Manga. Podręcznik rysowania (Sonia Leong) - recenzja

  Manga z dnia na dzień zyskuje coraz większy rozgłos oraz kolejne rzesze fanów. Wywodzące się z Japonii komiksy można ujrzeć na półkach niemal każdej księgarni i biblioteki. Nic więc dziwnego, że ilość osób pragnących samemu tworzyć oryginalne, rysowane historie wciąż rośnie. Wydawcy wychodzą temu naprzeciw, wypuszczając na rynek instruktażowe podręczniki dla chcących spróbować swoich sił w kreowaniu komiksowego świata. Jedną z takich pozycji jest „Manga. Podręcznik rysowania” autorstwa Sonii Leong, która krok po kroku wdraża zainteresowanych w drogę powstawania japońskich historii obrazkowych.

  W celu rzetelnego sprawdzenia skuteczności instrukcji zawartych w tej książce, złapałam za kartki papieru i ołówek, aby samej zmierzyć się z tak skomplikowanie wyglądającymi rysunkami. Podział podręcznika okazał się logiczny i spójny – w pierwszym rozdziale wytłumaczono tworzenie twarzy oraz włosów. Chociaż moje zdolności manualne są bardzo przeciętne, a z mangą nigdy nie miałam do czynienia, muszę przyznać, iż instrukcje zostały doskonale opracowane. Krok po kroku udało mi się narysować, moją pierwszą w życiu, mangową twarz. W dalszej części poradnika wyjaśniono proporcje ciała do głowy, pokazano, jak stworzyć resztę sylwetki. Niektóre style jej ułożenia okazały się bardzo trudne i szczegółowe, przez co nie byłam w stanie ich odwzorować.

  Kolejne rozdziały zawierały w sobie teorię i praktykę kreacji realnej przestrzeni – tła wydarzeń, scenerii i wrażenia ruchu. Sonia Leong w „Podręczniku rysowania” umieściła również instrukcję co do wyboru kolorystyki, cieniowania i nakładania tuszu na gotowy szkic. Chociaż wydaje się to bardzo proste, wcale takie nie jest. Uważam, iż owe kwestie są doskonałe dla osób, które rysowaniem mangi zajmują się od dłuższego czasu i pragną przejść na „wyższy poziom wtajemniczenia” oraz profesjonalności. Dla amatorów różnorodne techniki kolorowania, czy to tradycyjne, czy cyfrowe, wydają mi się zbędne, przynajmniej na początkowych etapach nauki.

  Ostatni rozdział tej książki to kompleksowa instrukcja, w jaki sposób stworzyć swój własny komiks. Autorka poświęca tę część na informacje o typowym dla mangi druku czy papierze, skupia uwagę na przemyśleniu historii i stworzeniu scenariusza, a także kompleksowo tłumaczy znaczenie dymków dialogowych oraz rozmieszczenie paneli. Wisienką na torcie dla czytelnika jest instrukcja, w jaki sposób wydaje się japoński komiks. Sonia Leong umieściła w niej informacje o drukowaniu gotowych projektów w wydawnictwie i marketingu komiksu, który znacznie wpływa na rozgłos danej pozycji. Sądzę, że to fantastyczna sprawa dla pragnących przekształcić swój talent, pasję i zainteresowanie w coś poważnego, przynoszącego korzyści.

  „Manga. Podręcznik rysowania” okazała się wspaniałym instruktarzem, lecz tylko dla osób, które w świecie tej interesującej sztuki rysunku są już od jakiegoś czasu. Chociaż nie brakuje tutaj podstawowych schematów dla amatorów, autorka większą część uwagi skupiła na dopracowywaniu gotowego już rysunku. Dla kogoś, kto pragnie uczynić swoje prace bardziej profesjonalnymi, a może nawet myśli, aby w przyszłości na nich zarabiać, ten podręcznik okaże się doskonały. Jednak nie polecam go początkującym, pragnącym poznać jedynie podstawowe instrukcje dotyczące tego, jak narysować, krok po kroku, twarz, oko, ciało czy włosy.

  Sylwia „PersilGold” Zazulak
  Redakcja i korekta: Monika „Katriona” Doerre

  Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Arkady


  Tytuł: Manga. Podręcznik rysowania
  Tytuł oryginału: The Complete Guide to Drawing Manga
  Autor: Sonia Leong
  Tłumaczenie: Anna Cichowicz
  ISBN: 9788321348575
  Oprawa: miękka
  Liczba stron: 256
  Data wydania: 24 września 2014

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany