uważać krasnoludy za lud niezbyt, lub też wcale, kulturalny. Wojownicy, kowale, górnicy – te skojarzenia przychodzą na myśl jako pierwsze, gdy pada słowo „krasnolud".

  Czy jednak uznanie, że życie tych niskich brodaczy składa się jedynie z machania, zależnie od sytuacji, toporem, młotem lub kilofem? Nic bardziej mylnego!

  Co jeszcze stanowi niezwykle ważny element życia krasnoludów?

  Wielu pewnie krzyknie: gorzała! Oczywiście, jednak nie o to chodziło.

  Piwo! – Zawołają następni. Racja, ale to wciąż nie to.

  Miód! – Dodadzą kolejni. Nie sposób zaprzeczyć, lecz to jeszcze nie to.

  Wszystkie te trunki naraz! – Nietrudno zgadnąć następną odpowiedź. Jesteśmy coraz bliżej prawdy, gdyż napoje procentowe, zwłaszcza w dużych ilościach, stanowią nie lada wsparcie dla tego, często pomijanego elementu życia krasnoludów.

  O czym mowa? O pieśniach rzecz jasna! Pieśniach, piosenkach, przyśpiewkach, balladach i wszelkich innych wytworach krasnoludzkich serc, umysłów oraz krtani, które mogą nienawykłego słuchacza ogłuszyć nie gorzej niż bliski kontakt skroni z młotem bojowym.

  Niestety, okazji do posłuchania tych, zapadających głęboko w serca, utworów nie jest zbyt wiele. Do nielicznych należą, organizowane na Pyrkonach i Bachanaliach Fantastycznych, Festiwale Piosenki Krasnoludzkiej. Oznacza to, że niewielu ludzi zainteresowanych kulturami innych ras ma możliwość zapoznania się z tym, jakże barwnym – zwłaszcza bogatym w odcienie elfickiej krwi – elementem krasnoludzkiej codzienności. 

  A szkoda.

  Jednak żaden prawdziwy brodacz – nawet bez widocznego zarostu, wszak wszyscy wiemy, że brodę nosi się przede wszystkim w sercu – nie pogodzi się bez walki z niezadowalającą sytuacją. Dlatego też zwracam się do wszystkich istot o gorących sercach, otwartych umysłach, stalowych gardłach i jeszcze twardszych uszach, by przyłączyły się do boju o szlachetny cel: powstanie pierwszego Krasnoludzkiego Śpiewnika!

  Zapraszam wszystkich do umieszczania swoich tekstów, dyskusji o nich, wspólnego tworzenia i, przede wszytskim, nieskrępowanego śpiewania (wrzeszczenia) poznanych utworów!

  Chcesz by Twój utwór znalazł się w śpiewniku? Dodaj notkę w blogu w tytule dopisując "śpiewnik".

  Polski