Premiera "Pół Wieku Poezji Później" już dzisiaj!

  Po wielokrotnych zmianach daty premiery fanowska, polska produkcja o Wiedźminie w końcu będzie do zobaczenia w sieci. Tym razem już na pewno! Oficjalna międzynarodowa premiera filmu odbędzie się już w sobotę, 7 grudnia, o godzinie 18:30 na youtubowym kanale twórców.

  “Pół Wieku Poezji Później” (ang. Alzur’s Legacy) to fanowski film pełnometrażowy (około 103 min) inspirowany “Wiedźmińską Sagą” Andrzeja Sapkowskiego. Produkcja jest realizowana od czterech lat przez niezależną grupę filmową złożoną z osób z Polski na co dzień pracujących przy produkcji filmowej, telewizyjnej, teatralnej oraz w branży gier wideo.

  Tutaj nie chodzi o pieniądze, sławę czy rozgłos - to sprawa honoru - mówią twórcy filmu. -
  Po cudownym czasie spędzonym z opowiadaniami, książkową Sagą, grami i komiksami, poczuliśmy się zobowiązani do okazania wdzięczności dziełu i jego twórcy, Andrzejowi Sapkowskiemu - dodają.

  Jak zapowiadają twórcy, scenariusz jest oryginalną historią rozgrywającą się kilkadziesiąt lat po książkowej sadze, głównym bohaterem nie będzie słynny Geralt z Rivii, ale jego przyjaciel, wiedźmin Lambert. W filmie pojawią się także inne postaci znane fanom twórczości Sapkowskiego.

  Opis fabuły

  Ćwierć wieku po pogromie rivijskim (ostatnich wydarzeniach z Sagi) zostaje zaatakowane Kaer Morhen, stare siedliszcze wiedźminów z cechu Wilka. Napaści przewodzi potężny wojownik - Agaius. Parę lat później z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkoły czarodziejek, ucieka Ornella, podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za renegatką rusza Triss Merigold. Z pomocą ma jej przyjść stary bard Jaskier, jego bękarci syn, Julian oraz poszukujący zemsty Lambert, ostatni zabójca potworów.

  Nasze motto: film od fanów dla fanów

  Pół Wieku Poezji Później” jest w trakcie realizacji od roku 2015. Na początku 2016 roku twórcy zgłosili swój projekt na crowdfundingowy portal Polak Potrafi i w ciągu miesiąca udało im się zebrać 48 000 PLN. Kolejne zbiórki odbyły się także przez międzynarodowe Indiegogo oraz na Facebooku dzięki wsparciu Stowarzyszenia Artystycznego KMT. Łączny budżet filmu nie przekroczył 100 tysięcy złotych, ale to nie przeszkodziło ekipie w stworzeniu filmu z rozmachem właściwym dla produkcji fantasy. Zdjęcia do filmu ruszyły się jesienią 2016 roku, m.in. w Warowni Wikingów Jomsborg. Kolejne zdjęcia odbyły się w 2017 i 2018 roku (w Skansenie nad Bugiem w Kuligowie, Twierdzy Modlin), a ostatni klaps na planie filmu padł w marcu tego roku na zamku w Iłży.
  W obsadzie filmu  zobaczymy takich polskich aktorów jak Zbigniew Zamachowski (który ponownie wciela się w rolę barda Jaskra), Mariusz Drężek (w roli wiedźmina Lamberta), Magdalena Różańska (czarodziejka Triss), Marcin Bubółka (Julian), a także: Kamila Kamińska (czarodziejka Ornella), Bartosz Wesołowski (Boguch), Janusz Szpiglewski (Agaius) i Andrzej Strzelecki (Sołtys Włościbyt). Reżyserem filmu jest Jakub Nurzyński. Scenariusz napisali Brunon Hawryluk, Dariusz Gabryelewicz i Jakub Nurzyński. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Wiśniowski, a muzykę skomponowali Liz Katrin i Marcin Cyronek. W produkcji ponadto brało udział ok. 400 osób.

  Produkcja jest realizowana non-profit i żaden z twórców (w tym aktorzy) nie osiągnął korzyści majątkowych z tytułu realizacji. Prawa autorskie do “Wiedźmina” należą do Andrzeja Sapkowskiego, Platige Image, Netfliksa oraz CD Projekt RED.

  Pierwsze przedpremierowe pokazy filmu odbyły się 27 listopada w Kinie Wisła oraz 30 listopada na Warszawskich Targach Fantastyki. Oficjalna premiera filmu odbędzie się 7 grudnia o godzinie 18:30 czasu środkowoeuropejskiego na kanale YouTube twórców - "Pół Wieku Poezji Później - Alzur’s Legacy". Film będzie w języku polskim z dostępnymi napisami, m.in. po angielsku, rosyjsku, niemiecku i francusku.

  Więcej aktualnych informacji o filmie można znaleźć na oficjalnym fanpage’u na Facebooku oraz na Instagramie.