Świat bez bohaterów może istnieć?

  Od wielu już lat popularnością cieszą się wszelacy herosi. Dzielni mężczyźni, czy to Ziemianie, czy też przybysze z dalekiego kosmosu, prężą swoje muskuły z kart książek, komiksów, srebrnego i szklanego ekranu, a nawet komputerowego monitora. Batman, Superman, X-Meni, to tylko zaczątek listy z najpopularniejszych w tej grupie. A wszyscy oni mają na celu ratować z opresji biedną ludzkość.
  Ale czy zadaliście sobie kiedyś pytanie czy mógłby w ogóle istnieć świat bez bohaterów?
  W mojej opinii, taka opcja jest niemożliwa z technicznego punktu widzenia i bardzo prostego powodu. Nie mógłby istnieć, gdyż, do tego, by być bohaterem wcale nie trzeba super mocy, obcisłego kostiumu, ba!, nie trzeba nawet ratować przed zagrożeniem miliardów istnień. Często wystarczy zwykły, drobny gest. Ot, nie odwrócić głowy, gdy widzimy, iż ktoś potrzebuje wsparcia, pomóc staruszce przejść przez pasy, czy zanieść zakupy, oddać potrzebującym nieużywane już rzeczy, bądź wystawić miskę z karmą dla bezdomnego
  psa. I dla nich już będziemy bohaterami. Co prawda, na 99% nie trafimy dzięki temu na pierwsze strony gazet, a podręczniki do historii nawet o nas nie wspomną, ale pewnych rzeczy nie robi się przecież dla pustego poklasku.
  Inni natomiast są swoimi własnymi herosami. Codzienne zmagania z chorobą, walka o to, by choćby kolejnego dnia wstać z łóżka i mimo bólu żyć jest objawem męstwa. Tak więc, jedyny świat bez bohaterów, jaki mógłby istnieć, to ten, w którym nie ma żadnego żywego człowieka.

  Komentarze

  No Avatar
  Veris on ndz., 09/21/2014 - 22:29

  Masz rację, świat bez bohaterów nie może istnieć. Byłby wręcz nienaturalny. Bohaterem moze być każdy, jest nim strażak na służbie, lekarz w pracy, a także zwykły, szary człowiek, który dokona czegoś dobrego :) Kolejny fajny tekst, może zgłoś się do redakcji? ;)