Tymczasem Fadma musi szybko wyjść za mąż z powodu rodzinnych nacisków. Niestety, w wyniku dość częstych kontaktów z Ahmadem dziewczyna traci zdrowy rozsądek i umiejętność logicznego myślenia. Jej ojciec, Abu Jusuf, postanawia zaprowadzić ją do czarodzieja, który za odpowiednio wielką opłatę jest w stanie uzdrowić swoją córkę i pomóc schwytać dżina, by ten mógł już na zawsze służyć klanowi. Jednak sam ifrit ma kłopoty, bowiem zostaje rozpoznany jako magiczne stworzenie przez kilkuletniego chłopca.
Golema i dżina. Część 2 ciężko określić mianem kontynuacji, ponieważ jest to jedna powieść, w przeciwieństwie do zagranicznych wydań, rozbita na oddzielne tomy. Sięgając po dalszą opowieść, czytelnik powraca do świata Nowego Jorku początku XX wieku: miejskiego zgiełku i kulturowego tygla, w którym mieszają się ludzkie marzenia, porażki oraz, często płonne, nadzieje. W kontynuacji autorka skupiła się na ukazaniu wewnętrznych obaw i wątpliwości dwójki ponadnaturalnych bohaterów, tym razem to nie lęki związane z adaptacją do nowej rzeczywistości, lecz dotyczące konsekwencji podjętych decyzji (są one uwypuklone zwłaszcza w relacji Michaela i Chawy). I choć zakończenie jest nieco melodramatyczne, to całość historii wypadła naprawdę dobrze.
Powieść posiada jeden zmarnowany wątek, jakim okazuje się opis zderzenia tak różnorodnych kultur, a w szczególności świata żydowskiego i arabskiego. Zaskakujące, że ani razu golem i dżin nie pokłócili się z powodu odmiennych spojrzeń na pewne kwestie. Podobny problem dotyczy również pozostałych bohaterów – smutna historia Anny w niczym nie ustępuje dziejom Matthew, tak samo jak postać ibn Malika jest bardzo zbliżona do Szaalmana. Owe lustrzane odbicie dotyczy nie tylko kreacji głównych protagonistów, lecz także ich kompetencji społecznych: bez problemów porozumiewają się po angielsku, chociaż powinni mieć trudności językowe, skoro ich pierwszą mową był jidysz i arabski, a nie biegła mowa Brytyjczyków.
Kim jest docelowy odbiorca twórczości Wecker? Z pewnością lekturą usatysfakcjonowani będą czytelnicy poszukujący historii na pograniczu magicznego realizmu i oniryzmu w lekkiej, fantastycznej odsłonie. Jeśli miałabym przyrównywać Golema i dżina do innych tytułów gatunku, to jest najbardziej zbliżony do Jonathana Strange’a i Pana Norella Susanne Clarke.
Powieść Wecker ma proste i zarazem głębokie przesłanie: nie zawsze dostajemy to, czego chcemy, ale musimy zacząć doceniać drobne rzeczy wokół, bowiem to one tak naprawdę decydują o prawdziwymi trwałym szczęściu. To piękna książka kryjąca w sobie historię, jaką rzadko można odnaleźć we współczesnej fantastyce: pełna magii i cudów w świecie pełnym klasy i ogłady na nowojorskim Lower East Side.
Patrycja ‘Pattyczak’ Wołyńczuk
Korekta: Monika ‘Katriona’ Doerre
Tytuł: Golem i dżin. Część II
Autor: Helene Wecker
Tytuł oryginalny: The Golem and the Jinni
Seria:Golem i dżin, tom II
Tłumaczenie:Małgorzata Koczańska
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data i miejsce wydania: 09.05.2014, Lublin
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Liczba stron: 340
ISBN: 978-83-7574-965-6