Alice (Joseph Delaney) – recenzja

  Joseph Delaney zaserwował swoim czytelnikom historie widziane oczyma Toma, Grimalkin i, w jedenastym tomie serii, Wijca oraz Nessy. Tym razem przyszedł czas na kolejnego bohatera, a dokładniej bohaterkę, znanego z kart cyklu „Kroniki Wardstone”, Alice. Czy i teraz wyszło tak źle, jak w przypadku części, gdzie to morderczyni Malkinów stała się narratorką powieści? Na szczęście nie, choć do książek, w których o przygodach opowiada Tom, daleko.

  Wszystko sprowadza się do jednego – odnalezienia trzeciego i zarazem ostatniego ostrza mogącego pokonać Złego. W tym celu Alice musi wejść w Mrok i odnaleźć bramę prowadzącą do domu ojca wszelkiego okropieństwa. Zadanie nie jest jednak takie łatwe, po drugiej stronie czekają bowiem na protagonistkę wrogowie z przeszłości, pragnący pomścić swoje krzywdy. Czy dziewczynie uda się odnaleźć zaginiony sztylet?

  Mrok, nazywany przez niektórych Piekłem, to groźne i niebezpieczne miejsce. Delaney w iście mistrzowski sposób kreuje świat pełen zła i demonów, gdzie przetrwają tylko najsilniejsi. „Alice” to najmroczniejsza część serii, autor nie próbuje na siłę złagodzić krajobrazu, co więcej, stara się przesycić stworzony przez siebie obraz Mroku strachem, brzydotą i cierpieniem. Protagonistka musi zmierzyć się ze swoimi największymi lękami w celu wykonania powierzonego jej zadania. A czytelnik, cóż, czytelnik otrzyma sporą dawkę akcji w najczystszej postaci.

  Pierwszym, co wysuwa się na pierwszy plan podczas czytania „Alice”, jest sposób przedstawienia wędrówki dziewczyny przez kolejne światy Piekła. Wprawdzie motyw katabazy u Delaneya nie okazuje się tak malowniczy i poetycki jak u Dantego, jednak nie można zarzucić autorowi nieprzemyślenia kreowanego krajobrazu Mroku. Owszem, pisarz powinien więcej miejsca poświęcić światom, przez które przechodzi bohaterka, jednak weźmy pod uwagę jeden fakt: „Kroniki Wardstone” to książka przeznaczona dla młodszego czytelnika, na okładce widnieje informacja, iż dzieło zostało skierowane do odbiorcy powyżej 10. roku życia, a jak wiadomo, takie osoby nie do końca dostrzegą walory płynące z długich i barwnych opisów. Dla nich liczy się akcja. A tej nie zabrakło.

  Alice to jedna z najciekawszych postaci serii – stoi pomiędzy dwoma światami: Mroku i Światła. To czarownica, więc w jej naturze leży chęć sięgania po niedozwoloną magię, zwłaszcza wtedy, gdy od tego zależy przyszłość całego świata i życie jej najbliższych. W tym tomie czytelnik widzi, jak protagonistka zostaje postawiona przed trudnym wyborem, jaką ścieżką podążyć. Czy dziewczyna jest gotowa zatracić swoje jestestwo, byle tylko pokonać Złego?

  Szkoda tylko, że autor tak bardzo skupił się na podkreślaniu największych lęków bohaterki. Co kilka zdań akcentuje, że Alice boi się pająków, much i innego robactwa. Zapewne oznajmienie tego dwa razy wystarczyłoby czytelnikowi do zapamiętania owego faktu, zbytnie zaznaczanie informacji razi i wprowadza do historii pewną dysharmonię, jakby pisarz nie wiedział, o czym pisać – wolał raczyć odbiorcę przysłowiowym laniem wody.

  Ciekawy okazał się jednak fakt podziału dzieła na dwie części – pierwsza linia fabularna dotyczy wydarzeń rozgrywających się w Mroku, natomiast druga odnosi się do minionych czasów. Autor rysuje odbiorcy przeszłość Alice – wspomina jej naukę u Lizzie oraz dzień Próby.

  Dwunasty tom „Kronik Wardstone” to zgrabnie napisana i przedstawiona historia wędrówki tytułowej bohaterki po świecie Złego. Mrok dominuje w tej części, akcja toczy się z zawrotną prędkością, a czas płynie nieubłaganie. Wprawdzie nie jest to najlepsza część cyklu, ale na pewno lepiej skonstruowana i opowiedziana niż dwie poprzednie książki.

  Monika „Katriona” Doerre
  Korekta: Anna „Kresyda” Jakubowska

  Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Jaguar


  Tytuł: Alice
  Tytuł oryginalny: I am Alice
  Tytuł serii: Kroniki Wardstone
  Autor: Jospeh Delaney
  Tom serii: XII
  Tłumaczenia: Paulina Braiter
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar
  Data i miejsce wydania: 25 lutego 2015
  Oprawa: miękka
  Wydanie: I
  Format: 125 x 180 mm
  Liczba stron: 384
  ISBN: 978-83-7686-309-2

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany