Książki J. K. Rowling sygnowane były jedynie inicjałami autorki, ponieważ chciała ona w ten sposób wywołać wrażenie, że napisał je mężczyzna – by nie zniechęcać potencjalnych chłopięcych czytelników (co doradził jej wydawca). Naprawdę pisarka nazywała się Joanne Rowling, a drugie imię – Kathleen, przybrała po babci. Obecnie Joanne nosi nazwisko Murray, po mężu, a sama o sobie od zawsze mówi Jo.
Rowling przyszła na świat 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury, w Anglii, niecałe dwa lata później przyszła na świat jej siostra – Di. Joanne chciała pisać już od dziecka – mając pięć lub sześć lat napisała opowiadanie o króliku, któremu nadała imię… Królik. Z pisaniem i czytaniem wiąże się wiele jej wspomnień – gdy była chora, ojciec czytał jej „The Wid In the Willows”, sama Rowling czytywała powieści E. Nesbit i C. S. Lewisa. Jej ulubioną książką był „The Little White Horse” Elizabeth Goudge.
Gdy Joanne była jeszcze dzieckiem, jej rodzina przeprowadziła się dwukrotnie – najpierw z Bristolu do Winterbourne, gdzie Rowling zaprzyjaźniła się z dwiema osobami o nazwisku Potter, które bardzo przypadło jej do gustu oraz gdzie jej nazwisko przekręcono na „Rollind pins”, co oznaczało wałek do ciasta i było powodem licznych dowcipów innych dzieci. Kolejny raz Rowlingowie przeprowadzili się do Tutshill, ponieważ rodzice Joanne i Di zawsze marzyli o życiu na wsi. Nowa szkoła dziewcząt była bardzo staroświecka, a jej nauczyciele surowi.
Ulubionym przedmiotem Rowling w szkole średniej stał się język angielski, a jej pasją – opowiadanie i czytanie historyjek o dobrych i odważnych bohaterach. Od zajęć sportowych trzymała się daleko, z powodu problemów z barkiem. Szkołę ukończyła jako najlepsza uczennica, po czym podjęła studia na Uniwersytecie Exeter, na którym uczyła się języka francuskiego. Zgłębiając go, spędziła rok w Paryżu, a po studiach rozpoczęła pracę jako dwujęzyczna sekretarka w Amnesty International w Londynie. Gdy nikt na nią nie patrzył, na maszynie spisywała swoje opowiadania. Ukończyła dwie nowelki dla dorosłych, jednak żadna z nich nie została wydana.
Latem 1990 roku, w pociągu na trasie Manchester- Londyn, Rowling wymyśliła postać chłopca, który jest czarodziejem, choć o tym nie wie. Po czterech godzinach jazdy, nim wysiadła na dworcu King’s Cross, Joanne stworzyła już głównych bohaterów oraz fragmenty fabuły. Pisała powieść w barach i w pubach, czasami zamiast papieru używając serwetek.
W dwa lata później pisarka przeprowadziła się do Portugalii, gdzie nauczała języka angielskiego. Kochała to, choć uczniowie przezywali ją „Rolling Stone”. Cały czas kontynuowała też spisywanie losów Harry’ego Pottera. W międzyczasie wyszła za mąż za portugalskiego dziennikarza, Jorge Arantesa, ale małżeństwo szybko się rozpadło. Joanne zdążyła jednak urodzić córkę – Jessicę. Wraz z nią wróciła do Anglii i zamieszkała w Edinburghu, niedaleko swojej siostry. Nie szukała nowej pracy, za wszelką cenę chcąc ukończyć książkę, pisząc, gdy Jessica spała. Po ukończeniu „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”, chodziła od wydawcy do wydawcy, jednak uznawano, że tekst jest zbyt trudny dla młodych czytelników. Wreszcie zatrudniła agenta (kierując się brzmieniem jego nazwiska – Christopher Little), który sprzedał prawa do druku książki wydawnictwu Bloomsbury Children’s Books.
Gdy Rowling dowiedziała się, że „Harry Potter…” zostanie wydany, pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Książka ukazała się w czerwcu 1997 roku i niemal natychmiast osiągnął sukces. Rowling zdobyła nagrodę Smarties Book Prize Gold Medal w kategorii dzieci 9-11, a także nazwano ją “Najlepszym brytyjskim autorem książek dla dzieci roku”. Gdy Stany Zjednoczone wykupiły prawo do wydawania książki za 100 tysięcy dolarów, Joanne zrezygnowała z pracy nauczycielki i postanowiła poświęcić się pisaniu, oznajmiła także, że „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest pierwszą z siedmiu części cyklu o przygodach młodego czarodzieja.
W USA zapanowała taka moda na książkę Rowling, że nazwano to zjawisko potteromanią – ogarnęła ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wydano nawet specjalną, wyglądającą dojrzalej okładkę książki, bo licznych przypadkach, kiedy dorośli, czytając książkę w miejscach publicznych, zasłaniali ją gazetami w obawie przed śmiesznością.
W 1998 roku Rowling wydała część drugą cyklu – „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, a rok później trzecią – „Harry Potter i Więzień Azkabanu”. Wszystkie trzy części trafiły na listy bestsellerów, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Trzy razy z rzędu pisarka zdobyła prestiżową nagrodę „Najmądrzejsza książka” – po czym postanowiła, że kolejnych przygód Harry’ego Pottera nie zgłosi do rywalizacji, by dać szanse innym autorom. W 2000 roku ukazał się czwarty tom serii – „Harry Potter i Czara Ognia”, który sukcesem dorównał poprzednim, choć obawiano się, że z powodu o wiele większej objętości zniechęci czytelników.
