"Wojna Gwiazd" dostępna w sieci za darmo!

    "Wojna Gwiazd", czyli świetnie zrealizowany film dokumentalny Jakuba Turkiewicza i Radosława Salamończyka, w czwartek zadebiutował w sieci. Sięgająca czasów PRL-u historia rodzącej się w naszym kraju fascynacji Gwiezdnymi wojnami od teraz dostępna jest dla każdego!

    Pod koniec 2018 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w premierze wyjątkowego filmu dokumentalnego. Trwający półtorej godziny seans w kinie Rialto w Poznaniu zabrał nas w sentymentalną podróż do czasów PRL-u, a konkretniej lat, w których zaczęła rodzić się w mieszkańcach naszego kraju wielka pasja do Gwiezdnych wojen. Twórcy zjeździli prawie całą Polskę w poszukiwaniu osób, które aktywnie przyczyniły się do rozwoju tej tematyki. Wykazali się przy tym naprawdę wielkim zaangażowaniem, gdyż udało im się dotrzeć do materiałów i wspomnień, o których wielu już zdążyło zapomnieć. Recenzję z premierowego pokazu znajdziecie w tym miejscu. Jako ciekawostkę możemy dodać także, że wspomniany Jakub Turkiewicz opublikował na łamach naszego serwisu cykl artykułów zatytułowany "Gwiezdne wojny w PRL-u", z którego dowiedzieć możecie się także sporej ilości ciekawych faktów.

    Twórcy chcieli pierwotnie emitować swoje dzieło w kinach, aby oddać magię związaną z premierami poszczególnych części pierwszej trylogii George'a Lucasa. Niestety plany pokrzyżowała im pandemia koronawirusa. Stwierdzili zatem, że nie mają zamiaru pozbawiać fanów tematyki możliwości obejrzenia swojego dzieła i postanowili umieścić je w sieci. Co prawda telewizor nie jest w stanie w pełni zastąpić ekranu kinowego, a salon nie odda klimatu kinowej sali, ale nie zmienia to faktu, że "Wojna Gwiazd" to naprawdę solidna produkcja.