X-Men: Pierwsza klasa

  Wybierając się na film „X-Men: Pierwsza klasa” miałem niemałe obawy, jeśli chodzi o jakość tej produkcji. W końcu ostatnie ekranizacje komiksów ze stajni Marvela opowiadające o dzielnych mutantach, krótko mówiąc, nie zachwycały. Wystarczyły jednak pierwsze minuty, bym przekonał się, że tym razem będzie lepiej, o niebo lepiej!

  Zacznijmy jednak od początku. Za powstanie „Pierwszej klasy” odpowiadają Bryan Singer, który objął stanowisko producenta i Matthew Vaughn, który zajął się reżyserią. Obu panom należą się gromkie brawa, bowiem stworzyli film, który nie tylko zaskakuje swym poziomem, ale także bije poprzednie produkcje na głowę. Nie chodzi tu wyłącznie o ciekawą fabułę czy też efekty specjalne, ale także same postaci, które przedstawiono niezwykle wiarygodnie.

  Aktorzy stanęli na wysokości zadania. Szczególnie wyróżnia się Michael Fassbender wcielający się w rolę Magneto. Postać ta jest rozdarta między dobrem a złem. Młody Eryk nie potrafi odnaleźć się w świecie. Z jednej strony pragnie zemsty za krzywdy, których doświadczył w dzieciństwie, z drugiej natomiast sam staje się katem i, co gorsza, w pełni zdaje sobie z tego sprawę. Można by w tej sytuacji stwierdzić, iż Magneto jest typowym czarnym charakterem, ale prawda jest taka, iż w trakcie seansu widz zaczyna mu współczuć. Sam się złapałem na tym, że było mi żal Eryka i starałem się sam przed sobą jakoś usprawiedliwiać jego dalsze poczynania.

  Przeciwieństwem Eryka jest natomiast Xavier, młodzieniec, któremu los nie poskąpił luksusów. Mieszkający w ogromnej willi Charles był zbyt pewnym siebie idealistą, który z początku nie potrafił dostrzec tego, iż problemem mutantów nie jest jedynie walka o akceptację ze strony ludzi, ale także często walka z samym sobą.

  Równie ciekawie zostały przedstawione postaci drugoplanowe. Można nawet mieć wrażenie, iż dla niektórych z nich, oprócz samego scenariusza, przygotowano także dokładne i kompletne biografie, czego doskonałym przykładem jest Mystique.

  Fabule także nie można niczego zarzucić. Konflikt wielkich mocarstw, groźba wybuchu wojny atomowej i manipulowanie ludźmi, od decyzji których zależy naprawdę wiele. Wszystko to zostało przedstawione tak sprawnie, iż momentami można było zapomnieć o tym, że to tak naprawdę fantastyka. W tym wszystkim nawet moce mutantów nabierały odrobiny realizmu, a już finałowe sceny filmu to prawdziwy, widowiskowy teatr. W dodatku historia została wzbogacona o liczne, humorystyczne akcenty, z czego spotkanie Charlesa i Eryka z jednym z bohaterów momentalnie wywołała u mnie atak śmiechu. Humor, groza, napięcie; wszystkiego było po trochę, a co najważniejsze, mieszanka ta stworzyła naprawdę ciekawą w odbiorze kompozycję.

  Klimat tej kompozycji idealnie współtworzyła muzyka. Mocna, dynamiczna, a kiedy trzeba spokojna i nastrojowa. Gdyby nie wartka akcja na ekranie, można by się w niej zasłuchać i na chwilę zapomnieć o tym, co się dzieje w tle.

  Efekty specjalne to wisienka na torcie. Twórcy nie zrealizowali filmu w popularnym obecnie 3D, za to włożyli naprawdę sporo pracy w każdy element, począwszy od widowiskowych walk, na drobnych detalach kończąc. Każdy fragment pasuje idealnie do pozostałych, tworząc zwartą całość. W tym właśnie miejscu najchętniej przypomniałbym o finałowej bitwie, która wygląda naprawdę oszałamiająco.

