Japończycy mają problem z Godzillą

    Godzilla chyba jednoznacznie kojarzy się z Japonią. To właśnie tam narodził się ten sympatyczny potwór i przez wiele lat pojawiał się na wielkim i małym ekranie. Pierwsza próba zrealizowania filmu poza granicami kraju Kwitnącej Wiśni zakończyła się niepowodzeniem, natomiast podejście drugie otworzyło amerykanom furkę dla budowania nowego uniwersum. Sprawa ta jednak bardzo skomplikowała życie japońskim producentom.

    W 2016 roku, na ekranach kin zadebiutował obraz "Shin Gojira", czyli produkcja, która była ostatnią jak do tej pory wersją oryginalnej Godzilli. Film okazał się wielkim przebojem i pomimo dość mieszanych opinii recenzentów, zdobył aż siedem nagród określanych japońskimi Oskarami. Wydawać by się mogło, że kolejna część jest w takim wypadku czymś naturalnym i nie dane nam będzie zbyt długo czekać na jej realizację. Niestety, Shinji Higuchi, jeden z reżyserów filmu jednoznacznie wypowiedział się na temat przyszłości Króla Potworów.

    W udzielonym niedawno wywiadzie odpowiedział na pytanie związane z potencjalnym sequelem. Stwierdził, że produkcja na pewno nie pojawi się przed 2020 rokiem, gdyż wytwórnia Toho do tego właśnie roku nie może kręcić filmów o Godzilli. Nie powiedział co prawda wprost, że winę za ten stan rzeczy ponosi amerykańska produkcja i jej realizowane właśnie kontynuacje, jednak jeśli spojrzy się na datę premiery ostatniego z zapowiedzianych widowisk, czyli "Godzilla vs. Kong", to można łatwo dojść do wniosku, że coś jest na rzeczy. Wspomniany film ma mieć premierę za trzy lata.

    Wygląda więc na to, że fani oryginalnej Godzilli będą musieli jeszcze trochę poczekać na kolejny film o swoim pupilu, a w międzyczasie przyjdzie im się zadowolić produkcjami serwowanymi nam przez amerykanów. Nie ma jednak chyba w tym niczego złego, w końcu zarówno Godzilla z 2014 roku, jak i tegoroczny "Kong: Wyspa Czaszki" pokazały, że za oceanem także mogą powstać dobre filmy o wielkich potworach.

    Jeżeli ciekawi was geneza Godzilli, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem Vivaldiego "Godzilla: historia w pigułce" traktującym o początkach Króla Potworów.