Hobbit: Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci zachwyca zawartymi detalami. Jak już sam tytuł mówi, w całości poświęcona została bohaterom pojawiającym się w dziele Petera Jacksona – krasnoludom, elfom czy goblinom. Znaleźć można nawet rozdział poświęcony zwierzętom, które występują w produkcji. Ulubieniec tłumów, jeż Sebastian, znowu ma swoje przysłowiowe pięć minut. O każdej postaci wypowiada się kilka osób – od wcielającego się przezeńaktora, poprzez różnych kierowników odpowiedzialnych za poszczególne rzeczy (efekty specjalne, kostiumy), na twórcach projektów kończąc. Wypowiedzi kilkunastu person składają się na rozdział poświęcony danemu bohaterowi lub rasie. I to właśnie stanowi jeden z największych atutów pozycji – czytelnik dowiaduje się wszystkiego od osób, które mnóstwo czasu i energii poświęciły temu, by ten film okazał się małym dziełem sztuki.
Podróż po stronach przewodnika rozpoczyna przedmowa autorstwa Andy’ego Serkisa, czyli filmowego Golluma. A dalej…mnóstwo wypowiedzi, o których wspomniałam wyżej oraz zdjęć. Najciekawsze okazuje się to, że w prawie każdym przewodniku wydawnictwa Amber mówiącym o Hobbicie pojawiają się inne fotografie. Ciekawi Was, jak powstawały Kamienne Olbrzymy? A może wolicie przeczytać coś o Wielkim Goblinie? Wystarczy otworzyć tę pozycję, by dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o każdej postaci pojawiającej się w pierwszej części trylogii.
Jednym z najciekawszych tematów, przynajmniej w mojej opinii, o których wspomina się w albumie, jest ten poświęcony językom i dialektom. Elfy, krasnoludy, gobliny – każda z ras posiadała swój charakterystyczny język. A nauka aktorów tego, jak wymawiać poszczególne słowa, była pewnego rodzaju wyzwaniem. Do tego dochodzą fragmenty poświęcone reżyserii ruchów. Terry Notary, odpowiedzialny za naukę aktorów tego, jak powinni chodzić i zachowywać się, pokazuje, że liczy się indywidualne podejście oraz wysoki stopień profesjonalizmu przy produkcji.
Bardzo interesującym dodatkiem okazuje się Tabela porównawcza wzrostu postaci, która znajduje się na końcu książki. Pokazuje, jak wysocy (albo niscy) są niektórzy z bohaterów. Bilbo ma 127 centymetrów, Kili 143, a Kamienny Olbrzym aż 13 750 centymetrów wzrostu.
Czy warto zapoznać się z tym przewodnikiem? Oczywiście. Mnogość zdjęć i informacji może przyprawić o zawrót głowy, jednak każda z tych rzeczy jest dopracowana i pokazuje nowe oblicze filmu. Prawdziwa perełka dla miłośników produkcji, ale nie tylko. Wiele odnajdą w tej pozycji choćby miłośnicy grafiki komputerowej, wiele miejsca poświęcono bowiem zagadnieniom związanym z tym zagadnieniem.
Monika „Katriona” Doerre
Redakcja i korekta: Patrycja “Pattyczak” Wołyńczuk
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękujemy Wydawnictwu Amber
Tytuł: Hobbit: Niezwykła podróż. Kronika 2: Sztuka tworzenia postaci
Autor: Daniel Falconer
Tom: 2
Wydawca: Amber
Premiera: 16.04.2013
Wydanie: I
Gatunek: przewodnik
Oprawa: twarda
Format: 305×240 mm
Liczba stron: 288
ISBN: 9788324146055