Odkryta przez TESS planeta nadaje się do życia?

    TESS, czyli Transiting Exoplanet Survey Satellite to supernowoczesny teleskop, który od roku znajduje się na ziemskiej orbicie i służy naukowcom do badania kosmosu. Jak się okazało, przy jego pomocy NASA odkryła właśnie planetę posiadającą potencjalnie idealne warunki do powstania życia i to znajdującą się zaledwie 31 lat świetlnych od Ziemi!

    Czy to możliwe, że zaledwie 31 lat świetlnych od Ziemi znajduje się planeta na której mogłaby powstać pierwsza kosmiczna ludzka kolonia, która nie wymagałaby wcześniejszego tworzenia specjalistycznych kompleksów podtrzymujących życie? Okazuje się, że tak! NASA poinformowała właśnie, że naukowcy pracujący pod kierownictwem Lisy Kaltenegger odkryli nową egzoplanetę, którą nazwali GJ 357 d. Krąży ona wokół badanego przez nich czerwonego karła typu M* w gwiazdozbiorze Hydry. W trakcie badań zauważono, że co jakiś czas (średnio niecałe 4 dni) gwiazda delikatnie przygasa, a to z kolei oznacza, że coś ją przesłania. Szybko dostrzeżono, że wokół gwiazdy orbituje przynajmniej jedna planeta. Została ona nazwana GJ 357 b i jak się okazało, jest 22% większa od Ziemi. Niestety panująca na niej temperatura uniemożliwiłaby rozwinięcie się życia.

    Okazało się jednak, że swoją orbitę wokół gwiazdy mają także dwa inne obiekty. Najbardziej oddalony okazał się znacznie większy od naszej planety, a naukowcy zakwalifikowali go do kategorii "Super-Ziemi", czyli skalistych planet mogących być potencjalnym miejscem dla rozwoju życia. Planeta oddalona jest od gwiazdy GJ 357 o odległość mniej więcej 20% dystansu dzielącego Ziemię od Słońca, jednak jak zapewniają naukowcy, sama gwiazda jest trzy razy mniejsza od naszego Słońca, a co za tym idzie odległość jest idealna dla rozwoju życia. Rok trwa na niej zaledwie 55,7 dnia. Obiekt GJ 357 D posiada także gęstą atmosferę, która z kolei może zagwarantować obecność wody w stanie ciekłym. Czy to oznacza, że znajduje się na niej jakieś życie? Tego na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zweryfikować, jednak Kaltenegger podkreśla, że już za parę lat (najprawdopodobniej w 2025 roku) zostaną uruchomione teleskopy o znacznie większej mocy, które będą w stanie to sprawdzić.

    Uważacie, że ludzkość może znaleźć nowy dom na planecie GJ 357 D, a może traktujecie taką opcję jako typowe science fiction? Dajcie nam znać w komentarzach.

    *Typ widmowy M – typ widmowy obejmujący najliczniejsze gwiazdy, o czerwonej barwie powierzchni, oraz niektóre brązowe karły.