1. Filmy z Godzillą należą do gatunku daikaiju eiga (filmy o wielkich potworach) i szerzej – tokusatsu (filmy z efektami specjalnymi).

2. Hollywoodzka produkcja Rolanda Emmericha pt. “Godzilla” (1998) nie została zaakceptowana przez prawdziwych fanów. Problemem była postać potwora, którą wygenerowano komputerowo i która znacznie różniła się od oryginału. Dla prawdziwego miłośnika Godzilla był, jest i będzie aktorem w gumowym kostiumie.

3. Głos potwora stworzył Akira Ifukube, kompozytor muzyki do wielu kolejnych filmów o Godzilli. Dłonią w żaroodpornej rękawicy przesuwał w górę i w dół po strunach kontrabasu. Nagrany dźwięk puszczono od tyłu i tak powstał ryk Godzilli.

 

4. Godzilla jest postatomowym potworem swoich czasów – na początku lat 50. wszystkie gazety w Japonii pisały o tragicznym wypadku japońskiego kutra rybackiego w pobliżu wyspy, na której Amerykanie testowali kolejną bombę. Z kolei we wrześniu 1954 roku, na miesiąc przed premierą filmu, na północy Japonii spadł radioaktywny deszcz, będący efektem radzieckich testów nuklearnych.

5. Godzilla na początku sagi miał 50 metrów wzrostu, zaś w czasie jej trwania „podrósł” do wysokości 100 metrów.

6. Samo słowo gojira (wym. Go-dzi-la) jest neologizmem. Narodziło się z połączenia dwóch słów: goryl (gorira) i wieloryb (kujira).

7. Bardzo długo twórcy pierwszego filmu nie mogli się zdecydować, jak właściwie potwór ma wyglądać. Godzilla miał być gigantyczną ośmiornicą lub potworem z głową w kształcie grzyba (jako aluzja do postatomowego pochodzenia). Dopiero producent Tomoyuki Tanaka – po obejrzeniu „The Beast From 20 000 Fathoms” (z 1953 roku) – zdecydował, że Godzilla musi być potworem przypominającym dinozaura.

 

8. Ludzie (zwykle kobiety i dzieci) byli w stanie nawiązywać kontakt z Godzillą w formie zbliżonej do przekazu telepatycznego.

9. W latach 60. w wytwórni Toho narodził się pomysł, by zrobić film z potworem doktora Frankensteina.

10. W połowie lat 70. Godzilla miał zmierzyć się z samym Księciem Ciemności, Lucyferem.

11. Fani Godzilli wiąż zakładają nowe fankluby i poprzebierani w wymyślne kostiumy, na ringach, które są pieczołowicie odtworzonymi miniaturami miast, urządzają walki potworów. Na pojedynki oficjalnej ligi kaiju przychodzą tłumy, a filmy z tych zawodów rozchodzą się ogromnych nakładach.

12. Pierwszy gumowy kostium Godzilli ważył ponad 90 kilogramów. Noszący go Haruo Nakajima, po przejściu 10 metrów, chciał zrezygnować z dalszej współpracy. Ostatecznie jednak nosił go wielokrotnie przez niemal 20 kolejnych lat.

13. We wszystkich 28 filmach wykorzystano w sumie 18 kostiumów Godzilli.

Share.

Contact Us