Paranoia (Piotr Adach) - recenzja

Paranoja to choroba psychiczna, która polega na stopniowo pogłębiających się urojeniach. Nie powodują one jednak większych zmian osobowościowych i intelektualnych . Paranoję określa się też mianem psychozy przewlekłej. Chorzy przejawiają zazwyczaj pewne trudności w kontaktach z innymi członkami społeczeństwa.

Wbrew pozorom to jednak nie ta przypadłość jest głównym tematem powieści Piotra Adacha, choć przyznam, że automatycznie o niej pomyślałam, gdy sięgałam po tę książkę. Paranoia to w tym przypadku nazwa krainy, a nie specyficzna pisownia wyrazu. Autor wprowadza czytelnika do świata starszego niż ludzki, w którym żyją osobliwe stwory w całości złożone z kości. Kiedy pewnego dnia dotychczas znana rzeczywistość przestaje istnieć, jeden z bohaterów, Scout, wyrusza w trudną podróż. Jej celem jest przywrócenie ładu w Paranoi. Po drodze napotyka wiele trudności i boryka się z dylematem, komu zaufać, a kogo się wystrzegać.

Trzeba przyznać, że Piotr Adach wpadł na oryginalny pomysł, by stworzyć świat, powstały wiele lat wcześniej niż Ziemia. W Paranoi mieszkają stworzenia znacznie starsze od człowieka, które, razem ze swoim uniwersum, stanowią pierwsze dzieło Boga. Stwórca stwierdził jednak, że kraina ta jest niedoskonała, nieudana i opuścił ją, by kreować nowe. W powieści pojawiają się nawiązania do biblijnej opowieści o stworzeniu świata i bardzo mi się spodobało to, że Piotr Adach w taki sposób postanowił przedstawić historię powstania Paranoi.

Muszę mimo to przyznać, że sami rezydenci tego świata trochę mnie bawili. Szkielety jeleni lub słoni, biegające na polowania? W mojej głowie wygląda to dość komicznie. Ciągle zastanawiałam się też, czy takie stwory posiadają oczy, tym bardziej, że sam autor trochę pogubił się w zeznaniach i raz pisał o pustych oczodołach, a kolejnym już o normalnych oczach. Być może powinno to stanowić nieistotne szczegóły, a jednak przez wygląd bohaterów nie potrafiłam traktować ich do końca poważnie.

Jeśli chodzi o wykreowanie postaci, to zostały one całkiem zgrabnie przedstawione, chociaż momentami odnosiłam wrażenie, że wszystkie są do siebie bardzo podobne. Praktycznie każdego cechowała waleczność, gotowość do poświęceń i chęć odbicia kraju z rąk oprawców. Zabrakło mi różnorodności, słabszych charakterów, egoistów, a nawet zdrajców. Oczywiście rozumiem to, że każdy autor pragnie, by jego bohaterowie byli silni, jednak szkodzi to w odbiorze powieści. Czytelnik nie potraktuje poznawanego uniwersum poważnie, jeśli protagoniści okażą się nierealni. Jak już wiele razy podkreślałam, osobiście bardzo tego nie lubię.

Opisy scen, czy to walki, czy też wędrówki Scouta, poprowadzone zostały bardzo dobrze, pozwalając wczuć się w aktualne wydarzenia. Niestety dialogi kompletnie autorowi nie wyszły. Trącały dużą dozą sztuczności i patosu. Nie były naturalne, a nawet odnosiło się wrażenie, że część słów czy nawet całych zdań wrzucona została na siłę. Ot tak, by wystukać więcej wyrazów na klawiaturze. Kiedy jeden bohater pyta o coś innego protagonistę, a ten odpowiada „Hm…”, „Niech pomyślę”, „To trudne pytanie”, odbiorca zgrzyta zębami, wiedząc, że niczego to do dialogu nie wnosi. Do tego ma się ochotę chwycić za długopis i poskreślać niepotrzebne części. Problem nie wydaje się może aż tak poważny, jak go przedstawiłam, ale jeśli w co którymś zdaniu zdarzają się takie dziwne wstawki, rzecz potrafi naprawdę irytować.

”Paranoia” stanowi debiut literacki Piotra Adacha. Jako niedoświadczonemu autorowi można mu wybaczyć kilka błędów i niedociągnięć. Niewątpliwie powinien jednak mocno popracować nad tworzeniem dialogów i pamiętać o różnorodności bohaterów. Niektóre wątki tej powieści mogłyby zostać lepiej zakończone, gdyż czasem odnosiło się wrażenie, że rozwiązanie przychodzi protagoniście zbyt łatwo, a konflikt, z jakim zmagały się postaci, nie wydawał się wcale poważny. Osobiście jestem bardzo ciekawa, w jakim kierunku pójdzie dalszy rozwój tego autora.

Joanna „Sachmet” Posorska
Redakcja i korekta: Monika „Katriona” Doerre

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Nowy Świat

Tytuł: Paranoia
Autor: Piotr Adach
Wydawca: Nowy Świat
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2015
Liczba stron: 344
ISBN: 978-83-7386-586-0

Oceń: 
0
Brak głosów
Polski