  Jedyne, czego można by się na siłę przyczepić, to nieścisłości względem poprzednich filmów. Fani serii od razu wyłapią kilka scen, które prezentują zupełnie odmienne postrzeganie niektórych spraw. Jest to jednak drobiazg. Sami twórcy stwierdzili z resztą, iż nie zamierzają trzymać się w pełni tego, co zostało już zrealizowane. Czy zmiany wyszły produkcji na dobre? Z pewnością tak.

  X men: Pierwsza klasa to bez wątpienia najlepszy spośród zrealizowanych do tej pory film, opowiadający o losach Profesora Xaviera i jego drużyny. Wciągająca, pełna napięcia fabuła, w połączeniu z wartką akcją, wiarygodnymi kreacjami bohaterów i dopracowanymi efektami specjalnymi sprawiają, iż każdy fan Marvelowskich produkcji powinien poczuć się jak w domu. Po prostu pierwsza klasa!

  Adam "Gotan" Kmieciak

  Za zaproszenie na przedpremierowy pokaz dziękujemy dystrybutorowi,
  firmie Imperial - Cinepix.

  Tytuł oryginalny: X-Men: First class
  Tytuł polski: X-Men: pierwsza klasa

  Reżyseria: Matthew Vaughn
  Scenariusz: Jane Goldman, Ashley Miller, Zack Stentz
  Produkcja: Bryan Singer
  Muzyka: Henry Jackman
  Zdjęcia: John Mathieson
  Montaż: Lee Smith, Eddie Hamilton
  Premiera: 3 czerwca 2011
  Dystrybucja w Polsce: Imperial - Cinepix

  Obsada:

  James McAvoy - Profesor Charles Xavier
  Michael Fassbender - Erik Lehnsherr / Magneto
  January Jones - Emma Frost
  Jennifer Lawrence - Raven Darkholme / Mystique
  Rose Byrne - Dr Moira MacTaggert
  Nicholas Hoult - Hank McCoy / Bestia
  Jason Flemyng - Azazel

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany
  tess
  Ja się czuję bardzo zachęcona

  Ja się czuję bardzo zachęcona. Nie tylko pozytywnymi głosami o filmie... ale też poważnym podejściem do widzów w 2D ;-)

  Pattyczak
  Moim zdaniem najlepsza część

  Moim zdaniem najlepsza część z serii.

  Katriona
  Obrazek użytkownika Katriona
  Może nie najlepsza, ale

  Może nie najlepsza, ale bardzo mi się podobał:) Ja uwielbiam Rudą, a tutaj jej nie było:D

  Wotan
  Rola Magneto rozwala, ja

  Rola Magneto rozwala, ja doczepiłbym się tylko wyboru aktorki do roli Mystique

  Ashanou
  Obrazek użytkownika Ashanou
  Film przegenialny, aktorsko

  Film przegenialny, aktorsko także świetnie zrealizowany. Szkoda tylko, że na kontynuację przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać.

  Sol
  No uduście mnie, ale tak jak

  No uduście mnie, ale tak jak uwielbiam X-menów, tak ten film wyłączyłam w połowie, bo usypiałam... :P

  Magneto to jeden z nielicznych plusów, jakie znalazłam w tym filmie. :3

  Gotan
  Obrazek użytkownika Gotan
  No ale każdy w końcu może

  No ale każdy w końcu może mieć własne zdanie :) Jednym może się podobać, innym nie, tak więc nie widzę powodu do duszenia.

  Sol
  Dzięki, czuję się

  Dzięki, czuję się spokojniejsza. :D

  gronial
  Jestem tego samego zdania,

  Jestem tego samego zdania, genialna rozrywka dla fanów, aby poznać, jak to się wszystko zaczęło. W końcówce aż ciarki przechodzą

  YoAnna
  Obrazek użytkownika YoAnna
  X-menów lubię pod każdą

  X-menów lubię pod każdą postacią :)

  Veris
  Mój chłopak także nie

  Mój chłopak także nie narzekał, przyłącza się do pochlebnych opinii i twierdzi, że mimo premiery "Przyszłości, która nadejdzie" pierwsza klasa dalej jest numerem jeden :)