Bram Stoker

Bram Stoker (właściwie Abraham Stoker) urodził się w Dublinie w Irlandii, 8 listopada 1847 roku. Był jednym z czołowych angielskich twórców literatury grozy. Choć w ciągu swojego życia napisał niejedną pozycję, zasłynął jako autor jednego, jednak kultowego dzieła.

Na dublińskim uniwersytecie uzyskał Stoker dyplom matematyka, ale opuścił miasto i przeniósł się do Londynu, do którego przywiodły go dwie pasje - poezja i teatr. Tam pisarz pracował jako sekretarz i administrator teatru sir Henry'ego Irvinga, sławnego wówczas aktora. Istnieją hipotezy, że pewne cechy hrabiego Draculi to właśnie rysy Irvinga - a zalicza się do nich nieprzystępność, demoniczny urok, wyniosłość i zdolność perswazji.

W 1896 roku Stoker opublikował powieść "Dracula", która już na stałe wpisała się w ramy popkultury i na trwałe wprowadziła postać wampira do literatury (choć nie było to pierwsze przedstawienie nieśmiertelnego krwiopijcy w powieści). W ramach pracy nad swoim dziełem, pisarz studiował folklor europejski przez osiem lat, zagłębiając się w wierzenia dotyczące krwiopijców. Z legendami o słowiańskich wąpierzach połączył Stoker - pod wpływem namów swojego węgierskiego przyjaciela, profesora Vambery - postać wołoskiego hospodara - Vlada III Tepesa (Palownika), zwanego też Vladem Draculą, syna Vlada Diabła. Jego ojciec był członkiem Zakony Smoka, nawołującego do obrony przed chrześcijaństwem. Stąd też pochodził przydomek Vlada III, oznaczający Syna Smoka lub Czarciego Syna. Vlad III stał się znany głównie z powodu krwawej zemsty, którą pomścił śmierć swojego brata i ojca, oraz makabrycznych praktyk, takich jak masowe nabijanie wrogów na pal (agonia po tej torturze mogła trwać nawet do trzech dni). Zachowało się przedstawienie Vlada III na piętnastowiecznym drzeworycie, na którym posilał się na tle ludzi nabitych na pal. Mówi się także, że posłom tureckim nakazał przybić turbany gwoźdźmi do czaszki, ponieważ odmówili ich zdjęcia. Mówi się także, że na nastrój powieści Stokera mogły mieć wpływ opowieści jego matki, Charlotty Thornley, o ataku cholery z 1832 roku w miasteczku Sligo. Zdarzały się wtedy dziwne wypadki - gdy okazało się, że zwłoki jednego z mężczyzn są zbyt wielkie, by umieścić je w trumnie, postanowiono pozbawić go nóg poniżej kolan. W czasie odcinania kończyn trup zaczął jednak przeraźliwie wrzeszczeć - okazało się, że nie zmarł na cholerę, lecz zapadł w śpiączkę.  Stoker do wszystkich tych faktów dodawał teorię, że do stworzenia Draculi zainspirował go sen, z którym atakował go ogromny krab, a w który zapadł po jednej z suto zakrapianych uczt z przyjaciółmi.

W "Draculi" Stoker przedstawił światu postać hrabiego-wampira z Transylwanii i walczącą z nim grupę śmiałków. Późniejsze pokolenia inspirowała nie tylko postać Draculi, ale także inne, wykreowane przez pisarza postaci - jak Abraham Van Helsing czy Mina Murray.

Oprócz "Draculi", Stoker napisał powieść "Lair of the White Worm" opowiadającą o odkryciu jaskini, która była za czasów antyku miejscem kultu dla potworów. Jest także autorem bajek dla dzieci, baśni, opowiadań erotycznych i powieści fantastycznej "Jewel of the Seven Stars". Żaden z tych utworów nie dorównał jednak "Draculi" ani nie poszczycił się poziomem, więc Stoker przeszedł do historii jako autor jednego dzieła, dzięki któremu znany jest do dziś.

Zmarł 20 kwietnia 1912 roku. Jest patronem literackiej nagrody w dziedzinie literatury grozy Bram Stoker Award, przyznawanej przez Horror Writers Association od 1987 roku.