Płomień i krzyż. Tom 1. (Jacek Piekara) - recenzja

  W Koblencji mieszka piękna Katarzyna owijająca sobie wokół palca kolejnych bogatych i wpływowych mężczyzn. Jednak czy aby na pewno jest ona jedynie nad wyraz atrakcyjną kobietą przywiązaną do dóbr doczesnych? Jakie tajemnice skrywają jej nocne eskapady?
  W ogarniętej chłopskim buntem prowincji inkwizytor Arnold Löwefell musi odnaleźć małą szlachciankę. Jego misja sprawi jednak, że znajdzie także pewnego młodzieńca.

  Kim jest chłopak i skąd się wzięły jego niecodzienne zdolności? Jakie sekrety skrywa przeszłość nieoczekiwanego towarzysza inkwizytora oraz dokąd zaprowadzi go przyszłość?

  „Płomień i krzyż. Tom 1” to swoisty wstęp do cyklu o Mordimerze Madderdinie, chociaż jego samego zbyt dużo w powieści nie uświadczymy. Książka pogłębia za to jego przeszłość, przedstawia nam inkwizytora Löwefella oraz ukazuje wyższe instancje Świętego Oficjum.
  Nie mam zastrzeżeń co do fabuły powieści. Intryga jest spójna, a duża część wątków w końcu się ze sobą łączy i wyjaśnia.

  Trzeba też przyznać, że świat wykreowany przez Jacka Piekarę jest niezłym połączeniem fantastyki oraz dość popularnego dzisiaj „co by było gdyby…”. W tym wypadku akcja dzieje się w epoce renesansu, jednakże chrześcijanie zdobyli Europę już w pierwszym wieku. Nie słowem i piórem, lecz ogniem i mieczem. Po triumfalnym zejściu z krzyża i zrobieniu rozróby przez Jezusa Chrystusa w roku 33, trzeba dodać.

  Książka składa się z czterech opowiadań, w pierwszym główną bohaterką jest Katarzyna, zaś w pozostałych trzech Arnold Löwefell. Postacie te dobrze zaprezentowano i skonstruowano. Autor jasno ukazał ich motywy i przemyślenia, a ich działania są sensowne. Podobnie z bohaterami drugo- i dalszoplanowymi, chociaż siłą rzeczy pojawiają się oni znacznie rzadziej i mniej o nich wiadomo.

  Wartym zwrócenia uwagi jest fakt, że w przeciwieństwie do większości książek cyklu inkwizytorskiego, w „Płomieniu i krzyżu” zastosowano narrację trzecioosobową. Nie wpływa to jednak na odbiór całości, a taka zmiana może być nawet czymś odświeżającym.

  Na płycie CD z audiobookiem znajduje się 57 plików MP3, a każdy z nich trwa około 11 minut, więc w razie czego nie ma zbyt dużego problemu z odnalezieniem zgubionego wątku. Ponadto, na samym końcu nagrania umieszczono przypisy. Nie jest to rozwiązanie idealne, bowiem podczas słuchania nie wiadomo, że jakiś fragment ma przypis, ale mam świadomość, że wybrano najlepszą z możliwych opcji i dopiski, czy w tym przypadku dopowiedzenia, nie wybijają z rytmu słuchania.

  Podobnie jak w „Kościanym Galeonie”, lektor stanął na wysokości zadania. Wszystko zostało przeczytane wyraźnie i nie miałem żadnych problemów, żeby słuchać książki nawet w autobusie czy na ulicy. Pan Zadura dla każdej postaci stara się przybrać inną manierę mówienia, zaś gdy akcja wskazuje, że dana osoba wydaje z siebie jakieś dodatkowe dźwięki (np. wzdycha), to w audiobooku można je usłyszeć. Dzięki takiemu zabiegowi można od razu zidentyfikować, do kogo należy kwestia, nawet bez dodatkowych wtrąceń.

  Podobnie jak i cały cykl inkwizytorski, jest to powieść pełna brutalności i erotyki, co sprawia, że zdecydowanie nie jest przeznaczona dla młodszych osób.

  W ostatecznym rozrachunku mogę polecić tę powieść każdemu, kto czytał inne części cyklu inkwizytorskiego i przypadły mu one do gustu. W końcu można się dowiedzieć, jak nasz ulubiony bohater został inkwizytorem oraz poznać jego mistrza. Jednakże ze względu na fakt, że „Płomień i krzyż” to swoisty wstęp do całej serii, powieść ta jest doskonałym sposobem, żeby czytelnik dopiero zaczął się z nią zagłębiać w świat, w którym „gdy ginie inkwizytor, czarne płaszcze ruszają do tańca”.

  Wojciech „Arry” Jakubowski
  Korekta: Matylda Zatorska

  Za egzemplarz recenzencki
  dziękujemy Bibliotece Akustycznej

  Tytuł: Płomień i krzyż. Tom 1.
  Autor: Jacek Piekara
  Czyta: Janusz Zadura
  Wydawca: Biblioteka Akustyczna
  Rok wydania: 2016
  Gatunek: audiobook
  ISBN: 978-83-64732-11-9
  e-ISBN: 978-83-64732-12-6
  Czas nagrania: 11 godz. 3 min
  Nośnik: 1 CD
  Format: mp3

  Oceń: 
  0
  Brak głosów
  Niezdefiniowany