Joss Whedon sprawuje piecze nad nowymi historiami ze świata Firefly!

Firefly, czyli serial Jossa Whedona, cały czas miał pod górkę - odcinki emitowano w zmienionej kolejności, zmieniano godziny emisji. Doprowadziło to do zdjęcia go z anteny przed końcem pierwszego sezonu i anulowania produkcji. Pod wpływem nacisków fanów wyemitowano brakujące, gotowe odcinki oraz nakręcono film pełnometrażowy, który domknął część wątków. To miał być koniec załogi Serenity.

Okazało się jednak, że mimo tak małej ilości materiału źródłowego i krótkiego życia serii, Firefly doczekał się wiernych fanów na całym świecie. Organizują się oni w grupy o nazwie Browncoats (brunatne płaszcze) - od nazwy rebeliantów, którzy przegrali międzygalaktyczną wojnę z Sojuszem. Po stronie Browncoatów walczyli m.in. Malcolm Reynolds i Zoë Washburne (wówczas jeszcze Zoë Alleyne), a ponieważ nigdy nie zdecydowali się na uznanie zwierzchnictwa Sojuszu, po wojnie stali się wyrzutkami. Tak trafili na pokład Serenity.

W świecie fanów Firefly to stacja Fox przyrównana została do potężnego i bezlitosnego Sojuszu, a fani, tak jak wcześniej Mal i Zoë, pozostali wiernymi Browncoatami, walczącymi o powrót ukochanej serii. Działają także w naszym kraju - jako Browncoats of Poland.

I to zapewne aktywność fanów sprawiła, że serial nie został całkiem zapomniany. Choć nie powstał drugi, wyczekiwany sezon, pojawiły się oficjalne komiksy wydane przez Dark Horse Comics, a obecnie szykowane są nowe powieści nad którymi pieczę sprawuje nie kto inny, jak Joss Whedon!

Whedon będzie konsultantem redakcyjnym we wszystkich trzech powieściach. Każda z nich zostanie włączona do kanonu. Pierwsza, "Firefly: Big Damn Hero", zostanie napisana przez Nancy Holder i najprawdopodobniej zadebiutuje już w październiku tego roku. Historia ma się skupić na kapitanie statku Serenity, Malcolmie Reynoldsie, który zostaje porwany przez grupę weteranów Browncoats.

Tom drugi, "Firefly: The Magnificent Nine", ma zadebiutować w marcu 2019 roku. Tym razem akcja zabierze nas na pustynny księżyc, na który załoga Serenity została ściągnięta z powodu wezwania, jakie odebrał Jayne Cobb od swojej byłej, Temperance McCloud. Historię napisze James Lovegrove.

Ostatnia powieść, czyli "Firefly: Generations" zostanie przygotowana przez Tima Lebbona i wydana w październiku 2019 roku. Tym razem nasza załoga odkryje lokalizację jednego z legendarnych statków Arki, które umożliwiły ludzkości kolonizację innych światów. Znalezisko będzie się jednak wiązało z pewną tajemnicą, którą być może będzie w stanie rozwikłać River Tam.

Wspomniane powieści ukażą się na rynku amerykańskim. Chwilowo nie wiemy nic o potencjalnym wydaniu ich w naszym kraju.