Na książkę składają się opowieści dzieci, które mówią o tym, co jest im bliskie – rodzicach, rodzeństwie, zwierzątkach domowych, szkole i zabawach. Mówią też jednak o tym, co nie dla każdego jest oczywiste – szpitalach, respiratorach, wózkach czy ortezach… Każda z historii w jakiś sposób wiąże się z niepełnosprawnością.
Zapoznając się z opowieściami, widzimy świat oczami dzieci – dowiadujemy się, że ich mięśnie są zbyt słabe, by siedziały o własnych siłach, o tym, jak wygląda nauka mowy czy chodzenia. Autorka zabiera czytelników do mikroświatów, z których każdy został urządzony w sposób, który wymogła konkretna choroba czy schorzenie. Ponadto każdy rozdział zawiera ćwiczenia dla rodziców i dzieci – mające uprzytomnić, jak wygląda świat z punktu widzenia bohaterów książeczki. Dodatkiem są informacje o podstawach brajla i języka migowego, więc może być pierwszym krokiem do rozszerzenia wiedzy w tym kierunku.
Na każdej stronie pojawiają się ilustracje, które wykonali: Anna Kloza-Rozwadowska, Jacek Ambrożewski, Szaweł Płóciennij, Amelia Markiewicz, Patricija Bliuj-Stodulska oraz Aneta Lewandowska. Pozwalają one jeszcze bardziej wczuć się w sytuację młodziutkich bohaterów, podkreślają nastrój poszczególnych rozdziałów.
„Duże sprawy w małych głowach” zabierają nas w podróż zupełnie inną niż zwykła robić to literatura fantastyczna. Odkrywają przed nami świat, który znajduje się tuż za rogiem, ale którego często nie zauważamy. Lub – co bardziej bolesne – nie rozumiemy i przez to unikamy lub wyśmiewamy. Autorka pokazuje nam, że inność nie musi być gorsza ani straszniejsza, że świat pełen jest ciekawych ludzi, wystarczy ich tylko poznać… a do tego potrzeba jedynie szacunku dla drugiej osoby i odrobinę cierpliwości. „Duże sprawy w małych głowach” mogą być też ciekawym ćwiczeniem dla wyobraźni, bo ilu z nas zastanawiało się wcześniej, jak działa budzik czy domofon osoby niesłyszącej czy jak nalewa wodę do szklanki osoba niewidoma?
Gdyby zależało to ode mnie, to ta książka stałyby się lekturą obowiązkową dla wszystkich – dzieci i dorosłych. Na to niestety nie mam wpływu – ale mogę zachęcić Was do poświęcenia paru złotych i zainwestowania w tę książeczkę. Wam pomoże lepiej zrozumieć niepełnosprawnych; Waszym dzieciom opowie o świecie. A później możecie podarować ją bibliotece szkolnej lub przedszkolnej, by trafiła do jak najszerszego grona…
Pierwsze wydanie zawiera rozdziały o niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej oraz sensorycznej, a także o autyzmie. W przygotowywanym właśnie drugim wydaniu pojawia się rozdział piąty: o wcześniactwie oraz epilepsji. Fundacja Mam serce planuje druk siedmiu tysięcy egzemplarzy oraz rozdanie ich za darmo potrzebującym i zainteresowanym. Zbiórka w tym celu prowadzona jest tutaj. Każdy, kto przekaże fundacji 23 złote ufunduje druk dwóch egzemplarzy – jednego dla siebie, a drugiego dla chorego dziecka. To wciąż o wiele mniej niż cena okładkowa publikacji w księgarni, co jest możliwe m.in. dzięki temu, że wszyscy twórcy pracowali nad książeczką pro bono. Dodatkowym obciążeniem jest koszt przesyłki (ok. 15 złotych), który dotyczył będzie osób pragnących otrzymać swój egzemplarz – ale z racji płatności przy odbiorze stanie się to istotne dopiero na przełomie listopada i grudnia, co pozwala rozłożyć zakup w czasie. Oczywiście można też przekazać dowolną, większą lub mniejszą niż 23 złote sumę. Ta stawka jest po prostu gwarantem otrzymania publikacji przez tych, którzy zapragną ją posiadać.
Agnieszka Kossowska przygotowała książkę dzięki własnym doświadczeniom oraz licznym rozmowom z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Pomocą merytoryczną wsparli ją Monika Majszczyk, Radosław Rogoziński, Ewelina Kapłon oraz Bartosz Wilimborek. Więcej o całym projekcie, w tym ekipie odpowiedzialnej za niego, przeczytacie tutaj. A ja zachęcam, bo naprawdę warto poświęcić parę złotych i kilka chwil, by zapoznać się z tą publikacją. Jej treść zostanie z Wami o wiele dłużej niż potrwa sama lektura…
Anna Tess Gołębiowska
Korekta: Adam Gotan Kmieciak
Autor: Agnieszka Kossowska
Tytuł: Duże sprawy w małych głowach
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Terapeutów Zależnych
Data wydania: 2015
Liczba stron: 176
ISBN: 9788394366001
Ilustracje: Anna Kloza-Rozwadowska, Jacek Ambrożewski, Szaweł Płóciennij, Amelia Markiewicz, Patricija Bliuj-Stodulska oraz Aneta Lewandowska
Wsparcie merytoryczne: Monika Majszczyk, Radosław Rogoziński, Ewelina Kapłon oraz Bartosz Wilimborek