Z powodu ogromnej popularności wszystkich czterech części, Rowling zdecydowała się wydać powieści także w innych krajach świata. Do dziś zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. Prawa do sfilmowania pierwszego tomu wykupiła wytwórnia Warner Bros za kilka milionów dolarów, a premiera produkcji odbyła się w 2001 roku. także w 2001 roku pisarka wydała dwie książki związane z Harry’m Potterem – „Quidditch przez wieki” oraz „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Pierwsza z tych pozycji miała być podręcznikiem z biblioteki Hogwartu (Szkoły Magii i Czarodziestwa, do której uczęszczał Harry), z kolei druga wydana została jako własność Harry’ego, uzupełniona o jego odręczne notatki. Obie książki wydała Rowling pod pseudonimem, a dochód z ich sprzedaży został przekazany na fundację Comic Relief, zajmującej się ratowaniem życia ludzi oraz pomocą dla najbiedniejszych. W grudniu tegoż samego roku Joanne ponownie wyszła za mąż, za lekarza Neila Murraya. W drugiej połowie 2002 roku pojawił się w kinach film „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Obie z ekranizacji powieści Rowling również zyskały ogromną popularność. W marcu 2003 roku Joanne urodziła synka Davida, a dwa miesiące później wydała piątą część cyklu zatytułowaną „Harry Potter i Zakon Feniksa”. W 2004 roku zdobyła Order Uśmiechu i doczekała się premiery filmu „Harry Potter i Więzień Azkabanu”.
W 2005 roku Rowling urodziła córkę Mackenzie, której zadedykowała wydaną w tym samym roku powieść „Harry Potter i Książę Półkrwi”, tego roku odbyła się także premiera czwartego filmu opartego na twórczości Rowling – „Harry’ego Pottera i Czary Ognia”.
W 2007 roku ukazał się długo wyczekiwany przez fanów tom siódmy – „Harry Potter i Insygnia Śmierci” oraz odbyła się premiera filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Także w 2007 roku Joanne wydała kolejną książkę dotyczącą tematyki Harry’ego Pottera – „Baśnie barda Beedle’a”, czyli książkę, którą w ostatnim tomie cyklu otrzymała Hermiona. Pozycja ukazała się w siedmiu (!) egzemplarzach, z których wszystkie były manuskryptami własnoręcznie napisanymi i zilustrowanymi przez autorkę. Książeczka zawierała zbiór pięciu baśni, została oprawiona w skórę ze srebrnymi okuciami i ozdobiona kamieniami półszlachetnymi. Sześć egzemplarzy sprezentowała Rowling osobom, które szczególnie przysłużyły się powstaniu Harry’ego Pottera, a siódmą wystawiono na aukcję. Została sprzedana spółce Amazon.com za 1 950 000 funtów. Pieniądze te zostały przekazane The Children’s Voice – fundacji charytatywnej, której Rowling jest współzałożycielką. W grudniu 2008 roku książka ma zostać wydana ponownie i być dostępna dla każdego potteromaniaka, a zysk z jej sprzedaży ma zostać przekazany na organizację The Children’s High Level Group. Wcześniej, także w 2008 roku Rowling napisała „Prequel serii Harry Potter” – liczące 800 słów opowiadanie o Jamesie Potterze i Syriuszu Blacku, ściganych przez mugolską policję, opublikowane on-line.
Joanne Rowling jest w trakcie pisania dwóch powieści, choć nie obiecuje, że opublikuje którąkolwiek z nich. Ponadto chce wydać „Encyklopedię Harry’ego Pottera”, zbliżoną do „Historii Hogwartu”. Chce także opisać w nowej wersji historię mitologicznego Orfeusza. Majątek Rowling szacuje się na 1,5 miliarda dolarów i jest ona najbogatszą kobietą w Wielkiej Brytanii.
Twórczość J. K. Rowling /tytuł – rok wydania/:
Seria o Harry’m Potterze:
Harry Potter and the Philosopher’s Stone – 1997 (Harry Potter i Kamień Filozoficzny – 2000)
Harry Potter and the Chamber of Secrets – 1998 (Harry Potter i Komnata Tajemnic – 2000)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban – 1999 (Harry Potter i Więzień Azkabanu – 2001)
Harry Potter and the Goblet of Fire – 2000 (Harry Potter i Czara Ognia – 2001)
Harry Potter and the Order of Phoenix – 2003 (Harry Potter i Zakon Feniksa – 2004)
Harry Potter and the Half-Blood Prince – 2005 (Harry Potter i Książę Półkrwi – 2006)
Harry Potter and the Deathly Hallows – 2007 (Harry Potter I Insygnia Śmierci – 2008)
Quidditch through the Ages – 2001 (Quidditch przez wieki- 2002)
Fantastic Beasts and where to find them – 2001 (Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – 2002)
The Tales of Beedle the Bard – 2008 (Baśnie barda Beedle’a – 2008)
What’s Your Story? Postcard Collection – 2008 /niezwiązane z Harry’m Potterem/ ( – )
Źródło zdjęcia: Wikipedia
Autor: Daniel Ogren
Fotografia skadrowana i wykorzystana zgodnie z licencją CC BY 2.0