Od zawsze pasjonowały mnie przeróżne zagadki, których nie dało się w logiczny sposób wyjaśnić. Już jako dziecko spędzałem długie godziny na planowaniu przyszłych ekspedycji i marzyłem, że moim udziałem stanie się odkrycie tajemnic Trójkąta Bermudzkiego czy dostarczenie dowodu, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie. Czas oczywiście zweryfikował ambitne założenia, plany przybrały bardziej realny kształt i potencjalną karierę Indiany Jonesa musiałem odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nie znaczy to jednak, że zupełnie porzuciłem swoją ciekawość świata. Po prostu obrałem nieco bardziej bezpieczną, a na pewno zdecydowanie łatwiejszą drogę, którą było poszukiwanie odpowiedzi w książkach czy Internecie. Gdy na redakcyjnym forum pojawiła się informacja o „Niewyjaśnionych tajemnicach”, nie mogłem pozostać obojętny.
„Niewyjaśnione tajemnice” autorstwa Joela Levy’ego od razu obudziły moją ciekawość, a jednocześnie zapaliły lampkę ostrzegawczą. Miałem pewne obawy, co do formy wspomnianej książki i szczerze przyznam, że przez chwilę myślałem nawet, że jest to zbiór przeróżnych teorii spiskowych, które mają po prostu brzmieć sensacyjnie i ponad fakty przekładać to, co się po prostu sprzeda. Nazwisko autora gdzieś mi już się wcześniej przewinęło, jednak nie potrafiłem przypisać go do konkretnej kategorii, dlatego też pełen zarówno obaw, jak i nadziei zabrałem się za lekturę i już po pierwszych stronach mogłem stwierdzić, że nie było się czego bać.
Bardzo szybko zdałem sobie za to sprawę z tego, jak wiele opisanych historii stało się inspiracją dla sytuacji, które dane mi było obserwować w kinie czy telewizji. To naprawdę ciekawe doświadczenie, odkryć, że pewne wydarzenia znało się już wcześniej, a teraz można dokładniej zagłębić się w ich genezę, poznać przyczyny i szczegóły, jakie za nimi stały. Nie będę w tym miejscu przytaczał konkretnych przykładów, gdyż jestem zdania, że najlepiej samemu sprawdzić, o czym mowa.
Niewątpliwą zaletą wspomnianej książki jest jej szczegółowe wydanie, które pozwala czytelnikowi nie tylko zapoznać się z ciekawymi i tajemniczymi wydarzeniami, ale także poznać szereg dowodów i teorii stojących za danymi wydarzeniami. Z całą pewnością dadzą one do myślenia i sprawią, że zaangażowanie w lekturę będzie zdecydowanie większe niż w przypadku beletrystyki. Warto przy tym zaznaczyć, że autor niczego nam nie narzuca, a wręcz daje pole do wyciągnięcia własnych wniosków. Dzięki temu nie mamy odczucia, jakoby próbowało nam się coś na siłę udowadniać, wmawiać, że istnieje tylko wersja zaprezentowana na kartach książki.
Na plus mogę zaliczyć skład graficzny, który oprócz tekstu raczy nas także szeregiem zdjęć i ilustracji dokumentujących poszczególne wątki. Fotografie świetnie uzupełniają zebrane informacje, a poszczególne rysunki pozwalają lepiej zrozumieć to, o czym właśnie czytamy.
Książka została podzielona na cztery kategorie: tajemnicze miejsca, tajemnicze zdarzenia, dziwne doniesienia i zagadkowe artefakty. Mi najbardziej do gustu przypadły dwie ostatnie, ale w każdej z wymienionych dane mi było odnaleźć coś ciekawego.
Nieco rozczarował mnie za to jej rozmiar. Nastawiłem się na coś, co pozwoli mi przynajmniej na kilka dni powrócić do czasów mojej młodości i sprawi, że na nowo poczuję tę niesamowitą aurę tajemnicy, która skłaniała mnie do planowania ekspedycji badawczych. Być może to mój wiek, a może po prostu stałem się zbyt wymagający, jednak zebrany materiał udało mi się pochłonąć w jeden wieczór i po wszystkim pozostało uczucie pustki. Oczywiście to tylko szczegół, bo liczy się przede wszystkim przyjemność z czytania, a tej z całą pewnością nie zabrakło.
Komu zatem mógłbym polecić tę pozycję? Z całą pewnością osobom, które, podobnie jak ja, wychowaly się na “Faktorze X” czy emitowanej na TVNie “Strefie 11”. Myślę jednak, że zwykły, szary czytelnik także znajdzie w niej coś dla siebie, bo cóż jest ciekawszego od poznawania sekretów naszego świata?
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękujemy wydawnictwu Alma-Press
Marcin “Martinel” Jakubowski
Korekta: Adam Gotan Kmieciak
Tytuł: Niewyjaśnione tajemnice
Autor: Joel Levy
Wydawnictwo: Alma-Press
Format: 17 x 22,5 cm
Stron: 224
Wydanie: 1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami, foliowana
Data wydania: 2019
Przekład: Jerzy Jarosław Malinowski
ISBN: 978-83-7020-740-3