Frankenstein w dwóch fantastycznych odsłonach z głośnymi nazwiskami!

    Brytyjski National Theatre przygotował sceniczną adaptację „Frankensteina” w reżyserii Dany'ego Boyle'a, a właściwie… dwie adaptacje.

    Już jutro na youtube’owym kanale National Theatre pojawi się pierwsza wersja spektaklu, a pojutrze – druga. W obu w rolach głównych zobaczymy Benedicta Cumberbatcha i Jonny’ego Lee Millera. Różnica polega na tym, że w jednej wersji Benedict Cumberbatch zagra Victora Frankensteina, a Jonny Lee Miller – Potwora, a w drugiej odwrotnie. To prawdziwa gratka dla fanów i możliwość zobaczenia, jak wiele w kreacji postaci zależy od aktora.

    Oba spektakle będą dostępne za darmo przez tydzień.

    „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” to powieść Mary Shelley z 1818 roku. Doczekała się licznych adaptacji, z których pierwsza powstała już w 1910 roku, a za najwierniejszą uznaje się powszechnie film z 1994 roku w reżyserii Kennetha Branagha, który jednocześnie wcielił się w rolę Victora Frankensteina, a w roli Potwora zobaczyliśmy Roberta De Niro.

    Choć „Frankenstein” powszechnie kojarzy się z horrorem, to tak naprawdę powieść koncentruje się na dylematach moralnych – na tym, czy człowiek może stawać w roli Stwórcy, na odpowiedzialności za swoje stworzenie oraz na odrzuceniu Potwora przez społeczeństwo ze względu na jego wygląd mimo jego bezinteresowności i dobrego serca.