Chilling Adventures of Sabrina sezon 2

Chilling Adventures of Sabrina

Cudna Sabrina Spellman?

Trudno ukryć, że produkcje Netflxa mogą pochwalić się niebywałą popularnością. W erze nie-telewizji, streaming staje się nie tylko zbawieniem dla miłośników seriali, lecz także szybką selekcją i rozpoznaniem w tym, co ludzie chcą oglądać, a czego nie. Zamiast sztywno określonego i niezmiennego programu telewizyjnego, widz może włączyć i oglądać dokładnie to, co chce i kiedy chce. W związku z tym omijanie gorszych produkcji staje się łatwiejsze – serial się nie podoba? Wyłączam i włączam inny. A może wręcz przeciwnie, wciąga bez reszty? Mogę zobaczyć cały sezon za jednym razem (w większości przypadków).

Niedawno Netflix opublikował drugi sezon chwytliwego serialu Chilling Adventures of Sabrina. Część pierwsza pojawiła się na platformie w październiku zeszłego roku, tuż przed Halloween i szybko podbiła serca abonentów. Produkcja opowiada o przygodach Sabriny Spellman, pół-czarownicy, która toczy bój o własną duszę i niezależność, podczas gdy jest zmuszana do wyboru Ścieżki Światła (ludzkiej) lub Ścieżki Mroku (czarodziejskiej). Oprócz tego spotykają ją liczne, mniej lub bardziej mrożące krew w żyłach, perypetie.

Całość powstała na podstawie komiksów wydawnictwa Archie Comics. Chociaż Chilling Adventures co poniektórym kojarzyć się może z serialem telewizyjnym z lat 90. Sabrina: Nastoletnia czarownica, nie warto ulegać pozorom. Produkcja Netflixa dalece odbiega od tamtejszej wizji Sabriny (opiera się na zupełnie innym komiksie) i łączy swoje uniwersum z innym serialem z platformy – Riverdale. Chociaż nie dochodzi tutaj do cross-overów, niekiedy bohaterowie Chilling Adventures wspominają o miasteczku Riverdale.

Drugi sezon nie odbiega znacznie jakością od pierwszego, chociaż opiera się na zupełnie innych wytycznych. O ile w części pierwszej głównym wątkiem było podejmowanie przez Sabrinę decyzji i podpisaniu Księgi Bestii, o tyle w drugiej jej perypetie są dużo bardziej wielowątkowe. Rzecz jasna dziewięć odcinków sezonu drugiego zmierza do pewnej końcowej konkluzji, lecz nie skłamię, jeśli powiem, że każdy epizod jest tak naprawdę o czym innym. Owa fragmentaryzacja wychodzi serialowi na dobre i na złe. Dlaczego? Z jednej strony, podczas oglądania, przy napisach końcowych każdego rozdziału (jak są nazwane przed twórców odcinki) rzadko ma się nieodparte poczucie konieczności poznania dalszej historii. Chociaż widz często pozostaje z cliffhangerem na końcu, główny wątek poszczególnych odcinków zazwyczaj zostaje zamknięty, a jedynie niedopowiedziany zostawał motyw-trzon całego sezonu. Podczas oglądania pierwszego sezonu nie było takiego uczucia – poszczególne epizody stanowiły jedną całość, a oglądanie jednym tchem ich wszystkich po kolei sprawiło, że można było bez mrugnięcia okiem zarwać noc.

Sezon drugi nie obfituje także w tyle mrocznych scen, co sezon pierwszy. Kiedy wspominam Sny w domu wiedźmy lub Egzorcyzmy w Greendale z części pierwszej, włos mi się jeży na głowie. W części drugiej najmocniejszy był początek i koniec sezonu. Trzech króli, jako rozdział pierwszy, zapowiedział zupełnie nowy paradygmat wiszący nad serialem. Przede wszystkim, mrok wypływać będzie nie z obrazów rodem z horroru, lecz z tajemnicy i mistycyzmu całej historii. Trzy ostatnie odcinki sezonu: Cuda Sabriny Spellman, Mandragora i Walc z Mefistofelesem owiane zostały istnym mrokiem i niepewnością. Fabuła wskoczyła w nich na wyższy poziom, gdzie poza psychomachią, trójkątem miłosnym i walką o przetrwanie, głośno manifestowane były tematy wolności i prawa wyboru, przyświecające praktycznie od początku (lecz dotychczas po cichu) całemu sezonowi.

Chilling Adventures of Sabrina od samego początku ma silny feministyczny wydźwięk. Do głosu w części drugiej dochodzi głównie feminizm trzeciej fali, gdzie nie tylko prawa i niezależność kobiet podlegają dyskusji, lecz także przywileje i społeczne akceptacje mniejszości seksualnych kultury LGBTQ+. Z przytupem rozpoczyna od tego pierwszy odcinek, w którym nieco karykaturalnie, ale nie absurdalnie, przedstawione zostały owe kwestie. Z czasem trwania sezonu wszystko staje się naturalne, oczywiste dla bohaterów i spójnie wkrojone w świat przedstawiony. Prawa kobiet, ich niezbywalne prawo wyboru i decyzji, a także równość społeczna wobec mężczyzn to kwestie silnie manifestowane przez Sabrinę i jej najbliższych przyjaciół. Przeciw nim staje mizoginiczny Blackwood i jego świta, którzy głosząc stare i wypaczone poglądy, chcą zburzyć równość świata czarownic. Starcie owych dwóch stron stanowi jeden z wątków całego sezonu. Chwali się twórcom, że za zwolenników feministycznej strony reprezentowanej przez główną bohaterkę nie wykreowali tylko kobiet i osób nieheteronormatywnych. Nick, członek Akademii i przyjaciel Sabriny, od pierwszego odcinka łamie stereotyp macho – sprzeciwia się nierówności i murem staje za Spellman, traktując ją jako partnera w boju, a nie słabego przeciwnika.

Drugi sezon Chilling Adventures jest bezpośrednio skierowany do osób, które polubiły serial już po pierwszej części i zainteresowały się dalszymi poczynaniami Sabriny. Chociaż fabuła jest dużo bardziej zawiła i zawiera w sobie o wiele więcej wątków, to nie porywa już tak bardzo. Wprowadzenie trójkąta, a nawet kwadratu miłosnego, oszczędne pokazywanie mrożących krew w żyłach scen i nadmierna dramaturgia poczynań głównej bohaterki nie wychodzą Chilling Adventures of Sabrina na dobre. Oczywiście, widowisko dalej pozostaje jednym z lepszych seriali młodzieżowych dostępnych na platformie Netflix (a nawet poza nią), lecz o ile pierwszy sezon zwalał z nóg i sprawiał, że zarwana noc była warta oglądania, o tyle sezon drugi już tego nie czyni.

Netflix zapowiedział już kontynuację przygód Sabriny Spellman. Biorąc pod uwagę zakończenie drugiej części, łatwo można się domyślić, którą ścieżką fabularną pójdą twórcy – dalsze losy bohaterów zostały jasno i konkretnie zarysowane. Żywię nadzieję, że trzeci i czwarty sezon powróci jakością do pierwszego, bo póki co mogę powiedzieć, że owszem,  Chilling Adventures of Sabrina w części drugiej jest serialem dobrym, ale nie wybitnym, jak to miało miejsce w części pierwszej.

Sylwia PersilGold Zazulak
Korekta: Adam Gotan Kmieciak

Tytuł: Chilling Adventures of Sabrina: Part 2
Twórcy: Roberto Aquirre-Sacasa
Data premiery: 5 kwietnia 2019
Ilość odcinków: 9
Produkcja: Warner Bros. Television