W Ukrytej wyroczni, pierwszym tomie serii Apollo i boskie próby, bohater spotyka dwunastoletnią Meg (od Megan, nie Megary) McCaffrey, której musi służyć. Dziewczynka jest jednocześnie córką bogini Demeter. Udaje im się odkryć, co Apollo musi zrobić, by odzyskać dawną postać. Okazało się, że jego zadaniem jest odnalezienie i zabezpieczenie starożytnych wyroczni, zanim zrobi to Triumwirat. Najważniejsza z nich już wpadła w ręce wroga i okupuje ją dawny wróg Apolla, potwór Pyton (to od niego nazwano gatunek węży). W tym samym tomie bohaterom udało się uchronić przed spaleniem wyrocznię w Dodonie oraz poznać tożsamość jednego z rzymskich cesarzy należących do Triumwiratu, czyli Nerona.
W Mrocznej przepowiedni Apollo wraz z Leo Valdezem i czarownicą Kalipso wyruszają śladem Nerona. Podróżują na plecach spiżowego smoka Festusa. W ten sposób trafiają do Indianapolis, gdzie natychmiast pakują się w tarapaty. Wydaje się, że całe miasto jest przeciwko nim. Ponadto Apollo zaczął mieć profetyczne sny. W jednym z nich zobaczył Nerona, który wydał Meg rozkaz o treści „Udaj się na zachód. Schwytaj Apollina, zanim zdoła znaleźć następną wyrocznię. Jeśli nie będziesz mogła przyprowadzić mi go żywego, zabij go”. Jednakże protagonista wierzy, że dziewczynka jest teraz po jego stronie.
Apollo nie należy do bohaterów, których łatwo polubić. Jest egocentryczny, ciągle marudzi i gdyby tylko mógł, uciekłby od wszystkich kłopotów i zaszył się na jakiejś rajskiej wyspie. Nie robi tego tylko dlatego, że chce ponownie być bogiem. Śmiertelność napawa go wstrętem, co niejednokrotnie podkreśla. Jest po prostu nieznośnym dupkiem, któremu należy się porządna lekcja życia. Nie dziwi mnie fakt, że Zeus postanowił tak surowo ukarać syna. Jednakże w Mrocznej wyroczni zaczynamy obserwować stopniową przemianę bohatera, który zaczyna dostrzegać zalety życia wśród śmiertelnych, a nawet jest skory do poświęceń na rzecz Meg! Tymczasem w Indianapolis rządzi cesarz, z którym był związany w przeszłości. Ich konflikt ma charakter osobisty, zatem jest bardziej żywy. Apollo ma szansę zrehabilitować się również za błędy z przeszłości, co również jest istotne dla jego dalszego rozwoju.
Drugi tom Apolla i boskich prób jest zdecydowanie lepszy od pierwszego, głównie przez większą ilość akcji, ale też ze względu na rozwój postaci. Jednakże uważam, że z książkami Riordana jest podobnie jak z Harrym Potterem. Jeżeli nie zakochałeś się w nich jako dziecko, nie ma szans, żeby zrobić to później. Mroczna wyrocznia to książka przeznaczona dla młodzieży i fanów twórczości autora. Mimo to podkreślam, że lektura jest przyjemna, a nawet momentami trzyma w napięciu. Ponadto, drugi tom ma zdecydowanie szybsze tempo, bo sceny nie są niepotrzebnie przeciągane. Podsumowując, Mroczna przepowiednia to świetna rozrywka dla młodszego odbiorcy i fanów Obozu Herosów, którą dojrzałemu czytelnikowi polecam, gdy ma ochotę na lekką, niezobowiązującą fantastyczną lekturę.
Wiktoria Vanilliowa Mierzwińska
Korekta: Matylda Zatorska
Tytuł: Apollo i boskie próby. Tom 2. Mroczna przepowiednia
Tytuł oryginału: The Trials of Apollo. Book Two: The Dark Prophecy
Autor: Rick Riordan
Wydawca: Galeria Książki
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 10 V 2017
Liczba stron: 416