Już w najbliższy czwartek (19 stycznia) nakładem wydawnictwa Widnokrąg ukaże się powieść “Prawdziwe życie. Pamięć operacyjna” będąca kontynuacją historii, którą mogliśmy poznać w książce “Prawdziwe życie. Odłączenie“. Nasz serwis objął swoim patronatem oba tomy.

Wyobraź sobie świat, w którym każdy może komunikować się z innymi za pomocą myśli. Świat, w którym nocami można śnić „sny na jawie” tak realne, jak prawdziwe życie. Świat bez przemocy, w którym wszystkie związki opierają się na harmonii i trosce. A teraz wyobraź sobie, że by Cię od niego odłączono…

Trylogia Prawdziwe życie to misternie skonstruowana antyutopia, która stawia przed czytelnikami pytania o istotę wolności i przyszłość ludzkości. Mocna historia z silną bohaterką sprawia, że wizja tego co dobre, a co złe, ulega totalnemu przeobrażeniu. A prawdziwe życie zaczyna się na Wolnych Ziemiach. Premiera drugiego tomu francuskiego bestsellera pod tytułem Pamięć operacyjna już w styczniu.

17-letnia Lani żyła w idealnym świecie aż do dnia, w którym została z niego brutalnie wyrwana. Życie „offline” ukazało jej ciemną stronę Systemu, ale przyniosło też miłość i nowy rodzaj wolności. Dołączyła do rebeliantów i została wojowniczką, jedną z najlepszych.

W drugiej części serii Lani podejmuje desperacką próbę odzyskania ukochanego mężczyzny, który został porwany w czasie jednego z ataków Systemu na siedzibę rebeliantów. Dla nich porwanie Aleksandra oznacza znacznie więcej. W głowie chłopaka mieści się wiedza o wszystkich działaniach i planach buntowników, a System pierwsze co zrobi to sięgnie po te dane…

Droga do ośrodka badawczego w Chicago, gdzie trafi Aleksander, jest jednak długa, a zaczyna się w bazie Alfa-101, w której Lani i jej towarzysze nie tak dawno prawie zginęli. Tymczasem na wyspie rebeliantów dochodzi do zamachu stanu… Uwaga! System wciąga od pierwszej strony!

– To nasza jedyna szansa – pada odpowiedź. – Musimy przejąć tę maszynę. Ale wiesz, co to oznacza, Lani…

Sokrates obraca się i wskazuje na ciemny kąt pomieszczenia. W półmroku ledwo dostrzegam ciemną masę androida, którego pojmał Aleksander. Z trudem przełykam ślinę. Jeśli chcemy się dostać na poduszkowiec, trzeba przejąć kontrolę nad bazą. A to wymaga przeprogramowania robotów. Sokrates szkoli mnie i Toma w tym celu od tygodni, ale ponosimy porażkę za każdym razem, kiedy mierzymy się z zadaniem. Nie czuję, żebyśmy robili jakiekolwiek postępy.

– Myśli pan, że dam radę? – pytam pełnym wahania głosem.
– To znaczy… Nadal nie udało mi się wytrzymać w trakcie pojedynków więcej niż kilka minut.
Owszem, dasz – odpowiada Sokrates bardzo poważnie. – I musisz to zrobić.

(…)

Kiedy się podłączysz, program wyświetli ci się dokładnie tak jak sen na jawie. Wszystkie jego elementy będą zawierać informacje, funkcje, procedury… Kiedy będziesz już w środku, po prostu będziesz musiała znaleźć element dodany przez System, a potem go zniszczyć. Walka nie będzie się w niczym różnić od pojedynków Konstruktow, ale będzie o wiele bardziej zacięta – To nie będzie zwykły sen, z którego można się w razie problemów wybudzić.

Fragment rozmowy z autorką:

Odwracanie utopii jest bardzo podobne do jej tworzenia. Za utopią kryje się pojęcie ideału, doskonałości, a więc w końcu czegoś niemożliwego do osiągnięcia. (…) Ćwiczenie jest proste. Wystarczy wziąć dowolny pomysł na idealne społeczeństwo i przesunąć go tak daleko, jak to jest możliwe – opowiada  autorka w jednym z wywiadów i dodaje: Fakt, że System został zbudowany na kłamstwie, nie zmienia tego, że ludzie, którzy w nim funkcjonują czują się szczęśliwi. Gdy iluzja opada, można ponownie spojrzeć na wspomnienia, ale nie zmieni to wcześniejszych doświadczeń, uczuć doświadczanych w przeszłości. Zmienia się jedynie sposób, w jaki patrzy się na nie teraz*.

