"Wojna Gwiazd" już w najbliższą

  Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji ujrzeć "Wojny Gwiazd" autorstwa Jakuba Turkiewicza i Radosława Salamończyka, a akurat mieszkacie w Poznaniu, to nadarza się idealna okazja by nadrobić zaległości. Dokument o początkach działalności miłośników filmu „Gwiezdne wojny” w okresie PRL-u. zostanie wyemitowany już w najbliższą środę!

  15 stycznia 2020 r. o godzinie 18:00, na Wydziale Historii w Auli im. Prof. Gerarda Labudy odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego na temat działalności miłośników filmu „Gwiezdne wojny” w okresie PRL-u. Opowieść o podejmowanych przez entuzjastów fantastyki aktywnościach stanowi pretekst do refleksji nad mechanizmami kultury popularnej, a także pozwala przyjrzeć się typowym dla omawianego okresu zjawiskom społecznym. Po seansie odbędzie się rozmowa z autorami obrazu.

  "Wojna Gwiazd" to film dokumentalny na temat polskiej wersji zafascynowania widzów światem wykreowanym przez George’a Lucasa i przedstawionym w zrealizowanej w latach 1977-1983 kinowej trylogii „Star Wars”. Twórcy dokumentu zabierają widza w podróż do czasów PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a liczni uczestnicy życia społeczno-kulturalnego szukali inspiracji w kulturze zachodniej.

  W środę 15 stycznia 2020 film ten zostanie pokazany na Wydziale Historii przy ulicy Uniwersytetu Poznańskiego 7 (dawna Umultowska 89 d), w auli im. Gerarda Labudy. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: Jakubem Turkiewiczem i Radosławem Salamończykiem, które poprowadzi Anna Idzikowska-Czubaj.Serdecznie zapraszamy nie tylko miłośników fantastyki i „Gwiezdnych wojen”, ale także badaczy kultury popularnej i osoby zainteresowane historią PRL-u. Wstęp wolny.

  Naszą recenzję dokumentu znajdziecie w tym miejscu. Więcej szczegółów na temat pokazu znajdziecie tutaj

  Jeżeli natomiast nie możecie wybrać się na pokaz, a chcielibyście zapoznać się z tematyką, to zachęcamy do lektury cyklu Jakuba Turkiewicza "Gwiezdne wojny w PRL-u".