Historyczna chwila. "Avengers. Endgame" prześcignęło "Avatara" w box office

  Film "Avengers. Endgame", czyli 22. produkcja z Marvel Cinematic Universe, ukazał się najbardziej kasową produkcją wszech czasów. W przychodach pobił dotychczasowego lidera, czyli "Avatara" w reżyserii Jamesa Camerona.

  Stało się. Po niecałych trzech miesiącach od premiery superbohaterowie MCU przebili dochodami kosmitów z Pandory. Przypomnijmy: film Jamesa Camerona z 2009 roku zarobił do tej pory 2,788 miliarda dolarów. 

  Główne role w "Avatarze" zagrali Sam Worthington jako Jake Sully, Zoe Saldana jako przedstawicielka rasy Na'vi - Neytiri oraz Sigourney Weaver  jako dr Grace Augustine. Produkcja trafiła do kin 25 grudnia 2009 roku i była pierwszym widowiskiem na taką skalę wykorzystującą efekty 3D (oraz inne efekty specjalne - głównie te, dzięki którym udało się stworzyć rasę niebieskich obcych). 

  Wprawdzie krytycy zarzucają "Endgame", że rywalizacja ze strony MCU nie była uczciwa, ponieważ produkcja trafiła ponownie na ekrany, rozszerzona o dodatkowe sceny, ale warto pamiętać, że w przypadku "Avatara" miała miejsce identyczna sytuacja. 

  Nie wiemy jeszcze, ile dokładnie zarobiło "Endgame", ale współprzewodniczący i dyrektor kreatywny The Walt Disney Studios (czyli defacto jedna z dwóch najważniejszych osób w studiu) Alan Horn wydał oświadczenie:

  Ogromne gratulacje dla zespołów Marvel Studios i Walt Disney Studios, a także podziękowania dla fanów z całego świata, którzy wywindowali "Avengers. Endgame" na te historyczne wyżyny. Oczywiście, nawet z upływem dekady wpływ "Avatara" Jamesa Camerona pozostaje tak potężny, jak nigdy dotąd, a zadziwiające osiągnięcia obu tych filmów są ciągłym dowodem potęgi filmów w poruszaniu ludzi i łączeniu ich we wspólnym doświadczeniu. Utalentowani filmowcy stojący za tymi światami mają o wiele więcej do zaoferowania i czekamy na przyszłość zarówno Marvel Cinematic Universe, jak i Pandory.

  O tym, że "Avengers. Engame" przebiło "Avatara" w box office twórcy MCU poinformowali w czasie panelu na San Diego Comic-Conie.

  Przypomnijmy, że "Avengers. Endgame" w weekend otwarcia zarobiło 350 milionów dolarów w USA, a przeszło miliard na całym świecie. Łącznie był to najlepszy weekend otwarcia w 44 krajach świata, m.in. w USA i w Chinach.

  Film "Avengers. Endgame" trafił do kin 25 kwietnia 2019 roku. W głównych rolach wystąpili: Chris Evans (Steve Rogers/Kapitan Ameryka), Robert Downey Jr. (Tony Stark/Iron Man), Scarlett Johanson (Natasha Romanoff/Czarna Wdowa), Jeremy Renner (Clint Barton/Hawkeye), Chris Hemsworth (Thor), Mark Ruffalo (Bruce Banner/Hulk), Paul Rudd (Scott Land/Ant-Man), Bradley Cooper (Rocket), Brie Larson (Carol Danvers/Kapitan Marvel). Reżyserami produkcji są Anthony i Joe Russo.