Ciekawostki

  Salazar Slytherin istnieje naprawdę. To azjatycka żmija

  Przypomnijmy krótko – Salazar Slytherin to jeden z czterech legendarnych założycieli Szkoły i Magii Czarodziejstwa w Hogwarcie opisanej przez J.K. Rowling w powieściach o Harrym Potterze. Salazar Slytherin był wężousty, co oznacza, że potrafił rozmawiać z wężami. W założonej przez siebie Komnacie Tajemnic ukrył potwora – bazyliszka, czyli potężnego węża o niezwykle toksycznym jadzie, zabijającego spojrzeniem. Do dziś jeden z domów w Hogwarcie nosi jego imię, a w zielono-srebrnym herbie Slytherinu znajduje się wąż. Jednym z potomków Slytherina był główny antagonista serii – Lord Voldemort.

  Zakończenie filmu "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" miało wyglądać inaczej? Aktor komentuje!

  Nowa trylogia bardzo podzieliła społeczność fanów Gwiezdnych wojen. Niektórym spodobała wizja zaprezentowana przez twórców, inni natomiast mieli pretensje o kierunek, w jakim podążyły te produkcje. Jednym z podstawowych zarzutów, który pojawił się przy okazji premiery "Skywalker. Odrodzenie" były z całą pewnością nieścisłości nie tylko odnoszące się do poprzednich produkcji, ale także te, które pojawiały się w obrębie samego filmu. Widzowie zwrócili szczególnie uwagę na zakończenie, które momentami wyglądało tak, jakby wprowadzano do niego na ostatnią chwilę jakieś poprawki.

  USA toczy wojnę handlową z... Wakandą?

  Czy to możliwe, że Wakanda naprawdę istnieje? Fikcyjne państwo, które znane jest z kart komiksów Marvela, a także wchodzących w skład MCU filmów, zostało wymienione na oficjalnej liście partnerów handlowych Departamentu Rolnictwa amerykańskiego rządu. Możemy się z niej dowiedzieć, że rząd USA prowadzi dość zażyłe stosunki z tym afrykańskim krajem, a efektem tego jest wymiana towarowa, która skupia się w głównej mierze na: świeżych warzywach i owocach, niepalonej kawie, olejkach eterycznych i zwierzętach gospodarskich.

  Matrix 4 to od teraz film o... lodach?

  Roboczy tytuł bardzo często różni się znacząco od tego, jakim ostatecznie zostaje nazwana dana produkcja. Czasami jest to spowodowane zmianami, jakie zachodzą jeszcze w projekcie, innym razem natomiast jest to działanie mające celowo wprowadzić widzów w błąd. Wystarczy choćby pomyśleć jakie tłumy gapiów czekałyby na ekipę filmową, gdyby nagle jakaś ulica w mieście została wyłączona z ruchu, a odpowiednia tabliczka informowałaby, że trwają tu właśnie zdjęcia do "Matrixa 4". Kto jednak zwróci uwagę na jakiś "Projekt Ice Cream"?

  Fani uhonorowali Iron Mana pomnikiem!

  Kiedy w 2008 roku Marvel Studios postawiło pierwszy krok na drodze do rozwoju Marvel Cinematic Universe, mało kto spodziewał się, że po dziesięciu latach filmowy świat superbohaterów aż tak się rozwinie. Tamten rok okazał się jednak początkiem pewnej ery w branży multimedialnej. Robert Downey Jr. jako Iron Man stał się jednym z najważniejszych bohaterów MCU, otrzymał trzy solowe filmy, wystąpił we wszystkich częściach "Avengers". a także gościnnie u boku innych herosów. Ostatecznie poświęcił własne życie by pokonać Thanosa (Josh Brolin) w "Avengers: Endgame".

  Odkryta przez TESS planeta nadaje się do życia?

  Czy to możliwe, że zaledwie 31 lat świetlnych od Ziemi znajduje się planeta na której mogłaby powstać pierwsza kosmiczna ludzka kolonia, która nie wymagałaby wcześniejszego tworzenia specjalistycznych kompleksów podtrzymujących życie? Okazuje się, że tak! NASA poinformowała właśnie, że naukowcy pracujący pod kierownictwem Lisy Kaltenegger odkryli nową egzoplanetę, którą nazwali GJ 357 d. Krąży ona wokół badanego przez nich czerwonego karła typu M* w gwiazdozbiorze Hydry.

  Maraton filmów Marvela z szansą na zdobycie 1000 dolarów?!

  Na chwilę obecną ukazało się w sumie 21 filmów wchodzących w skład MCU. Tegoroczna premiera "Kapitan Marvel" pozwoliła wprowadzić do uniwersum kolejną bohaterkę, która z całą pewnością odegra wielką rolę w "Avengers: Endgame", czyli nadchodzącej kulminacji tej trwającej już jedenastu lat historii. Jubileusz całkiem konkretny, warto by więc się do niego odpowiednio przygotować, np. przypomnieć sobie poprzednie widowiska z serii.

  Zabawka zdradza prawdziwą tożsamość towarzysza Kapitan Marvel?

  Pojawiający się w trailerach "Kapitan Marvel" kot jest źródłem wielu teorii, które już wkrótce będziemy mogli zweryfikować. Niektórzy twierdzą, że to on pozbawił Nicka Fury'ego oka, inni natomiast obstawiają, że jest kosmitą, przedstawicielem niezwykle niebezpiecznej rasy Flerkenów. Oczywiście obie teorie mogą się potwierdzić lub nie, jednak ta druga zyskała właśnie pewne potwierdzenie w zabawce, która trafiła do sprzedaży. Poniżej możecie przyjrzeć się zdjęciu. Prawda, że uroczy?

  Tytuł Wrzesińskiego Mistrza Polskiej Ortografii trafił w ręce naszej redaktorki!

  W tym roku odbyła się XVI edycja Wrzesińskiego dyktanda, którego organizatorem są: Stowarzyszenie Twórczości Teatralnej Akt, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września, a także Szkoła Podstawowa nr 6 we Wrześni. Tym razem z tekstem przygotowanym przez znanego językoznawcę i członka Rady Języka Polskiego, profesora Andrzeja Markowskiego, zmierzyła się nasza redaktorka, Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak. Pomimo dość silnej konkurencji — w dyktandzie brało udział ponad 200 osób — udało jej się zająć pierwsze miejsce w kategorii "wrześnian"! Serdecznie gratulujemy!

  Rusza Eskarda Star Wars.pl!

  W październikowo-listopadowym boxie Eskadry znajdziesz dwie koszulki:
  Unikalną koszulkę miesiąca Eskadry starwars.pl – Sith Happens i losową licencjonowaną koszulkę Star Wars
  Obydwie koszulki oczywiście w wybranym przez was kroju i rozmiarze.
  W zależności od wybranej Eskadry, losowa koszulka będzie odpowiadała Jasnej lub Ciemnej Strony Mocy.
  W boxie znajdziesz również:
  Losowy licencjonowany breloczek Star Wars odpowiadający Jasnej lub Ciemnej Strony Mocy
  Vlepkę wybranej Eskadry oraz naklejkę starwars.pl

  Strony