Alicja po drugiej stronie lustra (DVD) – recenzja

  Do filmu podeszłam z pewną rezerwą. Po prostu, pierwsza część zatytułowana „Alicja w Krainie Czarów” wyreżyserowana przez Tima Burtona jakoś niespecjalnie mnie przekonała. Być może dlatego, że zbyt dużo efektów specjalnych mieszało się z tandetnymi dialogami. Na dodatek główna bohaterka drażniła swoją osobowością, a jej naiwność w pewnym momencie rozłożyła mnie na łopatki. Jednak najgorzej wspominam moją ulubioną książkową postać – Szalonego Kapelusznika, który wyglądał jakby został w pełni wygenerowany przez komputer. To wszystko sprawiło, że niespecjalnie miałam ochotę obejrzeć sequel tej historii. Z drugiej strony spodobał mi się ukazany w filmie świat i ciekawość kazała mi sprawdzić, czy pozostał on równie tajemniczy i piękny. Tym razem za kamerą nie stanął Tim Burton, ale James Bobin („Muppety”) i z całą pewnością mogę stwierdzić, że tej kontynuacji zmiana wyszła na dobre.

  Akcja „Alicji po drugiej stronie lustra” rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z poprzedniej części. Alicja (Mia Wasikowska) została kapitanem statku i na zlecenie firmy handlowej odbywała wyprawy do Chin. Po powrocie do domu i następnej kłótni z matką bohaterka niespodziewanie odkrywa kolejną drogę do Krainy Czarów, a gdy przekracza lustrzaną taflę, spotyka dawanych przyjaciół i dowiaduje się o problemach Szalonego Kapelusznika (Johnny Depp). Wiedziona sympatią, Alicja cofa się w czasie i pomaga mu pojednać się z rodziną. Tak właśnie zaczyna się szalona podróż, która może zakończyć się tragedią, gdyż igranie z czasem wywołuje poważne konsekwencje. Przede wszystkim dlatego że Czas jest mężczyzną żywiącym uczucie do największego wroga dziewczyny.

  Jak już wspominałam, ta część okazała się atrakcyjniejsza, nie tylko pod względem wizualnym, ale również aktorskim. Na dużą pochwałę zasługuje Mia Wasikowska, która tym razem doskonale odtworzyła postać Alicji. Dzięki jej znakomitej grze mogliśmy z podziwem obserwować, jak główna bohaterka z nastolatki staje się dorastającą na naszych oczach silną kobietą. Jej naiwność z czasem zanikła, a na jej miejsce pojawiła się ogromna wiara w sprawczą siłę własnej woli. W tej części naprawdę polubiłam tę postać, mimo że czasami podejmowane przez nią decyzję były błędne. Tym razem zabrakło mi jednak obecności Kapelusznika, a już w ogóle mało było scen, w których uczestniczyły takie postacie jak Biała Królowa (Anne Hathaway), Absolem, Kot z Cheshire, Mniamałyga i reszta wesołej kompanii.

  Pragnę również przypomnieć, że możemy usłyszeć zmarłego Alana Rickmana, który zdążył w „Alicji po drugiej stronie lustra” podłożyć głos gąsienicy Absolem. Zachęcam do obejrzenia filmu z napisami, chociażby z szacunku dla wspaniałego aktora, dla którego była to ostatnia rola w życiu.

  Wracając jednak do strony wizualnej – w tej części również dominują efekty specjalne, lecz zostały one nieco stonowane. Twórcy pokazali także mroczne oblicze wykreowanego przez siebie świata, który zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Podróże w czasie przypominały rejs przez wzburzone morze, a Kraina Czarów o różnych porach roku była po prostu przepiękna i krajobrazy ujrzane na ekranie jeszcze na długo pozostaną w mojej pamięci. Towarzysząca poszczególnym wydarzeniom oprawa muzyczna doskonale uzupełniała opowiadaną nam historię. James Bobin wykonał kawał solidnej roboty, jeżeli chodzi o świat przedstawiony w filmie.

  Sama fabuła „Alicji po drugiej stronie lustra” może wydawać się nieco infantylna. Dlatego na pewno większą rozrywkę z filmu będą miały dzieci niż dorośli odbiorcy. Nadal jednak obraz pozostaje jedną z lepszych tegorocznych produkcji filmowych. Polecam, chociażby dla feerii barw i niesamowitych przygód, które na mnie zrobiły ogromne wrażenie.

  Agnieszka „Agido” Michalska
  Korekta: Matylda Zatorska

  Za egzemplarz recenzencki dziękujemy
  firmie Galapagos Sp. z o.o.

  Tytuł: Alicja po drugiej stronie lustra
  Kraj produkcji: USA
  Język: angielski
  Czas trwania: 108 minut

  Produkcja:

  Reżyseria: James Bobin
  Scenariusz: Linda Woolverton
  Muzyka: Danny Elfman
  Zdjęcia: Stuart Dryburgh
  Montaż: Andrew Weisblum

  Obsada:

  Johnny Depp - Szalony Kapelusznik
  Mia Wasikowska - Alicja Kingsleigh
  Helena Bonham Carter - Iracebeth
  Anne Hathaway - Mirana
  Sacha Baron Cohen - Time

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Polski