Akademia Dobra i Zła (Soman Chainani) - recenzja

Baśnie to nieskończone źródło inspiracji dla pisarzy. Opowiadane na dobranoc, czytane z przepięknych dziecięcych ksiąg z obrazkami, czy oglądane w telewizji lub kinie nieustannie tkwią w ludzkiej świadomości. Czy znajdzie się w Polsce chociaż jedna osoba, której obcy jest Kopciuszek? Sądzę, że nie. W takim razie czy można, czerpiąc właśnie z tych historii, stworzyć oryginalną powieść o dobru i złu? Soman Chainami swoim debiutem „Akademia Dobra i Zła” udowadnia, że tak – jest to jak najbardziej wykonalne..

Zawsze uśmiechnięta, ubierająco się na różowo Sofia i nieznosząca niemal całego świata Agata to dwie najlepsze przyjaciółki, które pewnego dnia zostają porwane przez Dyrektora Akademii Dobra i Zła i przeniesione do bajecznego świata pełnego księżniczek, książąt oraz wiedźm. Przeznaczeniem jednej z nich jest zostanie dobrą żoną rycerza; drugiej – zabicie go. Jednakże nie wszystko idzie tak jak wymarzyły to sobie protagonistki. Sofia trafia do Akademii Zła, by uczyć się pielęgnacji brzydoty, rzucania klątw i szkolenia sługusów, natomiast Agata ląduje w Akademii Dobra, wśród przystojnych książąt i równie pięknych księżniczek, gdzie będzie pobierała lekcje etykiety i zwierzęcej mowy. Czy to rzeczywiście pomyłka, a może to pierwszy krok do pokazania, jakie naprawdę są główne bohaterki?

Nie wiedziałam do końca, czego powinnam się spodziewać po pozycji z tak obiecującym opisem i równie niezwykłą okładką. Jako wielka miłośniczka opowieści o dobru i złu czy księżniczkach i czarownicach do wszelkich baśniowych odniesień podchodzę z nadzieją w sercu. Często się rozczarowuję, lecz nie tym razem. Po lekturze Akademii Dobra i Zła jestem w pełni usatysfakcjonowana.

Już od pierwszych stron powieści czułam, iż nigdy nie czytałam czegoś podobnego. Autor stworzył zupełnie nowy świat, wykreował bohaterów o skomplikowanej osobowości aż w końcu – opierając się na schematach – przeinaczył wszystko to, co znaliśmy. Tym samym sprawił, iż Akademia Dobra i Zła otrzymała wyjątkowy klimat, tak rzadko spotykany w dzisiejszych czasach. Pod względem fabularnym ta część zapowiedzianej trylogii nie ma żadnych wad czy niedopatrzeń. Każdy najmniejszy wątek prowadzi do rozwiązania zagadki o potrzebie istnienia baśni.

Książka ma prawie pięćset stron – pięćset stron nieprzewidywalnych i często jakże komicznych przygód głównych bohaterek, które nie tylko musiały odnaleźć się w nieznanym wcześniej świecie, ale przede wszystkim odkryć swoje prawdziwe ja. Autor wykreował dwie diametralnie różne postacie, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. A jednak mogłam uwierzyć, iż zostały przyjaciółkami. Ich uczucia do siebie oraz sposób, w jaki je okazywały, nie były naciągane. Oprócz tego Soman Chainani zadbał o to, by czytelnicy poznali obie nastolatki, przywiązali się do nich i – pomimo wad – mogli je polubić (albo chociaż im współczuć).

Akademia Dobra i Zła nie spodobałaby mi się tak bardzo, gdyby nie umiejętności pisarskie autora, którego styl stoi może nie na najwyższym, lecz na pewno na wysokim poziomie. Ta powieść jest pełna neologizmów, a zabawy i kombinacje w dialogach oraz opisach umożliwiły wejście do zupełnie nowego świata magii i czarów. Trudno się oderwać od przygód Sofii i Agaty, a wręcz niemożliwością było dla mnie odłożenie książki na półkę. Oprócz tego podczas lektury nie znikał mi z twarzy uśmiech.

Liczę, że wydawnictwo Jaguar jak najszybciej wyda kolejne tomy serii, ponieważ nie mogę się doczekać dalszego ciągu! Akademia Dobra i Zła to wielowątkowa historia pełna mądrości, w sposób zabawny łącząca mnóstwo znanych nam baśni. Coś ciekawego nie tylko dla młodszego czytelnika, ale dla wszystkich tych, którzy poszukują magii w życiu codziennym!

Mała Pisareczka
Korekta: Monika „Katriona” Doerre

Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu Jaguar

Tytuł: Akademia Dobra i Zła
Autor: Soman Chainani
Tytuł oryginalny: School for Good and Evil
Tłumaczenie z języka angielskiego: Kaczarowska Małgorzata
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2013
Data wydania w Polsce: marzec 2015
Gatunek: Powieść wielotomowa
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 498
Kategoria: Fantasy
ISBN: 978-83-7686-350-4

Oceń: 
0
Brak głosów
Niezdefiniowany