Coś do stracenia (Cora Carmack) - recenzja

  Obecnie możemy podziwiać wzrost popularności gatunku New Adult. Powieści o dojrzałych już nastolatkach doczekały się wielu skomplikowanych historii. W książkach należących do tego gatunku śmiejemy się oraz wzruszamy podczas zagłębiana się w świat przedstawiony. Przeważnie nie są to arcydzieła poruszające trudniejsze zagadnienia. Na przykład Coś do stracenia Cory Carmack ma po prostu być miłą, niezobowiązującą lekturą.

  Blissie Edwards jest czego pozazdrościć. Uczy się bardzo dobrze, indeks okazuje się pełen wysokich ocen, a oprócz tego to miła, sympatyczna i poukładana studentka. Może się wydawać, że należy do tej wąskiej kategorii dziewczyn idealnych, lecz nawet ona skrywa tajemnicę – jest dziewicą. Zwierza się z tego najlepszej przyjaciółce. Kelsey zabiera ją do klubu, by pozbyć się tego „niewygodnego” problemu. Tam główna bohaterka spotyka niezwykle eleganckiego przystojniaka, który, pomimo głośnej muzyki, czyta Szekspira. Obydwoje wpadają sobie w oko na tyle, by po krótkim przeprowadzeniu dialogu poznać się bliżej… w łóżku. Noc się kończy, nastaje dzień – pojawia się kolejna komplikacja. Okazuje się bowiem, że Garrick jest nowym wykładowcą Bliss.

  Cora Carmack to zaledwie dwudziestokilkulatka, mieszkająca w Nowym Jorku. Coś do stracenia jest jej debiutem literackim, który opublikowała własnym sumptem w 2013 roku. W zawrotnym tempie stała się bestsellerem „New York Times”, osiągając w samych Stanach ponad półmilionową sprzedaż. Dziś do jej książek mają dostęp dziewczyny z siedemnastu krajów.

  Sama fabuła nie należy do oryginalnych. Autorka posłużyła się znaną jak świat zagrywką – ona + on = zakazana miłość. Wszystko otoczyła rzeczywistością szkolną, w której nie wypada, by wykładowca miał romans z uczennicą. Akcja opiera się jedynie na uczuciach tej dwójki. Chciałabym powiedzieć, że niejednokrotnie łapałam się za głowę, lecz Coś do stracenia ma to do siebie, że już na wstępie wiadomo, iż bohaterowie doczekają się szczęśliwego zakończenia, bowiem ich miłość (swoją drogą, bardzo krótka) jest silniejsza.

  Pisarka stworzyła świat pełen sprzeczności. Z jednej strony starała się wykreować główną bohaterkę na poukładaną, mądrą i dobrą dziewczynę, lecz – w zetknięciu z rzeczywistością – wyszła jej pusta, pozbawiona piątej klepki nastolatka. To właśnie ona jest narratorką książki, przez co czytelnik – chcąc, nie chcąc – będzie musiał zmierzyć się z jej wątpliwościami dotyczącymi seksu z wykładowcą. A sam nauczyciel… Garrick to mężczyzna idealny, na którego widok damy mdleją. Romantyczny, zakochany na zabój w Bliss, a jednocześnie tak bardzo bezbarwny – zachowywał się jak lalka, bez krzty głębszych emocji.

  Coś do stracenia ma jedną niezaprzeczalną zaletę – książkę czyta się bardzo szybko. Styl i język autorki są proste: brak wyszukanych słów, czy też pięknych cytatów, nad którymi można by się na moment zastanowić. Trzysta stron powieści da się „schrupać” w jeden wieczór.

  Byłam szczerze zainteresowana sukcesem amerykańskiej autorki. Oczekiwałam lekkiej powieści z humorem – i taką właśnie otrzymałam. Jest tylko jedna kwestia, przy której nie mogę przejść obojętnie. Dlaczego dziewczyny XXI wieku wstydzą się swego dziewictwa tak bardzo, że starają się go za wszelką cenę pozbyć? Dlaczego otoczenie oburza się za samo słowo "cnota”? Dlaczego ten świat chyli się ku upadkowi moralnemu?

  Pozostaje mi odpowiedzieć na pytanie czy Coś do stracenia jest książką wartą poznania. Wszystko zależy od nastroju czytelnika. Jeżeli ktoś ma ochotę na mało zobowiązującą historię głupiutkiej studentki, może śmiało sięgać po tę powieść. Nie polecałabym jej natomiast osobom o konserwatywnych poglądach.

  Mała Pisareczka
  Korekta: Monika „Katriona” Doerre

  Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu Jaguar

  Tytuł: Coś do stracenia
  Autor: Cora Carmack
  Tytuł oryginalny: Loosing it
  Tłumaczenie z języka angielskiego: Iwona Wasilewska
  Wydawnictwo: Jaguar
  Data wydania: 2013
  Data wydania w Polsce: czerwiec 2014
  Gatunek: Powieść
  Oprawa: Miękka
  Liczba stron: 304
  Kategoria: Young Adult
  ISBN: 978-83-7686-257-5

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany