Wielkimi, a nawet ogromnymi krokami zbliża się premiera Avengers: Koniec gry. Produkcja ma być zwieńczeniem jedenastu lat budowania tak spójnego uniwersum, jakim jest MCU. Podczas tego czasu do kin trafiło dwadzieścia jeden filmów – każdy z nich był kolejną cegiełką do tego, co zobaczymy na srebrnych ekranach już 25 kwietnia. Koniec gry nie tylko nostalgicznie podsumowuje dotychczasowe dokonania Marvel Studios, lecz także kończy pewien rozdział w historii.

Jeśli jakimś cudem nigdy nie wiedzieliście ani jednego filmu Kinowego Uniwersum Marvela lub widzieliście niewiele, w nieodpowiedniej kolejności, fragmentarycznie, etc., a chcielibyście zobaczyć Koniec gry podczas seansu w kinie (bo czujecie, że zapowiada się świetne wizualnie i fabularnie widowisko), nie gubiąc się przy chaotycznym nadrabianiu jedenastu lat dorobku, ten poradnik jest właśnie dla was.

Przedstawiam krótką rozpiskę o tym, co koniecznie (a co nie do końca) trzeba zobaczyć, aby: a) Koniec gry był zrozumiały, b) nie ominęła was poseansowa i okołofilmowa dyskusja, c) ogarnąć MCU w pigułce. Zaczynamy!

Iron Man (2008)

Pierwszy i obowiązkowy film. Rozpoczyna całą przygodę w uniwersum, wprowadza jedną z kluczowych postaci i jest po prostu dobrym filmem. Z niego dowiecie się, przede wszystkim, jak Tony Stark stał się Iron Manem i o co chodzi ze Stark Industries, a także przekonacie się, jak trudny charakter ma główny bohater.

Thor (2011)

Kolejna kluczowa postać Marvela. Thor odgrywa ważną rolę w MCU. Oprócz niego w filmie pojawia się także Loki, jego brat, który również stanowi istotny fragment układanki wszystkich wydarzeń uniwersum. Pokazana jest tutaj relacja obu bohaterów, ich różniące się charaktery i najważniejsze aspekty zasad działania Asgardu.

Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)

Następna pozycja obowiązkowa. Ta produkcja przedstawia, historię Kapitana Ameryki, czyli Steva’a Rogersa. Przeszłość tego bohatera niejednokrotnie powraca w dalszych produkcjach MCU, a po zwiastunach Końca gry można wnioskować, że sentymentalne wspomnienia Kapa będą miały swój moment w filmie – warto wiedzieć, o co chodzi.

Avengers (2012)

Pierwszy film MCU łączący wszystkich superbohaterów do kupy. Mamy do czynienia z początkiem konfliktu, który następnie wykiełkuje i będzie pociągnięty na resztę produkcji. Wprowadzone są nowe postaci – obojętnie czy miały, czy nie, swoje solowe filmy, w Avengers poznamy podstawowe założenia i najważniejsze aspekty genezy, więc będziemy mogli „ogarnąć” kim oni są i co tam robią.

Strażnicy Galaktyki (2014)

Za jednym razem poznajemy tutaj kilka istotnych postaci. Bez tego filmu ani rusz, gdyż co poniektórzy bohaterowie będą mieli istotne znaczenie dla całej historii w MCU. Oprócz tego przedstawiono tutaj podwaliny przyjaźni Strażników i to, jak w ogóle złączyli się w jedną drużynę, co pozwoli na późniejsze zrozumienie ich sytuacji w kolejnych filmach uniwersum.

Avengers: Czas Ultrona (2015)

Drugi film o Avengerach i zdecydowanie jeden z ważniejszych filmów w całym MCU. Nie tylko pojawiają się nowe postaci, lecz także dokładniej zarysowuje się historia Kamieni Nieskończoności. Poprowadzono tu także dalej poboczny wątek Stark Industries oraz silnie zarysowano konflikty pomiędzy poszczególnymi członkami drużyny.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)

To właśnie tutaj na dobre rozpoczyna się cały konflikt. Pojawiają się nowe, istotne postacie: Czarna Pantera i Spider-Man. Jest też Ant-Man, który miał wcześniej swój solowy film, ale jest on mało istotny. Najważniejsze jest przegrupowanie drużyny i wprowadzenie kolejnych bohaterów do uniwersum.

Avengers: Wojna bez granic (2018)

Absolutny obowiązek, bo Koniec gry, to bezpośrednia kontynuacja tego filmu. Jeśli macie czas tylko na jedną produkcję MCU przed seansem, to zdecydujcie się właśnie na Wojnę bez granic. Mamy tutaj istne kombo cross-overowe – Avengers, Strażnicy i masa solowych bohaterów. Każdy, kto do tej pory postawił stopę jako superbohater w MCU, pojawia się w tej produkcji.

Kapitan Marvel (2019)

Po Wojnie bez granic kolejna pozycja obowiązkowa na liście. Wprowadza nową postać uniwersum, która odegra (najprawdopodobniej) kluczową rolę w Końcu gry. Pokazuje powstanie projektu Avengers i podwaliny historii Nicka Fury’ego. Chociaż (patrząc chronologicznie) Kapitan Marvel byłaby druga w kolejności w MCU (za Kapitanem Ameryka: Pierwsze starcie), to stanowi ważny łącznik pomiędzy Wojną bez granic a Końcem gry.

Jeśli dodatkowo starczy Wam czasu, polecam również obejrzeć:

Ant-Man (2015)
Doktor Strange (2016)
Thor: Ragnarok (2017)

Uwaga! Po każdym z filmów MCU pojawia się scena po napisach (czasami więcej niż jedna, szczególnie w nowszych produkcjach). Warto zaczekać lub przewinąć do tego momentu. Sceny po napisach zawierają zazwyczaj krótkie nawiązania do dalszych produkcji wytwórni, łączą się fabularnie z pełnometrażowymi filmami i tłumaczą niektóre drobne aspekty. Zdarza się także, że są tylko zabawnymi, luźno powiązanymi sneak peekami. Mimo wszystko, warto je zobaczyć. I pamiętajcie, aby podczas Końca gry zostać na sali do samego końca! Na pewno pojawią się sceny po napisach, które będą wprowadzeniem do kolejnej fazy Marvela!

Share.
Gotan

Miłośnik starych konsol, a także zagorzały fan filmów o superbohaterach. Fantastyką pasjonuje się od chwili, gdy po raz pierwszy ujrzał w kinie "Więźnia Azkabanu".

Contact Us