Artykuły

10 najlepszych gier 2018

10 najlepszych gier 2018 (kolejność wg uznania)

Gwiezdne Wojny w PRL-u (Część 14)

Świat PRL-u to rzeczywistość, w której wszystkie dziedziny życia usiłowano podporządkować polityce. Fakt ten sam w sobie musiał mieć niekorzystny wpływ na rozwój kultury, ale jeśli dodamy, że nie chodzi tu o politykę suwerennego państwa, ale o tę tworzoną w wielkim kraju za naszą wschodnią granicą, wyłonić się musi prawdziwie przygnębiający obraz. Jednym z narzędzi służących przejęciu kontroli nad kulturowymi aspiracjami obywateli miały być tzw. domy kultury.

Osiem najlepszych filmów sci –fi z 2018 roku

Przygotowane przez Łukasza Szczygło małe zestawienie prezentujące w jego odczuciu osiem najlepszych filmów science-fiction z 2018 roku.

Efantastyczny poradnik świąteczny. Co fantastycznego obejrzeć w te Święta?

Do Świąt zostało ekstremalnie mało czasu, a więc wierzymy, że wszystkie sprawy okołoprezentowe i organizacyjne macie już dopięte na ostatni guzik (no dobra, prawie). Dla tych, których niekoniecznie ekscytuje kolejny telewizyjny seans z Kevinem (chociaż wszyscy kochają Kevina) lub kolejną komedią romantyczną w duchu śnieżnej aury, proponujemy fantastyczną odskocznię. Być może tymi tytułami nie odkryjemy Ameryki, ani nie zaskoczymy nikogo niczym zima (corocznie) drogowców, ale z każdy znajdzie dla siebie coś, co umili mu czas podczas trawienia kolejnej porcji pierogów.

Gwiezdne Wojny w PRL-u (Część 13)

Pierwszy korespondencyjny fanklub Gwiezdnych wojen, o którego założeniu poinformowano w „Świecie Młodych” z maja 84, nie spełnił oczekiwań fanów – już w Gwiazdozbiorze ze stycznia 1985 roku pojawiła się na ten temat pierwsza informacja: rozczarowany fan, którego list wówczas opublikowano, pisał, że mimo trzykrotnej próby nawiązania kontaktu z fanklubem – co wiązało się z wysyłaniem dodatkowych znaczków i kopert, nie doczekał się odpowiedzi. Informował, że jego dwaj koledzy z Warszawy i koleżanka z Gdańska, również pisali pod wskazany adres i także ich listy pozostały bez echa.

O serii Halloween słów kilka

Kiedy w 1977 roku John Carpenter rozpoczął realizację niskobudżetowego horroru o nazwie Halloween, nie mógł wiedzieć, że tworzy podstawy dla serii grozy, która obejmowałaby kolejne trzy dekady.

Our Theory: Quantum Realm as a Foundation for the Whole MCU

Spoiler alert! This article contains spoilers to the movies „Ant-Man and the Wasp” and „Avengers: Infinity War”. If you haven’t seen these movies yet, we should warn you that within the text we reveal important issues concerning their plot. Also we refer to the leaks from the set of future productions.

Teoria: Avengers 4 to...

Film „Avengers: Wojna bez granic” już od kilku tygodni dostępny jest na płytach DVD / Blu-ray. Fani jednak coraz głośniej zaczynają pytać o tytuł części kolejnej. Bracia Russo przez cały czas podsycali ciekawość twierdząc, że ten zawiera w sobie spoiler i mógłby wpłynąć na odbiór części trzeciej.

Gwiezdne Wojny w PRL-u (Część 12).

Kulturoznawca Wojciech Józef Burszta zauważył w jednym z artykułów, że Gwiezdne wojny to opowieść posiadająca naturę mitu, której istnienie prowokuje odbiorców by rozwijać różne wątki opowieści na własną rękę, poszukując tak samo myślących i odczuwających1. Jak mieliśmy okazję zaobserwować we wcześniejszych odcinkach cyklu, wątki znane z filmu rzeczywiście rozwijano na wiele rozmaitych sposobów w grach komputerowych, serialach animowanych oraz w telewizyjnych filmach fabularnych i programach rozrywkowych.

TOP 3 najbardziej kultowych nieistniejących statków kosmicznych

Choć tak naprawdę nie istnieją, to pobudzają wyobraźnię i fascynują miłośników fantastyki na całym świecie. Nieistniejące pojazdy kosmiczne, które stały się swego rodzaju ikonami. Kino często opowiada historie, których akcja rozgrywa się na pokładach różnych obiektów. Przemierzają niezmierzone przestrzenie kosmosu, przewożą cenne ładunki, czasem biorą udział w kosmicznych starciach. Oto zestawienie prezentujące TOP 3 najbardziej kultowych nieistniejących statków kosmicznych.

Strony