Na przekór przeznaczeniu (Oksana Pankiejewa) – recenzja

  Już wszystko miało być dobrze, ale na horyzoncie pojawiają się kolejne kłopoty: romans Elwiry staje się źródłem poważnych problemów, prorocze sny Mafieja wskazują na rychłą śmierć kilku bliskich mu osób, zaś Diego wchodzi w konflikt z samym Szellarem. Tym razem główny nacisk został przeniesiony z postaci Olgi i wydarzeń dotyczących samego dworu na buntowników skrywających się głęboko w górach.

  Fabuła trzeciego tomu serii Kroniki Dziwnego Królestwa dotyczy także poszukiwania narzeczonej i na przygotowaniach do ślubu władcy: Olga miała wyjść za króla Szellara, jednak okazuje się, że nie tylko ona pretenduje do miana królowej. Na dodatek sama bohaterka niezbyt kwapi się do ślubu, podobnie jak jej przyszły mąż , jednak nie może złamać wcześniej danego słowa. Dlaczego? Otóż prorocy wieszczą, iż przez brak małżeństwa spadnie na Dziwne Królestwo ogromna tragedia, po której diametralnie zmieni się polityczne położenie państwa (wszak wrogowie nie śpią!).

  Podobnie jak w przypadku Przekraczając granice oraz Pierwszego dnia wiosny, tak i tutaj pojawiają się te same znane motywy eksperymentowania z rzeczywistością – przypadkowy seks, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz odurzających substancji. Niby ma być wesoło, ale czytanie po raz wtóry o podobnych lekkomyślnych decyzjach i ich zgubnych konsekwencjach może okazać się nieco nużące. Wiele do życzenia pozostawiają także sami bohaterowie, ponieważ nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów. Winą można obarczyć tu wyłącznie samą autorkę, ponieważ biorąc pod uwagę prędkość rozwoju kolejnych wydarzeń w dotychczas opublikowanych trzech tomach, to rzeczywiście, niewiele się w książce zdarzyło, a protagoniści mieli zbyt mało czasu i przeżyć, by przejść jakąkolwiek większą przemianę.

  Sam sposób prezentacji wydarzeń nie odbiega od poprzednich tomów cyklu: początkowo autorka koncentruje się na przedstawianiu życia obyczajowego w królestwie Ortanu i deskrypcji rozwoju relacji między poszczególnymi bohaterami, by później skoncentrować się na rozwoju fabuły. Niestety, lwią część książki stanowią dialogi i monologi poszczególnych bohaterów i właśnie taki brak równomiernego rozłożenia akcji oraz stopniowania napięcia może powodować znużenie czytelnika. Sam poziom Na przekór przeznaczeniu przypomina ten znany z Pierwszego dnia wiosny. Warto wspomnieć także o jednej drobnej, ale jakże istotnej kwestii – pierwszy raz okładka nawiązuje do książki, przedstawiając jedną ważną dla rozwoju wydarzeń scenę.

  Zakończenie Na przekór przeznaczeniu jest co najmniej dwuznaczne – z jednej strony mamy do czynienia z emocjonującym, jak na Pankiejewę, finałem, zaś z drugiej niewiele pytań pozostaje nadal bez odpowiedzi. Chociaż na stronie wydawnictwa Papierowy Księżyc nie można się dowiedzieć, ile tomów liczy oryginalna seria, to jednak oficjalna strona autorki daje pewną wskazówkę. Ze strony http://pankeewa.org.ru/books.html można wywnioskować, iż każdy opublikowany w Polsce tom zawiera 2 części oryginalnych wydań (czyli Przekraczając granice zawiera 1 i 2 tom, Pierwszy dzień wiosny 3 i 4 część, zaś Na przekór przeznaczeniu 5 i 6 wolumin), zatem czytelników czekają jeszcze przynajmniej kolejne trzy części Kronik Dziwnego Królestwa.

  Reasumując, Na przekór przeznaczeniu to kontynuacja trzymająca równy poziom swoich poprzedniczek. Mało w niej akcji, za to pojawia się wiele humorystycznych scen oraz interakcji między bohaterami. Pod względem rozwoju warsztatowego Pankiejewej trudno o coś nowego, jest poprawnie, jednak autorka powinna popracować nad wprowadzeniem żywszej akcji i nad budowaniem napięcia.

  Patrycja ‘Pattyczak’ Wieleba
  Korekta: Matylda Zatorska

  Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
  dziękujemy Wydawnictwu Papierowy Księżyc


  Tytuł: Na przekór przeznaczeniu
  Autor: Oksana Pankiejewa
  Seria: Kroniki Dziwnego Królestwa, tom III
  Tłumaczenie: Marina Makarevskaya
  Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
  Data i miejsce wydania: 12.10.2016, Słupsk
  Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  Wydanie: I
  Liczba stron: 495
  ISBN: 978-83-61386-97-1

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany

  Komentarze

  No Avatar
  Pattyczak on sob., 02/10/2018 - 11:54

  Po pierwsze, książkę czytałam, jednak z tą serię w ogóle mi nie po drodze. Nie czuję klimatu, za wiele zagadania, za mało akcji. Recenzja niestety pisana w ramach serii, którą prywatnie już dawno bym zaniechała.

  W kwestii tomów to źle zostałam poinformowana na jednym literackim forum, już prostuję. Obecnie jest już 11 tomów, kolejne się piszą. Błąd wynikał z tego, iż część powieści Pankiejewa wrzuca do sieci dla czytelników i potraktowałam to jako pierwszą cześć, a drugą już publikuje jako książkę. Faktycznie, to jeden tom a nie dwa małe, za tę pomyłkę się kalam.

  W kwestii bohaterów - dla mnie ciągle popełniają podobne błędy: Olga i Cantor ciągle wałkują te same tematy, a że ciut bardziej się coś przejmują, czy to wizje Mafieja czy też nie, to mimo wszystko nikt nie bierze sprawy w 100% na poważnie. Olga nie ma być królową, fakt, Kira nią została,jednak nie chciałam spojlerować żadnego tomu, a ta kwestia wyjaśniła się pod koniec Przekraczając granice i na początku w Pierwszym dniu wiosny.