Kobiety, które zawładnęły Europą (Jean des Cars) - recenzja

  Kobiety odgrywają ważną rolę na arenie politycznej. Dziś wydaje się to wręcz oczywiste, a co za tym idzie – nie budzi kontrowersji. Warto jednak zastanowić się, jak to wyglądało sto, dwieście, a nawet pięścet lat temu. Czy tak zwana słaba płeć była „słaba” również w politycznych kwestiach? Na to pytanie w swojej książce Kobiety, które zawładnęły Europą odpowiada Jean des Cars, prezentując zwięzłe biografie najważniejszych władczyń Starego Kontynentu, począwszy od Katarzyny Medycejskiej po panującą do dziś Elżbietę II.

  Czytelnik znajdzie tu podstawowe kompendium wiedzy o naj słynniejszych cesarzowych, księżnych oraz małżonkach i córkach królów. W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć tak rozpoznawalnych postaci jak Elżbieta I, Katarzyna II, Maria Antonina, cesarzowa Sissi czy wcześniej wspomniana Elżbieta II. Jean des Cars prezentuje również inne postaci, może mniej rozsławione, lecz równie doceniane przez swoje narody. Dzięki tej książce dowiedziałam się co nieco o cesarzowej Francji Eugeenii oraz królowej Szwecji, Krystynie. Stanowi to główny punkt zaczepienia do oceny Kobiet, które zawładnęły Europą – będzie dobra dla czytelników pragnących poznać najważniejsze fakty związane z władczyniami, lecz nie nadaje się dla kogoś poszukującego ciekawostek i mniej znanych szczegółów. Takie osoby będą wręcz zawiedzione.

  Tym, czego najbardziej zabrakło mi w tej książce, są cytaty, dla mnie stanowiące fundamentalną bazę biografi, nawet tak ogólnej jak te zawarte w publikacji des Carsa. Autor nie do końca wykorzystał potencjał Kobiet, które zawładnęły Europą – okraszenie pewnych opinii lub opisów dokładnie przytaczanymi wypowiedziami lub fragmentamiz tak intensywnie prowadzonych przez wieki kronik (do których des Cars odsyła w przypisach) nie tylko sprawiłoby, że książka nabrałaby bardziej profesjonalnego i wiarygodniejszego charakteru, lecz także stałaby się ciekawsza w odbiorze. Tymczasem podczas lektury momentami ma się wrażenie, że trzyma się w rękach fabularyzowany podręcznik do historii, a nie zbiór biografii. Z drugiej strony autor dobrze nakreślił najważniejsze wydarzenia i role, jakie odgrywały w nich konkretne kobiety. W każdej z krótkich biografii zostały również nakreślone charaktery monarchiń. Nie stanowią one głębokich analiz, lecz dają podstawę, aby móc ukształtować sobie w głowie sylwetkę bohaterki, wyrobić pogląd o niej oraz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w danej sytuacji podjęła taką, a nie inną decyzję.

  Kobiety, które zawładnęły Europą to doskonały punkt wyjścia do poznania dziejów poszczególnych krajów lub konkretnych władczyń. Z tej książki czytelnik wyczyta najważniejsze fakty historyczne dotyczące kobiet, które zapisały się w historii oraz kilka ciekawostek. Zdecydownie nie będzie to dobra pozycja dla zaznajomionych z tym tematem zapalonych historyków i miłośników biografii władców. Mimo pięknego wydania dla takich osób stanowić bedzie jedynie ozdobę półki, a nie źródło wiedzy.

  Sylwia „PersilGold” Zazulak
  Redakcja i korekta: Matylda Zatorska

  Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Muza

  Autor:Jean des Cars
  Tytuł oryginalny: Saga des Reines
  Tytuł polski: Kobiety, które zawładnęły Europą
  Wydawnictwo: Muza
  Data wydania: 21 maja 2014
  ISBN: 978-83-7758-707-2
  Liczba stron: 336

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany