Salazar Slytherin istnieje naprawdę. To azjatycka żmija

  Zespół naukowców z Indii po odkryciu nowego gatunku węża postanowił go nazwać imieniem Salazara Slytherina.

  Przypomnijmy krótko – Salazar Slytherin to jeden z czterech legendarnych założycieli Szkoły i Magii Czarodziejstwa w Hogwarcie opisanej przez J.K. Rowling w powieściach o Harrym Potterze. Salazar Slytherin był wężousty, co oznacza, że potrafił rozmawiać z wężami. W założonej przez siebie Komnacie Tajemnic ukrył potwora – bazyliszka, czyli potężnego węża o niezwykle toksycznym jadzie, zabijającego spojrzeniem. Do dziś jeden z domów w Hogwarcie nosi jego imię, a w zielono-srebrnym herbie Slytherinu znajduje się wąż. Jednym z potomków Slytherina był główny antagonista serii – Lord Voldemort. On także miał węża… a raczej wężycę imieniem Nagini.

  Zespół naukowców z Indii swoje odkrycie ogłosił w piśmie „Zoosystematics and Evolution”. Autorzy publikacji to Zeeshan A. Mirza, Harshal S. Bhosale, Pushkar U. Phansalkar, Mandar Sawant, Gaurang G. Gowande oraz Harshil Patel. Odkryty przez nich gatunek to zielona żmija jaskinowa, którą wyróżnia pomarańczowo-czerwonawy pasek z boku głowy pojawiający się u samców.

  Badacze nazwali odkryty przez siebie gatunek mianem Trimeresurus salazar i proponują, by jego potoczną nazwą stało się „Salazar's pit viper”, czyli „żmija jaskiniowa Salazara”. W publikacji podkreślili też, że nazwę gatunku zainspirowała postać Salazara Slytherina.
  Żmije z rodzaju Trimeresurus są jadowite i występują w całej Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Żmija jaskiniowa Salazara została odkryta w Indiach jako jedna z 48 przedstawicielek rodzaju Trimeresurus w regionie.

  Jak ogłosiło CNN, rzecznik Salazara Slytherina odmówił komentarza.

  Źródło: cnn.com