Pal przekleństwa (Åsa Larsson, Ingela Korsell) - recenzja

„Harry Potter” odniósł niesamowity sukces. Zyskał sobie rzeszę wiernych fanów w różnych przedziałach wiekowych, mimo że w zamierzeniu napisany został jako seria dla młodzieży. Ciężko będzie kiedykolwiek choćby dorównać tym powieściom. Media Rodzina postawiła jednak na nowy cykl, który skierowany jest do podobnej grupy odbiorców. Czy uda się powtórzyć sukces książek o angielskiego czarodzieju?

„ Pal przekleństwa” to pierwszy tom serii autorstwa Åsy Larsson i Ingeli Korsell. Historia opowiada o dwóch braciach, którzy trafiają do kolejnej, trzeciej już, rodziny zastępczej. Krótko po ich przybyciu w miejscowości Mariefred zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Chłopcy okazują się wybrańcami mającymi pomóc chronić tajemną bibliotekę.

O głównych bohaterach trudno jest cokolwiek powiedzieć. Alrik, jako starszy, odznacza się większym rozsądkiem i stara się strzec młodszego brata. Viggo z kolei szybciej coś robi niż myśli. Oboje chodzą do szkoły podstawowej, więc ich charakterów nie można określić jako bardzo skomplikowanych. Przez to, że czytelnik nie dowiaduje się za dużo o cechach chłopców, ma też trudności z utożsamieniem się z którymś z nich. Mimo że oboje są tak młodzi, zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby okazali się postaciami bardziej złożonymi. Wiek protagonistów sugeruje jednak grono odbiorców, do jakiego chciały trafić autorki i może tym czytelnikom nie będzie przeszkadzać to, co mi, czyli brak wewnętrznej bitwy i przemian.

Akcja pierwszego tomu serii „Pax” rozgrywa się niezwykle szybko. Autorki sprawnie przechodzą do kolejnych wątków, nie dając się czytelnikowi znudzić. Dynamizmu dodaje też używanie czasu teraźniejszego przez cały okres trwania historii. Z drugiej strony nie mogłam oprzeć się jednak wrażeniu, że miejscami zbyt prędko nadchodziło rozwiązanie. Zabrakło mi większej ilości komplikacji i przeszkód na drodze protagonistów. Alrik i Viggo za szybko pokonywali niedogodności i przechodzili próby. Niektóre sceny zdecydowanie zasługiwały na rozwinięcie.

Sprawnemu czytaniu sprzyjały też bardzo krótkie rozdziały. Miały dosłownie po kilka stron, ale wcale nie uważam, że to niedobrze. W przypadku jakiejś nagłej sprawy do załatwienia to przysłowiowe „tylko skończę rozdział” naprawdę nabierało sensu. Biorąc pod uwagę, że docelową grupą są dzieci i młodzież, również widać zalety krótszych rozdziałów. Młodszy odbiorca zniechęca się, widząc kilkanaście lub kilkadziesiąt stron przed sobą. W przypadku cyklu „PAX” na pewno szybciej przeczyta któryś z tomów, niż gdyby ten posiadał dłuższe rozdziały z nużącymi opisami.

Na koniec zostawiłam sobie najlepsze. Seria „Pax” zawiera w sobie nie tylko słowa. Ma jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że z punktu widzenia młodszego czytelnika jest atrakcyjną pozycją. Co to takiego? Rysunki! Co którąś stronę znaleźć można wyobrażenia bohaterów i ich przygód. Wyglądają jak żywcem wyjęte z komiksów. Zresztą, jak inaczej miałyby wyglądać, skoro ich autorem jest Henrik Jonsson? Nazwiska można nie kojarzyć, jednak jeśli powiem, że artysta ten rysował chociażby takie serie jak „Batman”, chyba każdy zrozumie o co chodzi. Ilustracje cyklu z pewnością mogą sprawić, że niektórzy z odbiorców chętnie sięgną po którąś z tych książek.

„Pal przekleństwa” czyta się szybko i przyjemnie. Jeden wieczór z pewnością wystarczy, by zapoznać się z całą treścią książki. Powieść posiada pewne braki, ale nikt nie obiecywał mi strasznie ambitnej lektury, w której mnogość wątków i zwrotów akcji wymusza uważne czytanie. Wręcz przeciwnie, ta pozycja miała być lekka, a autorki raczej nie chciały, by okazała się nadmiernie wymagająca, skoro skierowały ją do młodszych odbiorców. Dla mnie książka idealna podczas podróży lub nudnego wieczoru.

Joanna „Sachmet” Posorska
Redakcja i korekta: Monika „Katriona” Doerre

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Media Rodzina

Tytuł: Pal przekleństwa
Autor: Åsa Larsson, Ingela Korsell
Tytuł oryginalny: Nidstången
Tłumaczenie: Magdalena Landowska
Wydawca: Media Rodzina
Cykl: Pax
Tom: 1
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 2015
Liczba stron: 152

Oceń: 
0
Brak głosów
Niezdefiniowany