Zapraszamy na Polcon 2019!

  Już tylko niecałe dwa tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia kolejnej edycji Polconu, która tym razem odbędzie się Białymstoku. Organizatorzy przewidzieli dla uczestników całą masę atrakcji, które wypełnią aż cztery dni! Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółami.

  Polcon jest najstarszą imprezą w naszym kraju, która skupia wokół siebie miłośników fantastyki. Jedną z najbardziej charakterystycznych jej cech jest to, że każda edycja odbywa się w innym mieście. Tym razem wybór padł na Białystok, gdzie w dniach 8 - 11 sierpnia spotkają się rzesze fantastów, których łączy przede wszystkim jedno. Chęć poczucia wspólnoty z innymi osobami podzielającymi ich zainteresowania. Wydarzenie to jest także związane z wyłonieniem laureatów nagrody im. Janusza A. Zajdla – w dwóch kategoriach (powieść i opowiadanie). Jak jednak prezentuje się harmonogram samej imprezy?

  Nie będziemy w tym miejscu publikować całości rozkładu poszczególnych atrakcji. Te znajdziecie na stronie organizatora. Możemy Was jednak zapewnić, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nasza skromna reprezentacja także dorzuciła kilka "drobiazgów". W piątek o godzinie 10:00 w sali "Literacka 1" Joanna Krystyna Radosz poprowadzi prelekcję na temat "Rosyjska fantastyka, jakiej nie znacie", tego samego dnia o godzinie 17:00 nasza redaktorka weźmie udział w panelu "Magia przekładu", a o godzinie 21:00 w kolejnym panelu zatytułowanym "Magia i technologia". W sobotę z kolei znajdzie się coś ciekawego dla miłośników serii "Metro". "Meandry Moskiewskiego Metra" o 11:00 w sali "Literacka 2". Na tym jednak jeszcze nie koniec, bo już o 12:00 Joanna Krystyna Radosz w towarzystwie Anny Kańtoch, Radka Raka i Ireny Shevchenko, weźmie udział w panelu "Pisarz a dzieło – gdzie postawić granicę?". Przedostatnim punktem programu tego dnia z jej udziałem będzie "Współczesna ukraińska fantastyka" o godzinie 15:00. Na koniec spotka się jeszcze z Wami o godzinie 21:00 w panelu "Polska literatura u naszych wschodnich sąsiadów". W dwóch ostatnich punktach będzie moderatorką na spotkaniach, w których udział wezmą: Volodymyr Arenev, Sergii Paltsun i Sergey Legeza.

  Więcej szczegółów znajdziecie w tym miejscu. Poniżej z kolei możecie zapoznać się z listą gości bloku literackiego.

  Kamil Śmiałkowski – badacz kultury popularnej i fan tejże. Publikował w ponad siedemdziesięciu tytułach, prowadził autorskie programy o popkulturze w radiu i telewizji. Prowadził redakcje „Misia” i „Nowej Fantastyki”, redagował i tłumaczył wiele superbohaterskich komiksów, współtworzył scenariusz komedii Juliusz. Ostatnio prowadzi podcast dla RMF Classic, przygotowuje do wydania kolejne książki i zastanawia się, czy nie zostać stand-uperem...

  Anna Hrycyszyn – gliwiczanka, z wykształcenia tyflopedagog. Szczur lądowy beznadziejnie zakochany w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Echa tych fascynacji pojawiają się w jej tekstach. Członkini sekcji literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki. Przygodę z pisaniem rozpoczęła od publikacji w drugim tomie Fantazji Zielonogórskich.

  Marcin Zwierzchowski – w „Nowej Fantastyce” selekcjonuje opowiadania w dziele prozy zagranicznej. W Storytelu kieruje projektem Storytel Original, w ramach którego ukazują się seriale audio. W „Polityce” publikuje bardzo często. Poza tym jego publicystyka ukazywała się m.in. w „Książkach”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu”, NaEkranie.pl i LubimyCzytac.pl. Redaktor antologii Wiedźmin. Szpony i kły.

  Anna Kańtoch – z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

  Karolina Fedyk – akademiczka, poetka, autorka powieści Skrzydła. Pisuje także opowiadania o zgubionych historiach i wiersze o terraformacji planet. W 2017 roku jej wiersz What Wants Us nominowano do Nagrody Rhyslinga. Karolina głęboko wierzy w to, że wyobrażone światy mogą nauczyć nas czegoś nowego o naszym własnym. W wolnym czasie gra w larpach lub szuka towarzystwa sów i pustułek.

  Tomasz Pindel – tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek Mario Vargas Llosa. Biografia (2014), Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa? (2011) oraz scenariusza do komiksu W głowie tłumaczy (2019). Od ponad dekady współprowadzi „Piątkę z literatury” w RMF Classic.

  Maciej Lewandowski – urodzony w roku, w którym Reagan został powtórnie prezydentem, a świat usłyszał o Terminatorze. Gdyby wierzyć mądrości „jesteś tym, co jesz”, krzak chmielu obrośnięty pizzą stanowiłby najtrafniejszy opis. Licencjonowany mediewista. Pisze i publikuje fantastykę: autor m.in. Splątania oraz Cieni Nowego Orleanu.

