Tom Złodzieje i szpiedzy to zbiór zeszytów od 145 do 151 serii Usagi Yojimbo Volume Three. To oznacza, że znalazło się w nim pięć historii: Złodziejka i kunoichi, Jednoręki szermierz, Odległa góra, Śmierć mistrza herbaty oraz Panna młoda. Ta pierwsza opowiada, jak Kitsune próbuje wystrychnąć na dudka złego kupca Inouye, przywódczynię klanu ninja Neko oraz – koniec końców – samego Usagiego. Druga mówi o okrutnym roninie, pozbawiającym swoich przeciwników dłoni – i jedynym wojowniku, który dwukrotnie stanął z nim do walki. Trzecia przypomina nieco Nowe szaty króla, gdzie honor i snobizm są ważniejsze od życia i prawdy. W czwartej dochodzi do konfrontacji pozbawionego skrupułów obcego oraz ograniczanych przez konwenanse i tradycje tubylców. Wreszcie piąta dowodzi, że niekiedy uciśnieni nie są tak niewinni, jak by się wydawało.
Siłą wszystkich tych opowieści nie jest ich nieprzewidywalność; nie obliczono ich na zaskoczenie czytelnika. Przeciwnie, są jakby celowo typowe, podobnie jak typowe okazują się występujące w nich postaci. Reprezentują pewne idee, a nie realnych ludzi. Zły ronin jest zły – i kropka. Złodziejka, choćby nie wiem jak sympatyczna, zawsze pozostanie złodziejką. Tkwi w tym wszystkim urok świata, gdzie łatwo odróżnić dobro od zła, a honor stanowi niemalże namacalną wartość. Nie dziwię się zatem, że Usagi Yojimbo zyskuje tak wielu fanów.
Kreska – o czym wiedzą wszyscy, którzy już spotkali się z serią Stana Sakai – jest specyficzna i nadaje całemu komiksowi lżejszego tonu, podobnie jak obsadzenie w charakterze postaci antropomorficznych zwierząt. Nawet gdy autor portretuje przemoc (a w Złodziejach i szpiegach jej nie brakuje) czytelnik może do tego podejść z humorem i dystansem – a już zwłaszcza, gdy koło martwego ciała pojawia się charakterystyczny dymek z czaszeczką w środku.
Przyznam szczerze, średnio mnie kręcą japońskie klimaty. Opowieści samurajskie to po prostu coś, w czym się nie odnajduję. Dlatego lektura Złodziei i szpiegów mnie nie porwała, choć zdaję sobie sprawę, że seria cieszy się dużą popularnością, a Sakai zdobył swego czasu nagrodę Eisnera. Historie są proste, aczkolwiek jednego nie sposób im odmówić: zaspokajają w czytelniku poczucie sprawiedliwości dziejowej.
Anna „Kresyda” Jakubowska
korekta: Matylda Zatorska
wydawnictwu Egmont
Tytuł: Złodzieje i szpiedzy
Tytuł oryginału: Thieves and Spies
Seria: Usagi Yojimbo
Tom: 30
Autor: Stan Sakai
Wydawca: Egmont
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2016
Liczba stron: 184
ISBN: 978-83-281-1813-3