Trzeci tom serii „Ostatni z mężczyzn” zdobył aż trzy nagrody Eisnera i nie bez powodu jego lekturę rekomenduje sam Stephen King. Scenariusz komiksowy Briana K. Vaugana jest przez krytyków uważany za jeden z najlepszych, jakie zostały opublikowane ostatnimi czasy.
Nie jest niczym odkrywczym, iż kolejna część przygód Yoricka rozpoczyna się w momencie zakończenia drugiego tomu. Jednak teraz zarówno czytelnik, jak i sam bohater mają chwilę na złapanie oddechu. Akcja nieco zwalnia, największy nacisk został położony na opis relacji miedzy protagonistami (Yorickiem, doktorem Mannem i Agentką 355) oraz egzystencji grupy religijnej zwanej katolikami. Ich dawna świątynia to w rzeczywistości gniazdo rozpusty, gdzie panują wywrócone do góry nogami zasady moralne ustanowione przez zwykłych ludzi. Wyjaśnia się także, dlatego Yorick i jego małpka przetrwali katastrofę jako jedyni męscy przedstawiciele swojej rasy.
I właśnie wplecenie do historii wątku religijnego nie tylko stanowi swoisty smaczek podczas lektury komiksu, ale przede wszystkim pozwala na postawienie ważnych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji i sposobu życia w świecie po genetycznej apokalipsie. Liczne retrospekcje pozwalają na pogłębienie psychologii bohaterów. Czytelnik nareszcie dowiaduje się, co stało się z dziewczyną Yoricka, która utknęła w Australii (to jeden z najciekawszych epizodów w tym tomie).
Niewątpliwie największą zaletą całej serii „Ostatni z mężczyzn” jest realistyczny sposób ukazywania świata przedstawionego. Widać, iż autorzy sprawują pieczę nad wszystkimi wydarzeniami, skrupulatnie podrzucają czytelnikowi kolejne tropy, podsycając chęć dalszej lektury. Postapokaliptyczny świat bazuje nie tyle na naukowych przesłankach, ile na precyzyjnej obserwacji zachowania ludzi w obliczu katastrofy, kiedy dotychczasowe normy społecznej, moralne i etyczne przestają funkcjonować. Niemal wszystko wymyka się spod kontroli, także postępowanie bohaterów można postawić pod znakiem zapytania (zwłaszcza działania Yoricka nawiązującego intrygujący romans).
„Ostatni z mężczyzn” w trzeciej odsłonie nie zawodzi. Podobnie jak w przypadku pozostałych części, tak i tutaj znajduje się wiele nawiązań do współczesnej popkultury. Komiks ma wszystko to, czego oczekuje się od dobrej historii: dynamicznie prowadzoną akcję, głębię psychologiczną bohaterów, równy poziom fabuły oraz przekonywającą emocjonalną chemii miedzy poszczególnymi bohaterami. Czegóż chcieć więcej?
Patrycja „Pattyczak” Wieleba
Korekta: Matylda Zatorska
dziękujemy Wydawnictwu Egmont
Tytuł: Ostatni z mężczyzn
Seria: Y: Ostatni z mężczyzn. Tom III
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Rysunki: Pia Guerra
Scenariusz: Brian K. Vaugan
Tusz: Jose Marzan Jr.
Kolory: Pamela Rambo
Papier: kredowy
Wydawnictwo: Egmont
Data i miejsce wydania: wrzesień 2016,Warszawa
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Liczba stron: 250
ISBN:978-83-281-1812-6