„The Narrow World”

  Zapraszamy Was do zapoznania się z niezwykłym dziełem filmowym, które powstało z udziałem polskich twórców. Krótkometrażówka „The Narrow World” to doskonała mieszanka klimatu "Dystryktu 9" i wielkich robotów rodem z serii Transformers. Materiał, jak i oficjalny opis produkcji wraz z listą twórców znajdziecie poniżej.

  Krótkometrażowe, filmowe widowisko koprodukował polski dom produkcyjny Papaya Films. Reżyserem i autorem scenariusza jest Brent Bonacorso – światowej sławy wizjoner, twórca teledysków, m.in. dla Katy Perry („Unconditionaly”, ponad 350 mln. odsłon w sieci) a także kampanii reklamowych dla takich marek, jak Audi, Panasonic czy Ford”. Zdjęcia do filmu zrealizowała Magdalena Górka („Paranormal Activity 3”, „Joaquin Phoenix: Jestem, jaki jestem”, „Jack Strong”)

  Ogromnych rozmiarów niezidentyfikowany obiekt pojawia się w Los Angeles. Obcy przemieszcza się niespiesznie, obserwuje morze, przygląda się ludziom. Cały świat z zapartym tchem śledzi poczynania przybysza, który nie dąży do kontaktu, nie reaguje na militarne zaczepki, nie wyrządza krzywdy, nic od nikogo nie chce. Niezwykły fenomen komentują w filmie zarówno mieszkańcy miasta jak i specjaliści w zakresie bezpieczeństwa narodowego oraz psychologii. Jedni widzą w nim wyczekiwane na Ziemi objawienie odległej cywilizacji, inni dzięki niezwykłej wizycie chcą dowiedzieć się więcej o tajemnicach ludzkiej natury.

  Zrealizowany z rozmachem film Brenta Bonacorso nawiązuje do motywów pojawienia się obcej cywilizacji na Ziemi – „Dystrykt 9” (reż. N. Blompkamp), „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” (reż. S. Spielberg), „2001: Odyseja kosmiczna” (reż. S. Kubrick). Tym razem, autor scenariusza i reżyser rozwija wątek przybysza w kontekście osobistym. Scenariusz do filmu powstawał latami. Postać tajemniczego gościa nieco przypomina bohaterów komiksów o Transformerach, przywołuje również na myśl potwory takie jak Godzilla. Jednak wszystko, czego dowiadujemy się w konwencji paradokumentu o bohaterze „The Narrow World”– zaskakuje, zastanawia, nurtuje.

  Na uwagę zasługują w filmie zabiegi plastyczne, które przy zaangażowaniu wybitnych twórców pozwoliły na stworzenie wielkiego, choć krótkometrażowego widowiska.

  Autorką zdjęć jest znana polskiej publiczności z filmów „Jack Strong” czy serialu „Glina” – Magdalena Górka. Polska operatorka, absolwentka wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, ma na swoim koncie reklamy dla największych światowych koncernów (m. in. Google, Nike, Banana Republic, New Balance, Amazon) oraz teledyski dla gwiazd takich, jak Wildbirds i Selena Gomez. Za postprodukcję obrazu odpowiedzialne jest polskie studio Lunapark, za postprodukcję dźwięku – studio Głośno. Oprawę muzyczną filmu współtworzył francuski duet M83, autorzy muzyki do filmu „Niezgodna”, „Niepamięć”, „Piąta władza”. Pomysłodawcą i autorem postaci obcego jest wybitny francuski grafik Olivier Zamak Bucheron. Animację i efekty specjalne zaprezentowane w filmie współtworzył sam Brent Bonacorso.

  „Fantastyczne potwory są zwykle metaforami albo zewnętrznej, nieznanej siły albo wewnętrznych zawiłości ludzkiej natury.”

  Brent Bonacorso

  Scenariusz i reżyseria - BRENT BONACORSO
  Zdjęcia - MAGDALENA GÓRKA
  Dialogi - JACK PYLAND
  Producenci - THOM FENNESSEY, MAGDALENA GÓRKA, KACPER SAWICKI
  Produkcja - PAPAYA FILMS, COLLABORATION FACTORY

  Efekty specjalne - BRENT BONACORSO, ERIC SMIT
  Obsada - KARIM SALEH, JULIA CAVANAUGH, SCOTT BAILEY GAGAIN
  Dźwięk - BLAZEJ KAFARSKI (Głośno)
  Obraz - ANKA SUJKA (Lunapark)
  Oprawa muzyczna  - „OUTRO”, M83

  Czas trwania - 15 min

  Brent Bonacorso

  Scenarzysta, reżyser, poszukiwacz nowych form filmowego języka. Jego dzieła to splot fabularnych niuansów, metafor oraz efektów specjalnych, które bez reszty mają wciągnąć widza w kreowane światy. Przyznaje się do inspiracji dziełami Michaela Gondry’ego. W swoim dorobku ma realizację spotów reklamowych dla klientów takich, jak Hyundai, Mercedes, Ford czy Panasonic. Reżyser znany jest również z krótkich form. Film „Now or Nowhere” (2008) został wyróżniony na Malibu Film Festival oraz  Beverly Hills Film Festival. „West of the Moon” (2010) zdobył Międzynarodową Nagrodę Dla Filmu Krótkometrażowego na  London Rushes Short Film Festival oraz Nagrodę Dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Carmel Film Festival. Niebawem na ekrany kin wejdzie jego długometrażowy fabularny film pt. „You Get Me”. Reżyser jest na stałe związany z polskim domem produkcyjnym Papaya Films, który reprezentuje go w Europie.

  „Filmy Bonacorso przywołują na myśl dzieła Jean-Pierre’a Jeuneta (‘Amelia’, ‘Delicatessen’). Używa wyobraźni i magii, by zastanawiać się nad istotą otaczającej nas rzeczywistości.”

  Eric Kohn, Filmmakermagazine.com

  Magdalena Górka

  Absolwentka wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Konsekwentna, skrupulatna, wrażliwa. Polka numer jeden za kamerą w Hollywood. Jest autorką zdjęć do seriali „Glina” i „Glina 2”. Po jej wyjeździe do USA najlepiej znane produkcje filmowe z jej udziałem to „Joaquin Phoenix: jestem, jaki jestem” (reż. C. Affleck), „Paranormal Activity 3” (reż. H. Joost, A. Schulman), „Jack Strong” (reż. W. Pasikowski), „Viral” (reż. H. Joost, A. Schulman). Niebawem na ekrany kin wejdzie film Brada Silberlinga „An Ordinary Man” z Benem Kingsleyem w roli głównej. Ponadto polska operatorka jest autorką zdjęć do teledysków, m. in. The Wildbirds oraz Seleny Gomez.

  „Magdalena Górka jest stuprocentową kobietą i stuprocentowym operatorem. (…) Awansowała dzięki talentowi i profesjonalnemu podejściu do zawodu i wykonywanej roboty. Także dzięki uwielbieniu tego, co robi. Ludzie pracują, jak ja, dla pieniędzy, a ona z pasji”.

  Władysław Pasikowski, Gala

  The Narrow World from PapayaFilms on Vimeo.