Wszystkie teksty

  I Ty możesz zostać (e)fantastycznym Mikołajem!

  Te święta będą inne niż wszystkie. Niektórych osób zabraknie przy świątecznych stołach, a te z powodu kryzysu będą zastawione skromniej. Część osób nie spotka się ze swoimi rodzinami – dla ich bezpieczeństwa lub z powodu obostrzeń. Ale są osoby, dla których Gwiazdka może być dniem wyjątkowo smutnym, ponieważ do Świętego Mikołaja nie dochodzą ich listy…

  Czy androidy mogą mówić po polsku? Recenzja filmu „(Nie)Sprawna”

  Androidy to temat, który niezwykle często powraca w książkach, filmach czy serialach science fiction. W ostatnich latach motyw pojawił się m.in. w „Westworld” oraz w „Wychowanych przez wilki”.  Z jednej strony ma on swoich wiernych fanów, a z drugiej – sięganie po tę tematykę wiąże się z ryzykiem, że widz stwierdzi, że to wszystko już było. Jak z wyzwaniem poradził sobie polski twórca offowy, Adam Nowak, w swoim najnowszym filmie „(Nie)Sprawna”?

  Tron Tyrana

  Pisanie recenzji książki, która jest finałem pewnej większej historii jest wyzwaniem dość trudnym. Warto choćby wspomnieć, że kłopotem może być ocenienie czegoś, co przez ostatnie lata zbudowało wokół siebie naprawdę wielkie oczekiwania. W takich sytuacjach mam zawsze pewien problem, gdyż obawiam się, że mogę niektóre elementy potraktować niesprawiedliwie. Na przykład oczekiwać od autora, że zrobi coś, a ten postanowi uczynić zupełnie inaczej. Niemniej jednak zawsze staram się ponad własne wyobrażenia przekładać to, co pisarz chce przekazać.

  Marzenie o pełnym metrażu u boku androidki. Wywiad z Tomaszem Sobczakiem

  Tomasz Sobczak w „(Nie)Sprawnej” wciela się w Adriana, kontrolera zajmującego się m.in. serwisowaniem niesprawnych androidów. Z Adamem Nowakiem współpracował już w filmie „Angel.A”, gdzie wcielił się w Horusa, czyli twórcę tytułowej bohaterki. Jego aktorskie portfolio jest imponujące – był związany m.in. z Centrum Sztuki przy Teatrze Dramatycznym w Legnicy, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy , Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Grupą Artystyczną Ad Spectotores we Wrocławiu i Łaźnią Nową w Krakowie.

  Piter. Bitwa bliźniaków

  Nie powiem bym uchodziła ze ekspertkę od Uniwersum Metro, gdyż swoją przygodę z książkami wchodzącymi w jego skład rozpoczęłam stosunkowo niedawno. Jedno mogę jednak przyznać wprost, zaciekawiły mnie do tego stopnia, że obecnie staram się nadrabiać wszelkie pozycje, które tylko wpadną w moje ręce. „Pitera” miałam zamiar przeczytać później, jednak tak się złożyło, że w naszej redakcji pojawił się tom trzeci, a nikt specjalnie czasu nie miał by się z nim zmierzyć.

  Wywiad z Trudi Canavan

  Trudi Canavan to australijska pisarka i laureatka prestiżowej nagrody "Aurealis" za opowiadanie "Szepty Dzieci Mgły". Autorka dała się poznać w naszym kraju za sprawą kilku powieści, które znalazły rzeszę oddanych czytelników. Niedawno mieliśmy okazję zamienić z nią kilka słów. Co jest dla niej motywacją do pisania? Jakie książki preferuje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym wywiadzie.

  Wehikuł czasu - Dragon Ball w Polsce

  Kreowanie rzeczywistości, która nie istnieje, jest dobrym narzędziem do opisu rzeczywistości realnie istniejącej – wywiad z Markiem Nowakiem

  Marek Nowak jest głównym autorem scenariusza "(Nie)Sprawnej". To z wykształcenia politolog, a z zawodu dziennikarz piszący na tematy polityczne, społeczne i filmowe. Lubi robić pogłębione wywiady. Został laureatem ogólnopolskiego konkursu ”Dziennikarz Obywatelski Roku 2012” w kategorii „Wydarzenia”. W swojej pracy dziennikarskiej w przeszłości współpracował m.in. z gover.pl, infotuba.pl (własność tygodnika „Wprost”) oraz Gazeta24 i Lewica24. Jego teksty ukazywały się również na stronach m.in. „Krytyki Politycznej”. Obecnie współpracuje z „Portalem Trybuna” oraz „Zielonymi Wiadomościami”.

  Uncharted, czyli po co to całe zło(to)?

  Foldit

  Są projekty, o których słyszy się dopiero jak jest pilna potrzeba, żeby istniały. Jednym z takich jest Foldit. Jest to gra naukowa, w której projektujemy białka. Proteiny te później naukowcy testują na prawdziwych wirusach i bakteriach. Od razu rodzi się wątpliwość: „nic nie wiem o biologii i chemii ponad to, co miałem w liceum – a większość i tak zapomniałem”. To była moja pierwsza reakcja. Ale kto broni spróbować?

  Strony