Cień Hegemona (Orson Scott Card) - recenzja

  Orson Scott Card to obecnie jeden z najpopularniejszych autorów science fiction. Zasłynął w wieku dwudziestu sześciu lat opowiadaniem „Gra Endera”, które w późniejszym czasie zostało rozbudowane do powieści. Ta z kolei zapoczątkowała całą Sagę o Enderze, uwielbianą przez miłośników gatunku na całym świecie. Powiązaną z nią serią jest Saga Cienia, której druga część nosi tytuł „Cień Hegemona”. Z twórczością Carda, wstyd się przyznać, nigdy wcześniej nie miałam do czynienia, więc początkowo trudno było mi się „wgryźć” w fabułę powieści, lecz po dalszej lekturze oraz zaczerpnięciu informacji z różnych źródeł, udało mi się zrozumieć zarys historii opisanej w „Cieniu Endera” i Sadze o Enderze.

  Uzdolnione dzieci po wojnie z Robalami powracają na Ziemię. Starają się przystosować do zwykłego życia, lecz nie mogą na nie liczyć. Są zbyt utalentowane, więc zostają porwane przez kogoś, kto pragnie je wykorzystać do przejęcia władzy nad światem. Jedną z uprowadzonych jest Petra Arkanian. Dziewczyna trafia w ręce nadmiernie ambitnego Achillesa, który ma skłonności psychopatyczne. Tylko Groszek może uratować Petrę. Ma po swojej stronie starszego brata Endera, Petera. Zadanie będzie jednak niełatwe, ponieważ Achilles wywołuje na południu Azji wojnę, która utrudnia odbicie dziewczyny..

  Orson Scott Card napisał powieść, którą określiłabym mianem wojennego science fiction o niezwykle realistycznych wydarzeniach – konflikt na kontynencie azjatyckim to coś, co nie brzmi nieprawdopodobnie. Tajlandia szykuje się do wojny, Indie i Birma stają ze sobą do walki – taki scenariusz wydaje się wiarygodny. Chociaż jest to wątek przewodni, w jego tle rozgrywa się akcja związana z uwolnieniem Petry. Całość stanowi fantastyczną bazę do kreacji oryginalnej i porywającej fabuły, która zapiera czytelnikowi dech w piersiach, a na dodatek jest pełna ciekawych postaci.

  Ponadprzeciętna inteligencja bohaterów dodaje smaczku całej powieści – ich pomysły i działania zaskakują niezwykłością oraz jakością wykonania. Niemniej w starciu z wymagającym przeciwnikiem są zmuszeni do dania z siebie jeszcze więcej. Dzięki temu zabiegowi czytelnik nie odczuwa znużenia ani znudzenia lekturą, ponieważ już same postaci dodają „Cieniowi Hegemona” charakteru. Poza tym akcja naprawdę wciąga – jest wartka i nie ma w niej przeciągających się momentów. Card doskonale wykorzystał poczciwe, uniwersalne pole bitewne do stworzenia czegoś, co zaskakuje oryginalnością i świeżością. Ani przez chwilę nie pomyślałam, że coś w tej powieści jest nie tak. Autor dopiął wszystko na ostatni guzik, dając czytelnikowi możliwość przyjemnego spędzenia czasu z ową książką.

  Temat konfliktu wojennego niesie za sobą również takie kwestie do rozważenia jak sprawiedliwość, odpowiedzialność czy człowieczeństwo. Relacje, które zostały ukazane w powieści (między innymi Groszek i jego siostra albo Achilles i Groszek) dają duże pole manewru dla rozwinięcia tych problemów oraz analizy zachowania ludzi w trudnych sytuacjach. Konflikt przeciwników i rywalizacja są doskonałym przykładem dla pokazania, na co stać skrzywdzonego człowieka pragnącego zemsty. Card bawi się owymi powiązaniami bohaterów, tym, co ich łączy oraz tym, co ich dzieli, aby przedstawić wnikliwe studium ludzkiej psychiki.

  „Cień Hegemona” to powieść, która zdecydowanie zachęciła mnie do rozpoczęcia przygody z Orsonem Scottem Cardem. Wartkość akcji, dopracowana fabuła i świetnie nakreślone postaci sprawiają, iż nie miałam ochoty odrywać się od lektury. Każdemu, kto zastanawia się, czy aby „Cień Hegemona” jest warty uwagi, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tak. Nie mogę się doczekać, aż sięgnę po „Grę Endera”, ponieważ recenzowana powieść wywarła na mnie niesamowicie duże wrażenie.

  Sylwia „PersilGold” Zazulak
  Redakcja i korekta: Matylda Zatorska

  Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka

  Autor: Orson Scott Card
  Tytuł oryginalny: Shadow of the Hegemon
  Tytuł polski: Cień Hegemona
  Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  Data wydania: 19 sierpnia 2014
  ISBN: 9788379610136
  Liczba stron: 400

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany