Nowi polscy autorzy komiksu dziecięcego - Laureaci I. Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy

  Nakładem Egmont Polska już w październiku ukaże się pięć premierowych komiksów dla dzieci. Ich autorami są laureaci I. Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci, ogłoszonego przez Egmont w 2013 roku. Do rąk czytelników trafią różnorodne opowieści z plejadą nowych bohaterów. Czas na przygodę!

  W Polsce wciąż cieszą się dużą popularnością klasyczni bohaterowie polskiego komiksu dziecięcego „Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’Tomek”, czy „Jonka, Jonek i Kleks”, brakuje natomiast nowych postaci, które rozpalały by umysły dziecięce i ich fantazję. Laureaci konkursu dołożyli wszelkich starań, by na rodzimym rynku zaistnieli nowi bohaterowie na miarę Tytusa, Kajka i kompanów.
  Premiera nowych albumów komiksowych będzie miała miejsce w dniach 3-5 października br. na jubileuszowym 25. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

  - Kubatu. I tak nie uwierzysz!, autorstwa Przemysława Surmy i Jakuba Sytego
  - Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?, autorstwa Macieja Kura i Piotra Bednarczyka
  - Rysiek i Królik. W szortach, autorstwa Łukasza Piotrkowicza, Krzysztofa Budziejewskiego i Katarzyny Urbaniak
  - Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua, autorstwa Michała Chojnackiego i Jakuba Grocholi
  - Wszystko będzie dobrze, autorstwa Januarego Misiaka

  Komiksy utrzymane są w różnej konwencji – od zabawnej fantasy, przez humor, baśń i przygodę, po  poważniejszy komiks obyczajowy. Rysowane różnymi technikami i w różnorodnej stylistyce plastycznej. Poszczególne serie adresowane są do dzieci w różnym wieku, od 6 do 12 lat. Całość kolekcji to interesująca i różnorodna oferta współczesnego komiksu dziecięcego, stworzonego przez nową generację polskich twórców.

  Wszyscy odwiedzający MFKiG w Łodzi (ATLAS ARENA) będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z autorami oraz zdobyć indywidualną dedykację. W sobotę (4.X) od 11.30 do 12.30 w Sali C odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem twórców. Na spotkaniu obecni będą także jurorzy oraz Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy, patrona konkursu. Dodatkową atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych będą warsztaty rysunkowe z każdym z autorów w Strefie Dziecięcej Atlasa.

  STREFA DZIECIĘCA ATLASA, sobota 4. października 2014
  13.00 – warsztaty Maciej Kur i Piotr Bednarczyk
  14.00 – warsztaty Michał Chojnacki i Jakub Grochola; January Misiak
  15.00 – warsztaty Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak
  16.00 – warsztaty Przemysław Surma i Jakub Syty

  AUTOGRAFY, DEDYKACJE sobota 4. października 2014
  12.30 - January Misiak; Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak
  14.00 - Przemysław Surma i Jakub Syty
  15.30 - Michał Chojnacki i Jakub Grochola; Maciej Kur i Piotr Bednarczyk

  O komiksach:

  Kubatu. I tak nie uwierzysz!
  Scenariusz: Jakub Syty
  Rysunki: Przemysław Surma
  Cena: 24,99 PLN
  Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  Liczba stron: 48
  Format: 215x290 mm
  ISBN: 978-83-281-0274-3

  Kaj uważa, że wyrósł już ze spania z Kubatu, swoją przytulanką. Właśnie wtedy dowiaduje się, że maskotka jest żywym stworzeniem! Wyruszają razem do zamku tajemniczego czarnoksiężnika, twórcy Kubatu, aby ten sprawił, by maskotka nie utraciła wspomnień, jak inne dziecięce przytulanki. Czy chłopiec zdoła udowodnić, że jest prawdziwym przyjacielem Kubatu? Czy dowie się, kim naprawdę jest czarnoksiężnik? Kaja i jego żywą zabawkę czekają niezwykłe i niebezpieczne przygody.

  Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?
  Scenariusz: Maciej Kur
  Rysunki: Piotr Bednarczyk
  Cena: 24,99 PLN
  Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  Liczba stron: 48
  Format: 215x290 mm
  ISBN: 978-83-281-0270-5

  Komedia fantasy dla czytelnika w każdym wieku. Małoludy Lil i Put to idealnie dobrany duet – obaj są z wykształcenia darmozjadami, a z profesji nierobami. Przemierzają świat w poszukiwaniu tanich (a najlepiej darmowych) posiłków. Choć niechętni przygodom, mają tendencje do pakowania się w każde niebezpieczeństwo. Czasem ich drogi krzyżują się ze szlakiem czarodziejki Miksja Iskier, będącej bardzo osobliwym stworzeniem. Naturalnie w komiksie nie brakuje tego, co każda szanująca się opowieść fantasy powinna zawierać: centaurów, smoków, entów, krasnoludów, kotów ani nawet żaboludów.

  Rysiek i Królik. W szortach
  Scenariusz: Łukasz Piotrkowicz
  Rysunki: Krzysztof Budziejewski, Katarzyna Urbaniak
  Cena: 24,99 PLN
  Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  Liczba stron: 48
  Format: 215x290 mm
  ISBN: 978-83-281-0271-2

  Rysiek jest chłopcem energicznym, pełnym optymizmu, uwielbia grę w kosza i ma szczególny talent do wpadania w kłopoty. Królik jest dla odmiany spokojny, a chwilami nawet zmienia się w gburowatego pesymistę. Pasjonuje się poezją, choć potrafi również godzinami przesiadywać przed komputerem. Album W szortach zawiera pięć krótkich opowieści o Ryśku i Króliku, w których chłopcy zmierzą się z okropnymi porywaczami poezji, spróbują swoich sił jako grafficiarze, zostaną wessani przez Internet, zagrają turniej z pająkiem, a do tego wszystkiego poznają smak pierwszej miłości!

  Tomek i Jacek. Piraci z Lua Lua
  Scenariusz: Michał Chojnacki
  Rysunki: Jakub Grochola
  Cena: 24,99 PLN
  Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  Liczba stron: 48
  Format: 215x290 mm
  ISBN: 978-83-281-0272-9

  Tomek i Jacek są zwyczajnymi misiami – chodzą do szkoły, grają w piłkę, spotykają się z przyjaciółmi. Kiedy jednak pojadą z rodzicami na wyspę Lua Lua, trafią do miejsca, gdzie nic nie będzie zwyczajne. Wystarczy, że zanurkują w morzu, a znajdą tajemnicze przejście, które zaprowadzi ich do świata na opak...

  Wszystko będzie dobrze
  Scenariusz i rysunki: January N. Misiak
  Cena: 24,99 PLN
  Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  Liczba stron: 48
  Format: 215x290 mm
  ISBN: 978-83-281-0273-6

  Tak to w życiu jest, że czasem wpada się w tarapaty – niekoniecznie z własnej winy. A to rodzice się rozwodzą, a to zwykłe drzwi prowadzą do tajemniczej krainy. Wszystko będzie dobrze jest opowieścią o niezwykłej podróży, w którą – chcąc nie chcąc – wyrusza wcale nie taka już mała dziewczynka.