 

Jestem w wodzie. Głęboko pod powierzchnią. Wokół siebie widzę tylko ciemność morskiej głębiny. To musi być sen na jawie. Nie ma innej opcji. Wygenerował go ten robot. Zaczyna mi brakować tlenu. Kręcę głową na wszystkie strony. Z boku dostrzegam blady blask. Powierzchnia… Pułapka. Granica tego snu musi się znajdować gdzieś indziej. W innym miejscu. W najgłębszej ciemności.

Zaczynam nurkować w stronę dna z lekkością i płynnością, tak by zużywać jak najmniej powietrza, które mi pozostało. Ciśnienie w moich uszach rośnie. Duszę się. Ale płynę dalej. Skupiam wszystkie wysiłki na powstrzymywaniu się przed otwarciem ust i wykonaniem wdechu, który zalałby moje płuca. Za późno! Woda wdziera mi się do nosa i gardła. Duszę się. Już prawie tracę przytomność, kiedy moja dłoń muska dno…

Historia napisana przez Maiwenn Alix jest emocjonująca, szybka, mroczna, miejscami wręcz fantastyczna. Jej głównym motywem jest zmiana: zderzenie świata wyobrażonego z rzeczywistością, Systemu z tym, co poza, przekonań z rzeczywistością, prawdy z fałszem i dobra ze złem. Druga część książki jest również opowieścią o… miłości, poświęceniu i odwadze, co z pewnością uszczęśliwi również te bardziej romantyczne dusze.

Recenzje:

Prawdziwe życie odwraca pojęcie dobra i zła, zabierając czytelnika w obszar niejednoznacznych szarości. To niezwykle udany debiut z dobrze dopracowanym światem i interesującym zestawem bohaterów, bo czy emocje przeżywane w idealnie skonstruowanym śnie różnią się tak bardzo od tych na jawie?
Nowa Fantastyka (Agnieszka Włoka)

Książka niewątpliwie zmusza do myślenia. Nie sposób zgadnąć, co jest prawdą, a co manipulacją, czy ułudą. Życie w idealnym świecie nastręcza wielu problemów i czytelnik w końcu musi sobie zadać pytanie, który ze światów jest naprawdę idealny. Walka z emocjami może być trudniejsza niż zaprogramowane myśli, a prawda okazuje się wyzwaniem. Potrzeba otwartego umysłu, aby wejść do świata tej powieści i zrozumieć jej najważniejsze przesłania.
Książki w eterze

Prawdziwe życie to bardzo dobra, mocna, wciągająca historia, którą błyskawicznie się czyta, a jeszcze lepiej byłoby zobaczyć jej ekranizację, bo jestem pewna, że efekty specjalne zapierałyby dech. Silna bohaterka, stworzony od podstaw nieszablonowy świat, dynamiczna, pełna zwrotów akcja plus kiełkujący romans sprawiają, że lektura tej powieści to prawdziwa przyjemność. Powieść wciąga i czyta się ją szybko, ale to właśnie zakończenie sprawia, że chcemy natychmiast sięgnąć po kolejną część. Serdecznie polecam. 
Maitiri_books

***

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Książka wydana została w ramach projektu „Książki do zadań specjalnych”. Wydanie jej zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa”.

* Wywiad przeprowadzony przez Agnieszkę Włokę do „Nowej Fantastyki”, maj 2022

O AUTORACH:

Maiwenn Alix jest z wykształcenia inżynierem. Pasjonuje ją surfing, gotowanie, muzyka i… pisanie! Trylogia Prawdziwe życie to jej debiut.

Autorem przekładu jest Paweł Łapiński. Trójmieszczanin. Po studiach romanistycznych we Wrocławiu i Warszawie wrócił na północ, bo lubi, jak mu wieje. Członek Oddziału Północnego Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury i przygodny wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Tłumaczy z języka francuskiego, głównie literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz komiksy. W wolnych chwilach próbuje dokończyć doktorat o recepcji francuskiej literatury wsp.łczesnej we Francji.

Okładkę zaprojektowała Agnieszka Cieślikowska projektantka i nauczycielka akademicka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od zakończenia studiów pracuje na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w Pracowni Liternictwa, ma stopień doktora. Specjalizuje się w projektowaniu plakatów, okładek i książek edukacyjnych dla dzieci.

Share.
Gotan

Miłośnik starych konsol, a także zagorzały fan filmów o superbohaterach. Fantastyką pasjonuje się od chwili, gdy po raz pierwszy ujrzał w kinie "Więźnia Azkabanu".

Contact Us