Choć fabuła powieści zaczyna się odnalezieniem zwłok, a z czasem głównej bohaterce przychodzi zmierzyć się z prawdziwym złem, to książka „Trup na plaży i inne sekrety rodzinne” Anety Jadowskiej jest niezwykle ciepła i kojąca – jak świeże ciasto i gorąca herbata serwowane w kawiarni z duszą.
Skojarzenie nie jest przypadkowe – właśnie w takiej kawiarni rozpoczyna pracę Magda Garstka. A kim ona jest i co ma wspólnego z tytułowym trupem?
Magda (zwana Mini-Garstką) po obronie licencjatu postanawia – nie widząc dla siebie perspektywy pracy w zawodzie – zrezygnować ze studiów, ale praca barmanki w studenckim klubie nie jest spełnieniem jej marzeń. I wtedy, zupełnie niespodziewanie, odzywa się do niej babcia – proponując przeprowadzkę oraz posadę w o wiele przyjemniejszym miejscu. Mini-Garstka od kilkunastu lat nie utrzymywała bliższych relacji z tą częścią rodziny, ale postanawia zaryzykować i wraca do rodzinnej Ustki. I to właśnie tam natyka się na zwłoki nieznanego mężczyzny.
Choć fabuła „Trupa na plaży…” nierozerwanie związana jest z tytułowym denatem oraz ze śledztwem mającym na celu wyjaśnienie, kim był i jak zginął, to właśnie rodzinna historia Garstków jest w powieści Anety Jadowskiej najważniejsza – ona też wyróżnia powieść na tle innych komedii kryminalnych.
Mini-Garstki nie da się nie polubić. To sympatyczna i empatyczna bohaterka, do tego pełna dystansu do siebie. Dzięki temu, że wydarzenia w powieści obserwujemy jej oczyma, „Trupa na plaży…” czyta się lekko i z ogromną przyjemnością. Humor słowny i sytuacyjny sprawiają, że powieść śmiało można polecić miłośnikom prozy Joanny Chmielewskiej czy Agathy Christie – szczególnie tę drugą warto wspomnieć, ponieważ Mini-Garstka inspiruje się m.in. Poirotem, choć nie pogardzi też bardziej współczesnym Rickiem Castle’em i innymi proceduralami. To właśnie miłość do kryminałów podlana genami – Magda pochodzi z policyjnej rodziny – sprawia, że dziewczyna postanawia rozwiązać sprawę trupa z plaży na własną rękę.
Obok dreszczyku emocji i humoru w powieści Anety Jadowskiej odnajdziemy też okazję do wzruszeń. Jak wspomniałam, ważną rolę w fabule odgrywają wątki obyczajowe. Rodzina Garstków ma swoje sekrety, a Magda powoli zaczyna odkrywać niektóre z nich… i zauważa, że naprawdę mało wiedziała o swojej babci czy zmarłym dziadku. Gdy bohaterka próbuje połączyć kropki i dojść po nitce do kłębka, my zastanawiamy się, czy odpowiedzi na nurtujące Mini-Garstkę pytania wzmocnią rodzinne więzi, czy wręcz przeciwnie, sprawią, że ta spakuje walizki i wróci do poprzedniego życia.
Gdzieś w tym wszystkim Aneta Jadowska znalazła miejsce na wątki naprawdę poważne i boleśnie współczesne – takie jak przemoc czy fanatyzm. I właśnie to, w jaki sposób wplotła je w fabułę dowcipnej i wzruszającej powieści, zasługuje na szczególną uwagę. Choć „Trup na plaży…” jest powieścią, którą można zabrać na plażę i czytać na kocyku, to bez wątpienia zostanie on z czytelnikiem na dłużej. Jednym może otworzyć oczy na kwestie zła, które dzieje się tu i teraz, inni docenią, że pisarka podeszła do tematu z dużą wiedzą i wrażliwością.
Na wspomnienie zasługuje też mniej typowa bohaterka powieści – czyli Ustka. Za jej kreację autorce należy się honorowe obywatelstwo – opis Ustki sprawia, że ma się ochotę spakować walizkę i ruszyć w trasę, by natychmiast podążyć śladami Garstków. I oczywiście spróbować usteckich krówek – nawet jeśli w rzeczywistości nie przygotowuje ich Magda.
„Trup na plaży i inne sekrety rodzinne” to pierwsza powieść Anety Jadowskiej niezwiązana z fantastyką, ale po warsztacie widać, że zdecydowanie nie jest to jej pierwsza książka. Jest wypieszczona i dopracowana, cieszy więc, że właśnie taką oprawę otrzymała. Okładka autorstwa Magdaleny Babińskiej (panie stanowią znakomity twórczy duet i chętnie współpracują) jest po prostu prześliczna. Nie będę się rozpisywać – po prostu zobaczcie sami! A potem, jeśli jeszcze nie czytaliście „Trupa na plaży…”, poszukajcie jej w księgarniach. Warto!
Anna Tess Gołębiowska
Korekta: Adam Gotan Kmieciak
Autor: Aneta Jadowska
Tom: 1
Data premiery: 31 stycznia 2018
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 305
ISBN: 9788381290890