  Radek Rak – miłośnik herbaty, twórca fantastyki, erpegowiec, pracuje jako lekarz weterynarii w Krakowie. Za powieść Puste niebo otrzymał nominację do Zajdla i Złote Wyróżnienie w nagrodzie im. Jerzego Żuławskiego. Jego najnowsza powieść, Baśń o wężowym sercu, ukaże się w tym roku.

  Aleksandra „Silaqui” Radziejewska – ruda i wygadana, od dobrych sześciu lat nieświadomie lub celowo robi małe zamieszanie w fandomie fantastycznym swoim podejściem do fantastyki, pisząc na blogu Kroniki Nomady. Udziela się fandomowo również na żywo, prowadząc panele dyskusyjne, na których nie boi się rzucać śmiałych tez i zastanawiać się nad przyszłością współczesnej polskiej literatury fantastycznej, fandomu i krytyki literackiej. Swego czasu recenzentka dla Fantasta.pl i Unreal Fantasy, obecnie dyżurna MaRuda na tematy okołoliterackie w „Nowej Fantastyce”. Miłośniczka klasycznego science fiction, wierna fanka pewnego Doktora podróżującego w niebieskiej budce, wróg paranormali i sztampowego YA.

  Kazimierz Kyrcz Jr – redaktor, publicysta oraz pisarz kryminałów, horrorów i literatury fantastycznej. Tłumaczony na angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Opublikował między innymi zbiory opowiadań Femme fatale i Okruchy mroku oraz powieści Podwójna pętla i Dziewczyny, które miał na myśli. Wkrótce ukaże się jego następny thriller: Chłopcy, których kochano za mocno oraz kontynuacja – dla odmiany z kobietami w tytule.

  Łukasz Malinowski – historyk, nauczyciel akademicki, muzealnik i pisarz (potrzebne podkreślić), tworzący rozmaite narracje o przeszłości. Doktor nauk humanistycznych z zakresu historii (UJ). Twórca docenianego przez krytyków i czytelników cyklu Skald (Karmiciel kruków, Kowal słów, Wężowy język), który opowiada o wikińskim pieśniarzu przemierzającym Europę z połowy X wieku. Autor monografii Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach i Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii. Publikował w „Nowej Fantastyce”, „Wiedzy i Życie”, „Focusie Historia”, „Mówią wieki”, „wSieci Historii” i na portalu Wirtualnej Polski.

  Marcin Podlewski – debiutował sto lat temu na łamach magazynu „LAMPA”, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Reset przeżył w trakcie pisania Happy END – swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo, wydanej w 2013 roku. W tym samym roku opowiadaniem Edmund po drugiej stronie lustra (nominacja do Nagrody Zajdla 2013) wygrał konkurs na XXX-lecie „Nowej Fantastyki”. Długo przymierzał się do space opery i wreszcie powstała doceniana przez czytelników tetralogia Głębia.

  Paweł Ciećwierz – pisarz, doktor literaturoznawstwa, nauczyciel, bokser-amator ze Śląska. Autor gangstersko-noirowego cyklu Nekrofikcje oraz postaci notorycznego Brighelli. Na wydanie w Genius Creations czeka jego nowa powieść Blues o krwi i trawie.

  Marta Kisiel – urodzona we Wrocławiu pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku na łamach internetowego magazynu „Fahrenheit” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Na koncie ma ukochany przez czytelników cykl Dożywocie (Dożywocie, Siła niższa, Szaławiła, Oczy uroczne), książkę dla dzieci Małe Licho i tajemnica Niebożątka, zbiór opowiadań Pierwsze słowo oraz powieści z cyklu wrocławskiego: Nomen omen i Toń. W październiku 2019 roku ukaże się jej druga książka dla czytelników młodszych i starszych: Małe Licho i anioł z kamienia. Sześciokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w tym trzykrotnie za 2018 rok, statuetkę zdobyła za opowiadanie Szaławiła.

  Robert M. Wegner – autor opowiadań i powieści fantastycznych na stale mieszkający na Śląsku. Mąż wspaniałej kobiety i ojciec dwóch niesamowitych córek. Debiutował w 2002 roku w miesięczniku „Science Fiction” opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja, a pierwszą książkę wydał w 2009 roku w wydawnictwie Powergraph, z którym jest związany do dziś. Znany najbardziej z cyklu fantasy zatytułowanego Opowieści z meekhańskiego pogranicza, choć ma na koncie także opowiadania SF. Jego książki są tłumaczone na język czeski, rosyjski i ukraiński.

  Jacek Falejczyk – z wykształcenia chemik, z zawodu żołnierz, z zamiłowania fantasta. Po obrzeżach fandomu kręci się już ponad dwadzieścia lat. Cztery lata temu wpadł na szalony pomysł zachęcania do czytania utworów nominowanych do Nagrody im. Janusza A. Zajdla po to, aby później można było dokonać świadomego wyboru, wypełniając kartę do głosowania. Projekt ten znany jest pod kryptonimem Zew Zajdla i z roku na rok przyłącza się do niego coraz więcej uczestników. A w dodatku jest przydatny w promowaniu samej Nagrody i wyjaśnianiu mechanizmów wykorzystywanych podczas wyłaniania laureatów. Krótko mówiąc - same korzyści!

  Z kim się zatem widzimy na Polconie?