Nie żyje Rutger Hauer

  Bardzo smutna wiadomość do nas dotarła. W wieku 75 lat zmarł Rutger Hauer, aktor, którego kojarzyć możemy z takich kultowych ról, jak Roy Batty z "Łowcy androidów" (1982) czy Sallow w "Krwi bohaterów" (1989).

  Można śmiało rzec, że Rutger Hauer aktorstwo miał we krwi. Jego rodzice (Teunke i Arenda) byli znanymi holenderskimi aktorami teatralnymi. Z racji wielu występów wymuszających na nich podróże po świecie, młody Rutger wychowywany był wraz ze swoimi siostrami przez nianię. W wieku 15 lat porzucił szkołę by iść w ślady dziadka i pływać po morzach, niestety z powodu daltonizmu musiał porzucić tę pasję. W 1960 roku zaciągnął się do służby wojskowej, jednak i tam długo nie wytrzymał. Z powodu załamania nerwowego został umieszczony w specjalistycznym ośrodku, a to z kolei doprowadziło do jego zwolnienia ze służby.

  W 1962 roku rozpoczął naukę w szkole aktorskiej, którą udało mu się ukończyć w W 1967 roku, krótko potem zatrudnił się w objazdowym teatrze Noorder Compagnie, gdzie grał Cyrana w komedii Edmonda Rostanda "Cyrano de Bergerac" i Lennie'go w adaptacji powieści Johna Steinbecka "Myszy i ludzie". Początkiem prawdziwej kariery był jednak rok 1969 kiedy to rozpoczęła się jego wieloletnia współpraca z reżyserem Paulem Verhoevenem. To właśnie w tym okresie powstały takie produkcje, jak dramat erotyczny "Turecki przysmak" (1973), w którym odegrał rolę rzeźbiarza Erika Vonka czy film wojenny "Żołnierz orański" (1977).

  Wielu miłośników fantastyki z pewnością kojarzy Rutgera Hauera z filmu "Blade Runner", gdzie zagrał replikanta Roya Batty'ego u boku Harrisona Forda. Za kultową uznano scenę jego pożegnalnego monologu. Nie każdy jednak wie, jak wielki wpływ miał na nią sam aktor. Nie tylko odegrał scenę po mistrzowsku, sprawiając, że widzów przeszywają dreszcze, kiedy słuchają ostatnich słów Roya. Otóż sam monolog jest jego autorstwa. Rutger Hauer uznał, że tekst napisany przez scenarzystę był nudny, rozwlekły i nieprzystający do dramatyzmu sceny. Powiedział więc tylko jego część, przearanżowaną, a także dodał całkowicie zaimprowizowane: "Wszystkie te chwile przepadną w czasie jak łzy w deszczu. Czas umierać".

  Tak wyglądał pełen monolog Roya Batty'ego na ekranie. Poniżej przytaczamy całość w oryginalne oraz po polsku.

  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.

  Ciekawe doświadczenie, żyć w strachu, czyż nie? Tak właśnie czuje się niewolnik.
  Widziałem rzeczy, którym wy ludzie nie dalibyście wiary. Statki szturmowe w ogniu sunące nieopodal ramion Oriona. Oglądałem promieniowanie skrzące się w ciemnościach blisko wrót Tannhausera. Wszystkie te chwile przepadną w czasie jak łzy w deszczu. Czas umierać.

  Inną z kultowych ról, w których mogliśmy obserwować Rutgera Hauera, był Sallow z "Krwi bohaterów" ("The Blood of Heroeses", film znany jest też pod tytułem "Salute of the Jugger"). Produkcja przedstawiała postapokaliptyczne realia świata po wojnie atomowej, w którym najważniejszą rozrywką jest brutalny sport - jugger. Zamiast piłki używa się w nim psiej czaszki, a w czasie gry można zostać brutalnie okaleczonym. Film zainspirował wielu fanów fantastyki, a dziś na całym świecie odbywają się rozgrywki w juggera, oczywiście w wersji, w której nikomu nie dzieje się krzywda.

  A i na tym nie koniec dorobku Rutgera Hauera. Zagrał też m.in. w następujących produkcjach: "Zaklęta w sokoła" (1985), "Legenda o świętym pijaku" (1988), "Buffy – postrach wampirów" (1992), "Nostradamus" (1994), "Sprawa Palmera" (1998), "Miasteczko Salem" (2004), "Batman: Początek" (2005), "Sin City: Miasto grzechu" (2005), "Dracula 3D" (2012), "Czysta krew" (2013), "Galavant" (2015) czy "Valerian i miasto tysiąca planet" (2017).

  W czasie prac nad "Aniołem Śmierci" (1995) odwiedził Polskę. Zagrał tam rolę Doktora Lema. W 2000 roku pracował na wyspach Turks i Caicos. Los tamtejszych mieszkańców borykających się z chorobą AIDS zainspirował go do założenia fundacji charytatywnej The Rutger Hauer Starfish Association pomagającej kobietom w ciąży oraz dzieciom z wirusem HIV.

  Rutger Hauer zmarł 19 lipca, w swoim domu w Beetsterzwaag w Holandii, po krótkiej chorobie. Miał 75 lat. Dziś miał miejsce pogrzeb aktora. Informację tę potwierdził jego agent Steve Kenis.