Na Warsaw Comic Conie koniecznie zajrzyj do bloku wiedźmińskiego!

  Anna Tess Gołębiowska, redaktorka Efantastyki, poprowadzi w czasie imprezy w Nadarzynie dwa panele dyskusyjne poświęcone tematyce okołowiedźmińskiej. Oba odbędą się już w tę sobotę. Jednocześnie na tej edycji Warsaw Comic Conu debiutuje, póki co w dość okrojonej wersji, blok wiedźmiński, który ma zagościć na imprezie na stałe. Zapraszamy na wszystkie wiedźmińskie punkty, a w szczególności na panele moderowane przez Tess. Dajcie znać, o czym chętnie posłuchalibyście przy okazji kolejnej edycji WCC.

  Oto wiedźmiński rozkład jazdy:

  piątek 18:00, sala żółta (gry)
  Bartosz Piotrowski: "Wiedźminy" sadze nierówne, albo kilka słów o błędach i zmianach Redów względem dzieł Andrzeja Sapkowskiego
  Sukces finansowy i artystyczny gier studia CD Projekt RED opartych na przygodach Geralta z Rivii jest nie do zakwestionowania. Jednakże warto pamiętać o tym, że seria "Wiedźmin" nie jest dokładną adaptacją świata wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego. W ciągu tej godziny wspólnie przyjrzymy się mniejszym i większym błędom, jakie popełnili twórcy growej trylogii.

  piątek 19:00, sala biała (ogólnofantastyczna)
  Mikołaj „SMiki Lorebringer” Skrzyński: Od Dziadów po Saovine, czyli ludowe korzenie świąt Wiedźminlandu
  „Przejęte z elfiego kalendarza (...) również wśród ludzi stały się ważnymi świętami, datami uroczystymi. Wyróżniały się wśród innych dat tak bardzo, jak samotne drzewo wyróżnia się wśród łąki.
  Daty te wyróżnia bowiem magia.”
  ~ Andrzej Sapkowski, „Wieża Jaskółki”
  Osiem magicznych dni i nocy dzieli elfi zodiak i kalendarz. Czy jednak tylko elfi? W pasjonującej podróży po prehistorycznych społecznościach hodowców i rolników, mitologiach całej Eurazji i współczesnym okultyzmie SMiki Lorebringer przedstawi kulturowe tło i zwyczaje towarzyszące ważnym świętom cyklu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej.

  sobota 10:00, Scena Warsaw Games Show
  Anna Tess Gołębiowska: Wiedźmin a wątki LGBTQ+ w książkach i adaptacjach przyszłych i istniejących - panel dyskusyjny
  Każdy wie, że gdzie jest wiedźmin, tam jest i chędożenie... a to chędożenie wygląda przeróżnie i nie zawsze jest heteronormatywne. Przyjrzyjmy się tym wątkom bliżej. Przypomnijmy sobie, że w polskim serialu Jaskier nie był tak do końca hetero. Podyskutujmy o możliwych przedstawieniach relacji Ciri i Mistle. I postawmy istotne pytanie: ten czy ta Neratin Ceka? Goście panelu: Marta Bartosińska, Mikołaj „SMiki Lorebringer” Skrzyński.

  sobota 11:00, Scena Warsaw Games Show
  Anna Tess Gołębiowska: Czy wiedźmin jest "poprawny politycznie"? - panel dyskusyjny
  Polityczna poprawność na siłę - to częsty zarzut wobec tworów popkultury, w tym książek, komiksów, filmów, gier i seriali. Poprawność polityczna ma być wpychana na siłę zwłaszcza do adaptacji i niszczyć oryginalne przesłanie tekstów, stawiając ideologię wyżej niż dzieło. A jak jest w przypadku wiedźmina? Goście panelu: Marta Bartosińska, Mikołaj „SMiki Lorebringer” Skrzyński, Bartosz Piotrowski.

  sobota 18:00, sala niebieska (popkultura)
  Marta Bartosińska i Mikołaj „SMiki Lorebringer” Skrzyński: Kanony i fanony wiedźmińskie
  Wiedźmina znamy wszyscy. Przesuwając palcem po mapie, jesteśmy w stanie prześledzić podróże bohaterów podczas pierwszej, drugiej i trzeciej wojny półno... Zara, moment, której mapie? Ilu wojen? Czy coś się nie zgadza?

  sobota 19:00, sala zielona (popnaukowa)
  Bartosz Piotrowski: Mniej znane oblicza Geralta, albo dzieła związane z marką wiedźmińską
  Gdy pada słowo "wiedźmin", zwykle kojarzy nam się ono z książkami Andrzeja Sapkowskiego oraz grami CD Projekt RED. Trzeba jednak pamiętać, że na licencji serii powstało wiele innych utworów, takich jak komiksy, pomniejsze gry wideo, planszówko-karcianki oraz tradycyjne systemy RPG. Ta prelekcja jest idealną okazją, by się dowiedzieć o nich więcej i zasięgnąć opinii, czy warto po nie sięgać.

  Anna Tess Gołębiowska
  Dziennikarka na etat, nerdka przez całą dobę. Na konwentach obecna od 2009 roku, w CV ma współorganizację kilku Pyrkonów w Poznaniu, Coperniconów w Toruniu i Dni Fantastyki we Wrocławiu. Od dekady publikuje na Efantastyce, niewiele krócej – także na Kawernie. Wzięła udział w obu edycjach Rock&Read Festival, czyli trasy promującej czytelnictwo i muzykę rockową organizowanej przez Jakuba Ćwieka. Członkini Browncoats of Poland.

   

   

  Bartosz Piotrowski
  Pasjonat popkultury (z naciskiem na fantastykę) od dzieciństwa, licencjonowany game designer i stały bywalec konwentów od 2009 roku. Twórca fanpage'a Kapitan Fandom, działający także w redakcji portalu westeros.pl, dawniej współpracujący z serwisami takimi jak Planeta Marvel i Cafe Raptor oraz zinem Bamaga. 

   

   

   

  Mikołaj „SMiki Lorebringer” Skrzyński
  Wieloletni czytelnik i widz fantastyki, admin fanpage'a SMiki Lorebringer i grupy Wiedźmin Potatoposting. Gdyby nie lenistwo, zostałby pisarzem, na razie zaś ogranicza się do internetowych gównoburz o prawo krasnoludzkich kobiet i niebinarnych gnomów do reprezentacji w grach CD Projektu.

   

   

   

  Marta Bartosińska
  Domorosła artystka, zapalona konwentowiczka mimo krótkiego stażu. Doskonale zorientowana w popkulturze, zwłaszcza w tej animowanej. Jest również administratorką grupy Wiedźmin Potatoposting. Jej (nie)skrytym marzeniem jest zostać półprofesjonalną wizażystką dla wyrażających chęć cosplayerów.