Akademia Dobra i Zła. Świat bez książąt (Soman Chainani) - recenzja

  Jedno nieprzemyślane, acz prawdziwe życzenie potrafi zmienić naprawdę wszystko – szczególnie jeśli mówimy o baśni. Po genialnej i nieprzewidywalnej Akademii Dobra i Zła raz jeszcze możemy odkryć tę prawdę, tym razem w drugiej części serii zaplanowanej jako trylogia, zatytułowanej Świat bez książąt. Opowieść o Sofii i Agacie jeszcze się nie zakończyła, a właściwie nawet się na dobre nie zaczęła.

  Po powrocie do domu przyjaciółki odkrywają, iż nie mogą wrócić do wcześniejszego życia. Choć początkowo myślały, że mają teraz wszystko, co było potrzebne im do szczęścia: Sofia – sławę; Agata – Sofię, szybko przyszło im odkryć, iż ich pragnienia się zmieniły. Gdy Agata potajemnie życzy sobie innego szczęśliwego zakończenia, mimowolnie otwiera wrota do świata Akademii Dobra i Zła. Jednakże baśniowy świat różni się od tego, który znały. Księżniczki i wiedźmy, czarownice i książęta nie są już wrogami, lecz tworzą nowe sojusze. Od momentu w którym młodzieńcy na białych rumakach nie są już potrzebni, wojna wisi na włosku, a główne bohaterki będą musiały zadecydować, na kim najbardziej im zależy.

  Soman Chainani książką pod tytułem „Świat bez książąt” udowodnił, iż drugi tom trylogii wcale nie musi być najgorszy. A wręcz przeciwnie – może dorównywać poziomem swemu poprzednikowi bądź nawet nieco go przewyższyć. Po raz kolejny bawiąc się najróżniejszymi wariacjami dobrze znanych baśni, autor od pierwszy stron przenosi czytelnika do świata, w którym nie ma niczego pewnego.

  Świat bez książąt od pierwszego rozdziału nabiera tempa oraz rumieńców. Moje obawy względem powtórzenia wcześniejszego schematu opowieści, tym razem z wykorzystaniem podziału na chłopców i dziewczęta, całkowicie się nie sprawdziły. Oczywiście sam tytuł wskazuje, że w świecie baśni pojawił się rozłam na płci, lecz autor tak zręcznie zabawił się w fabule, iż wszelkie tajemnice i zagadki zostają rozwiązane dopiero pod koniec.

  Zmiany zachodzą natomiast w głównych bohaterkach – wśród jednych na lepsze, u innych niestety niekoniecznie. Skupię się tutaj na trzech osóbkach dumnie prezentującym się na okładce Świata bez książąt. Blondynka z lewej, Sofia, najbardziej pragnie wewnętrznej metamorfozy, lecz wcale nie jest łatwo być dobrą osobą. Na całe szczęście, ponieważ dzięki temu można naprawdę ją polubić, współczuć i kibicować. Natomiast bycie przemiłą, a przy tym tak niezdecydowaną postacią jak Agata sprawia, iż czasami miałam jej naprawdę dość. Rozpaczając nad stratą księcia, w żaden sposób nie przypominała dawnej siebie. Tedros także przeżywa stratę ukochanej, wywołując w sobie skrajne emocje. Dzięki temu zabiegowi idealny dziedzic tronu w końcu zyskał na autentyczności, za co jestem bardzo wdzięczna pisarzowi.

  Pod względem języka i stylu autor na szczęście się nie zmienił. Tak jak Akademię Dobra i Zła, tak i Świat bez książąt czyta się niczym baśń – tym razem z jeszcze większą liczbą zwrotów akcji oraz intryg pomiędzy szkołami. Widać, że Soman Chainani od samego początku miał pomysł na tę powieść i niczym wprawiony rzemieślnik dążył do konkretnych rezultatów, i tym razem pozostawiając po ostatniej stronie drugiego tomu zdziwienie połączone z pragnieniem poznania ciągu dalszego.

  Według mnie napis reklamujący tę trylogię jako znakomitą lekturę dla fanek serii Rywalki jest jakimś kiepskim żartem. Osobiście o wiele bardziej cenię sobie nie zawsze baśniowe przygody Sofii i Agaty niż przewidywalny romans Ameriki i Maxona. Akademia Dobra i Zła naprawdę ma w sobie to coś, co sprawia, że czytelnik na dłużej zapamięta opisaną w niej historię . Polecam te książki wszystkim pragnącym dodać sobie nieco magii do szarej codzienności!

  Mała Pisareczka
  Korekta: Matylda Zatorska

  Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu Jaguar

  Tytuł: Akademia Dobra i Zła. Świat bez książąt
  Autor: Soman Chainani
  Tytuł oryginalny: School for Good and Evil. A World Without Princes
  Tłumaczenie z języka angielskiego: Kaczarowska Małgorzata
  Wydawnictwo: Jaguar
  Data wydania: 2014
  Data wydania w Polsce: lipiec 2015
  Gatunek: Powieść wielotomowa
  Oprawa: Miękka
  Kategoria: Fantasy
  ISBN: 978-83-7686-392-4

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany

  Komentarze

  No Avatar
  Katariina88 on pon., 02/08/2016 - 12:31

  Czuję się zachęcona, tylko najpierw musze przeczytać pierwszy tom. Nawiasem mówiąc, bardzo ciekawa okładka, myślę że wyróżnia się na półkach.

  Obrazek użytkownika Katriona
  Katriona on pon., 02/08/2016 - 21:16

  Okładki są bardzo ładne - każdej części:)